Portugalia - kiedy jechać, jaka pogoda, jaka temperatura, jaki klimat

Pogoda Portugalia – kiedy jechać?

Choć Portugalia nie jest najpopularniejszym kierunkiem wakacyjnych podróży po Europie, przyciąga turystów spragnionych słońca, niezwykłego klimatu, wędrowania po górach, a także leniwego wypoczynku na wybrzeżu. Pogoda w Portugalii latem jest doskonała, jednak wielu turystów decyduje się na jej zwiedzanie także zimą. Na pytanie: Portugalia – kiedy jechać, nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi. Warto jednak sprawdzić, jaka pogoda panuje w poszczególnych miesiącach, aby wybrać najlepszy dla siebie czas na wypoczynek w tym niezwykłym kraju.

Zapłać za wakacje w wygodnych ratach

Pogoda Portugalia – kiedy jechać?

Portugalia leży w południowo-zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego i jest najbardziej wychodzącym na zachód krajem Europy. Cały kraj leży w strefie klimatu podzwrotnikowego, który określany jest jako śródziemnomorski. Trzeba jednak pamiętać, że jest to w dużym stopniu kraj wyżynny i górski, mogą więc pojawiać się spore różnice w pogodzie pomiędzy wybrzeżem leżącym nad Oceanem Atlantyckim, a głębszymi częściami kraju.

kiedy jechać do portugalii
Kiedy jechać do Portugalii

Średnie temperatury wahają się więc w ciągu roku od 12 stopni w górzystych regionach, do 18 stopni na południu kraju. Klimat w Portugalii bywa więc zmienny nie tylko w zależności od pory roku, ale również od lokalizacji. Kiedy najlepiej jechać do Portugalii? To zależy od tego, czy marzy nam się jedynie leniwe plażowanie i korzystanie z kąpieli w oceanie, czy jednak preferujemy bardziej aktywny wypoczynek i zwiedzanie.

 • Temperatura w styczniu:  ☀️ od 6 °C do 15 °C | opady:  ☔ małe
 • Temperatura w lutym:  ☀️ od 8 °C do 15 °C | opady:  ☔ małe
 • Temperatura w marcu:  ☀️ od 10 °C do 17 °C | opady:  ☔ małe
 • Temperatura w kwietniu:  ☀️ od 13 °C do 18 °C | opady:  ☔ małe
 • Temperatura w maju:  ☀️ od 17 °C do 24 °C | opady:  ☔ małe
 • Temperatura w czerwcu:  ☀️ od 20 °C do 27 °C | opady:  ☔ małe
 • Temperatura w lipcu:  ☀️ od 22 °C do 31 °C | opady:  ☔ małe
 • Temperatura w sierpniu:  ☀️ od 22 °C do 30 °C | opady:  ☔ małe
 • Temperatura we wrześniu:  ☀️ od 21 °C do 27 °C | opady: ☔  małe
 • Temperatura w październiku:  ☀️ od 16 °C do 22 °C | opady:  ☔  małe
 • Temperatura w listopadzie:  ☀️ od 10 °C do 18 °C | opady: ☔  małe
 • Temperatura w grudniu:  ☀️ od 7 °C do 16 °C | opady: ☔  małe

Zobacz również najlepsze oferty last minute Portugalia oraz Portugalia wakacje all inclusive

Portugalia pogoda styczeń

Portugalia pogoda styczeń może nie do końca zachwycać. W tym czasie na terenie całego kraju panuje zima, jednak pojawiają się spore różnice pomiędzy różnymi regionami. W kontynentalnej, górzystej części średnie miesięczne temperatury to około 8 stopni, natomiast na południu kraju temperatury w styczniu sięgają nawet 16 stopni Celsjusza. Temperatura w Portugalii zimą jest więc zdecydowanie wyższa niż w naszych warunkach klimatycznych.

od:
1 498 zł
Wczasy w Portugalii!

Zobacz najlepsze oferty w biurach podróży!

Jeśli zdecydujemy się na podróż w styczniu na południe kraju, możemy liczyć na ładną i słoneczną pogodę. Jest to czas, w którym pojawia się tu niewielu turystów, co sprawia, że jest dużo spokojniej, a przy tym zdecydowanie taniej niż w sezonie letnim.

