Jak się mówi dziękuję i dzień dobry po macedońsku. Sprawdź podstawowe zwroty

Jak się mówi dziękuję i dzień dobry po macedońsku? Sprawdź podstawowe zwroty

Macedonia to bałkański kraj, który leży nieco na uboczu najpopularniejszych kierunków turystycznych, jednak z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem podróżników. Oferuje wspaniałe dziedzictwo kulturowe, mnóstwo zabytków i doskonałe warunki naturalne do spędzania urlopu, szczególnie latem. Jeśli wybierasz się na wakacje do tego kraju, sprawdź, jak jest dzień dobry po macedońsku i naucz się podstawowych zwrotów w tym języku. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie przebiegała komunikacja z miejscowymi.

Dziękuję po macedońsku
Dziękuję po macedońsku / shutterstock.com / Andrew Mayovskyy

Język macedoński z pewnością nie należy do prostych, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, że jest oparty na zmodyfikowanej cyrylicy. Jeśli ktoś nigdy nie miał bliższej styczności na przykład z popularnym językiem rosyjskim, może mieć spory problem z czytaniem wyrazów w języku macedońskim. Dlatego też nauka podstawowych zwrotów powinna opierać się przede wszystkim na zapisie fonetycznym, a także z osłuchaniem, jak one brzmią.

od:
1 568 zł
Wakacje w Macedonii!

Sprawdź najlepsze oferty

Warto w tym celu znaleźć dobrego internetowego tłumacza, który wymówi wszystkie trudne słowa. Choć na piśmie język może wydawać się skomplikowany, w wymowie będzie zdecydowanie łatwiejszy do przyswojenia.

Sprawdź również oferty na wczasy last minute Macedonia

Jak przywitać się w języku macedońskim?

Nauka podstawowych zwrotów w języku macedońskim powinna zacząć się od słów przywitania, z których będziemy korzystać praktycznie w każdej sytuacji podczas wakacji. Witać będziemy się na lotnisku, w hotelu, restauracji, sklepie, a także w każdym miejscu turystycznym. Dzień dobry w języku macedońskim wymawiamy dobro utro (rano, do południa), natomiast po południu mówimy dobar den.

Jak się mówi dzień dobry po macedońsku
Jak się mówi dzień dobry po macedońsku / shutterstock.com / RossHelen

Można również powiedzieć cześć po macedońsku, czyli po prostu zdrawo. Ten ostatni zwrot stosujemy raczej w stosunku do osób młodych lub takich, z którymi jesteśmy w bliższych relacjach. W formalnych kontaktach lepiej jest używać zwrotu dzień dobry. W porze wieczornej przestawiamy się natomiast z dzień dobry na dobry wieczór, co wymawiamy: dobry wecer.

Jak podziękować po macedońsku?

Dziękuję po macedońsku oraz cały zestaw innych zwrotów grzecznościowych to kolejne słowa, które warto poznać, zapamiętać i dobrze się z nimi osłuchać. Dziękuję brzmi: blagodaram i stosować je będziemy najczęściej w kontakcie z obsługą hotelową czy w restauracji, w rozmowach w sklepach czy w punktach sprzedaży pamiątek.

od:
1 568 zł
Wakacje w Macedonii!

Sprawdź najlepsze oferty

Można również powiedzieć nieco prościej, czyli dzięki: fala. Podczas nauki zwrotów grzecznościowych poznaj również: jak się masz, czyli kako si oraz co słychać – szto prawisz.

Sprawdź również najlepsze wakacje all inclusive Macedonia

Jak pożegnać się w języku macedońskim?

Do widzenia po macedońsku będzie przydatne tak samo, jak dzień dobry. Na pożegnanie mówimy do gledanje albo po prostu czao. Można również użyć sformułowania pozdrawiam, czyli prijatno.

Podstawowe wyrazy w języku macedońskim, które przydadzą Ci się na wakacjach

Jeśli uczysz się podstawowych zwrotów w języku macedońskim przed wyjazdem na wakacje do Macedonii, nie zapomnij również o prostych: tak – da oraz nie – ne. Przyda się również umiejętność powiedzenia, jak się nazywasz. Mam na imię to w języku macedońskim: se wikam. Można również zapamiętać, jak powiedzieć: jestem z Polski – jas sum od Polska.

Aplikacja

Te kilka słów i zwrotów w zupełności wystarczy, abyś podczas wakacji czuł się pewniej i był milej postrzegany przez miejscowych. Podstawowe zwroty warto sobie zapisać w sposób fonetyczny – o wiele łatwiej będzie wtedy je odnaleźć i wykorzystać w rozmowie. Nawet, jeśli nie będziesz wymawiać ich do końca prawidłowo, na pewno nikt z rodowitych Macedończyków nie będzie miał problemu ze zrozumieniem.

Jak się mówi dzień dobry po macedońsku?

Dzień dobry po macedońsku to dobro utro lub dobar den.

Jak się mówi dziękuję po macedońsku?

Aby powiedzieć dziękuję po macedońsku, mówimy blagodaram lub dzięki, czyli fala.

Jak się mówi do widzenia po macedońsku?

W języku macedońskim do widzenia to do gledanje.

Jak się mówi cześć po macedońsku?

Cześć po macedońsku to: zdravo.