Jak się mówi dziękuję i dzień dobry po francusku. Sprawdź podstawowe zwroty

Jak się mówi dziękuję i dzień dobry po francusku? Sprawdź podstawowe zwroty

Język francuski jest jednym z bardziej popularnych, jeśli chodzi o naukę języków obcych. I słusznie, przydaje się nie tylko w czasie wakacji we Francji, ale również w wielu innych rejonach świata. Jeśli jednak nie znasz tego języka, a wybierasz się na urlop do Francji, wystarczy nauczyć się podstawowych zwrotów. Dzień dobry po francusku, dziękuję, do widzenia czy jak się masz w zupełności wystarczą, żeby poczuć się pewniej w kontakcie z cudzoziemcami.

Dziękuję po francusku
Dziękuję po francusku / shutterstock.com / fokke baarssen

Przed wyjazdem na wakacje trudno jest opanować choćby w podstawowym stopniu język, który jest dla nas zupełnie obcy. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by przyswoić podstawowe słowa i zwroty, a także rozmówki uwzględniające najbardziej potrzebne konwersacje w obcym języku.

od:
1 399 zł
Wakacje na Lazurowym Wybrzeżu!

Sprawdź najlepsze oferty

Z francuskim jest o tyle łatwo, że można znaleźć całe mnóstwo publikacji przeznaczonych do nauki. Pamiętajmy jednak, że jest to jeden z tych języków, w których wymowa bywa całkowicie inna niż pisownia. Dlatego warto uczyć się zapisu fonetycznego, który ułatwi porozumiewanie. Jeszcze lepiej będzie, gdy skorzystasz z tłumaczy online, które pozwalają dane słowa nie tylko zobaczyć na piśmie, ale również ich posłuchać. Taka forma nauki na pewno będzie bardziej skuteczna.

Sprawdź również najlepsze oferty na wakacje last minute Francja

Jak przywitać się w języku francuskim?

Cześć po francusku i inne formy przywitania to zwroty, które warto przyswoić na samym wstępie, będziemy ich bowiem używać praktycznie wszędzie – na lotnisku czy dworcu, w hotelu, restauracji, w muzeach i innych atrakcjach turystycznych. Na dzień dobry we Francji mówimy bonjour (wym. bążur) albo cześć: salut (wym. salu).

Jak się mówi dzień dobry po francusku
Jak się mówi dzień dobry po francusku / shutterstock.com / Song_about_summer

Dzień dobry obowiązuje w jednej formie przez cały dzień. Nie jest tak, jak w wielu innych językach, że co innego w ramach dzień dobry mówimy przed południem, a co innego po południu. Wieczorem można natomiast powiedzieć dobry wieczór, czyli bonsoir (wym. bąsłar).

Zobacz także najpiękniejsze plaże we Francji

Jak podziękować po francusku?

Dziękuję po francusku jest na tyle popularne, że zwrot ten zna wiele osób, które z językiem francuskim nie mają nic wspólnego. Aby podziękować, mówimy merci (wym. mersi). Przydadzą się również inne zwroty grzecznościowe, takie jak proszę: s’il vous plait (wym. sil wu ple) oraz przepraszam: excusez moi (wym. ekskjuze mła).

od:
1 399 zł
Wakacje na Lazurowym Wybrzeżu!

Sprawdź najlepsze oferty

Możemy również nauczyć się zwrotu smacznego, czyli bon appetit (wym. bon apeti) oraz jak się masz: comment ca va (wym. komą sa wa). Zwrotów grzecznościowych warto używać przy różnych codziennych okazjach. Jeśli nawet porozumiewamy się w języku angielskim, kilka francuskich słów na pewno sprawi, że nasi rozmówcy francuscy będą do nas bardziej przyjaźnie nastawieni. Nie trzeba obawiać się problemów z akcentem czy wymową – nawet, jeśli trochę będziemy francuski kaleczyć, na pewno będziemy zrozumiani.

Sprawdź także najlepsze oferty all in Francja

Jak pożegnać się w języku francuskim?

Do widzenia po francusku możemy powiedzieć na kilka sposobów. Najczęściej używa się słów: au revoir (wym. orewłar), ale można również powiedzieć do zobaczenia: a bientit (wym. abięto). W mniej formalnej rozmowie dobrze sprawdza się również zwrot: na razie, czyli a toute a l’heure (wym. a tutaler). Gdy patrzymy na francuski język pisany, może nam się ona wydawać bardzo skomplikowany i trudny. Jednak okazuje się, że nawet trudno wyglądające słowa wymawia się dosyć szybko i prosto.

Podstawowe wyrazy po francusku, które przydadzą Ci się na wakacjach

Jeśli próbujesz przyswoić podstawowe rozmówki francuskie, pamiętaj o takich podstawowych słowach i zwrotach, jak: tak – oui (wym. łi), nie – non (wym. ną), pan – monsieur (wym. mesje), pani – madam (wym. madam).

Aplikacja

Przydatne będą również sformułowania: nie wiem – je ne sais pas (wym. ży ny se pa), nie rozumiem – je ne comprends pas (wym. ży ny kąprą pa) oraz nie mówię po francusku – je ne parle pas francais (wym. ży ny parl pa frąse).

Sprawdź również kiedy lecieć na Lazurowe Wybrzeże

Jak się mówi dzień dobry po francusku?

Dzień dobry po francusku to bonjour.

Jak się mówi dziękuję po francusku?

Aby podziękować w języku fracuskim, mówimy merci.

Jak się mówi do widzenia po francusku?

Na do widzenia we Francji mówimy au revoir.

Jak się mówi cześć po francusku?

Cześć po francusku to salut.