Dowiedz się również kiedy lecieć do Egiptu

Portugalia pogoda luty

Pogoda w Portugalii w lutym jest dosyć zbliżona do styczniowej. W zależności od regionu temperatury wahają się od 9 do 17 stopni Celsjusza. Najcieplej jest w kontynentalnej części na Południu. Na wybrzeżu chłodne wiatry od morza mogą powodować, że temperatury odczuwalny są nieco niższe.

pogoda portugalia
pogoda Portugalia

Portugalia pogoda luty nie zachęca do plażowania i spędzania czasu na opalaniu. Jest to jednak dobra pora dla wielbicieli aktywnego zwiedzania. Ten pełen uroku kraj oferuje bowiem dużo więcej niż tylko piaszczyste plaże i niepowtarzalne nadmorskie widoki. Jeśli interesuje nas niezwykła Portugalia, pogoda w lutym, zwłaszcza na południu, może być bardzo dobra do wypoczynku.

Dowiedz się również kiedy lecieć na Mauritius

Portugalia pogoda marzec

Jeśli interesuje nas Portugalia pogoda marzec, warto sprawdzić, jak kształtują się temperatury i opady w różnych regionach kraju. W marcu dosyć ciepło jest na południu – temperatury w niektórych miejscach mogą sięgać nawet 19 stopni Celsjusza. Na wybrzeżu i północy jest zdecydowanie chłodniej – do 11 stopni. Dobrą wiadomością jest natomiast liczba godzin słonecznych w ciągu dnia, których jest aż 11.

pogoda w portugalii
pogoda w Portugalii

Co więcej, w marcu ryzyko opadów nie jest duże – aż 21 dni jest słonecznych. Deszcze mogą pojawiać się przede wszystkim na północy. Jeśli marzy nam się ciepła Portugalia, temperatura na południu sprawi, że wakacje nawet w marcu będą udane.

Portugalia pogoda kwiecień

Temperatura w Portugalii w kwietniu jest nieco wyższa niż w marcu, robi się więc przyjemnie i ciepło. Na południu temperatury mogą przekraczać 20 stopni, na północy jest chłodniej. To dobry czas na wakacje dla osób, które lubią aktywny wypoczynek, zwiedzanie czy wędrowanie po górzystych rejonach. Trzeba jednak pamiętać, że na wyżynach i w górach może być chłodno, szczególnie nocami.

od:
1 498 zł
Wczasy w Portugalii!

Zobacz najlepsze oferty w biurach podróży!

Portugalia pogoda kwiecień zachęca do podróżowania turystów, którzy lubią spokojne wakacje z dala od tłumu turystów. W tym czasie nie ma jeszcze sezonu turystycznego, a co za tym idzie, jest spokojnie i dużo taniej niż w miesiącach letnich.

Dowiedz się również kiedy lecieć na Seszele

Portugalia pogoda maj

Pogoda w Portugalii w maju jest typowo wiosenna. Na południu i na wybrzeżu temperatury mogą sięgać 23 stopni Celsjusza. Nad oceanem może być jednak nieco chłodniej ze względu na wiatry wiejące od morza. Jeśli marzy nam się pełna ciepła Portugalia, wakacje na wiosnę mogą być doskonałym pomysłem.

Portugalia kiedy jechać
Portugalia kiedy jechać

Temperatura w oceanie sięga 17 stopni Celsjusza, woda jest więc niezbyt ciepła, co jednak nie odstrasza największych amatorów kąpieli i tych, którzy uwielbiają nurkowanie. To także dobra pora na zwiedzanie, aktywny wypoczynek i korzystanie ze sportów wodnych. Portugalia pogoda maj na pewno spodoba się turystom, którym zależy na innym wypoczynku niż tylko plażowanie.

Portugalia pogoda czerwiec

Osoby, którym marzy się bardzo ciepła Portugalia, pogoda w czerwcu z pewnością zadowoli. Jest wtedy coraz cieplej, średnie temperatury na południu kraju sięgają 27 stopni Celsjusza. W skali miesiąca jest zaledwie kilka deszczowych dni, a poza tym jest wyjątkowo słonecznie. Nawet, jeśli pojawi się deszcz, będzie on raczej krótkotrwały i nie zakłóci spokojnego wypoczynku. Portugalia pogoda czerwiec to propozycja dla osób, które lubią zarówno aktywne zwiedzanie, jak i leniwe plażowanie. Słońca z pewnością nie zabraknie.

Dowiedz się również kiedy lecieć na Zanzibar

Portugalia pogoda lipiec

Pogoda w Portugalii w lipcu robi się już typowo letnia. Temperatury w ciągu dnia sięgają 29 stopni Celsjusza. Standardowo najlepsza pogoda jest na południu kraju. Na wybrzeżu bywa nieco chłodniej, ale i tak te rejony cieszą się ogromnym zainteresowaniem turystów z całego świata.

Portugalia pogoda lipiec to synonim doskonałych, słonecznych wakacji w przepięknych okolicznościach przyrody. Jeśli marzy nam się lipcowa Portugalia, pogoda na pewno spełni nasze oczekiwania. Trzeba jednak mieć świadomość, że w lipcu startuje sezon turystyczny, a co za tym idzie – w najpopularniejszych kurortach może być dosyć tłoczno, a ceny z pewnością nie będą należały do najniższych.

Portugalia pogoda sierpień

Pogoda w Portugalii w sierpniu jest dosyć zbliżona do warunków, jakie mamy w lipcu. Jest ciepło, temperatury sięgają 30 stopni Celsjusza. Na wybrzeżu woda w oceanie jest idealna do kąpieli oraz do uprawiania sportów wodnych. Portugalia pogoda sierpień to idealny czas na wakacje, także dla rodzin z dziećmi.

kiedy najlepiej jechać do portugalii
kiedy najlepiej jechać do Portugalii

Choć jest gorąco, nad oceanem nie ma upałów. Nieco inaczej może być w głębi kontynentu – tam temperatury mogą sięgać nawet 40 stopni, a upały bywają dosyć dotkliwe.

Dowiedz się również kiedy lecieć do Peru

Portugalia pogoda wrzesień

Portugalia pogoda wrzesień to absolutnie nie jesień. Na południu kraju i na wybrzeżu jest ciepło do 27 stopni Celsjusza. W ciągu doby jest nawet 9 godzin słonecznych. Jeśli marzy nam się pełna słońca Portugalia, pogoda we wrześniu z pewnością przypadnie nam do gustu. Najprzyjemniej jest w południowych rejonach kraju, na wybrzeżu może być nieco wilgotno, a przy tym jest większe ryzyko opadów.

Portugalia pogoda październik

Gdy w październiku spada temperatura, Portugalia nie jest już tak pełna turystów, jak w sezonie letnim. To dobry czas na wyjazd dla osób, które chcą poznać ten piękny kraj od różnych stron, nie tylko od piaszczystych plaż. Maksymalne temperatury na południu sięgają 23 stopni, jest więc ciepło, a przy tym bezdeszczowo.

klimat w portugalii
klimat w Portugalii

Można więc korzystać ze wszystkich uroków zwiedzania czy aktywnego wypoczynku. Portugalia pogoda październik to także gwarancja nieco niższych cen niż w szczycie sezonu. O wiele łatwiej także o miejsce w hotelu w wybranej lokalizacji.

Dowiedz się również kiedy lecieć do Kambodży

Portugalia pogoda listopad

Pogoda w Portugalii w listopadzie nie zachwyca i z pewnością nie przyciąga wielbicieli plażowania i morskich kąpieli. Listopad należy do najchłodniejszych miesięcy w roku, a temperatura w niektórych rejonach utrzymuje się na poziomie 12 stopni.

portugalia pogoda
Portugalia pogoda

Jednak na południowych krańcach kraju jest o kilka stopni cieplej, co w połączeniu ze słonecznymi dniami zapewnia dobre warunki do zwiedzania i wypoczynku. Portugalia pogoda listopad to propozycja dla aktywnych turystów, którzy chętnie zobaczą coś więcej niż tylko morze i plaże.

Dowiedz się również kiedy lecieć do Namibii

Portugalia pogoda grudzień

Jeśli marzy nam się wakacyjna pogoda, Portugalia w grudniu może nie spełnić naszych oczekiwań. Nie jest to dobry czas na opalanie, można też zapomnieć o morskich kąpielach. Nie oznacza to jednak, że zima jest dotkliwa – średnie temperatury na południu utrzymują się na poziomie 15 stopni Celsjusza, a w ciągu dnia jest 5 słonecznych godzin.

od:
1 498 zł
Wczasy w Portugalii!

Zobacz najlepsze oferty w biurach podróży!

Dla wielu turystów to wystarczające warunki do wypoczynku. Portugalia pogoda grudzień to przede wszystkim spokój, kameralny wypoczynek, a także możliwość zapłacenia za wakacje nawet o połowę mniej niż w sezonie letnim.

Czytaj również:

🏖️ Portugalia – kiedy najlepiej jechać?

Jeśli marzy nam się słoneczna, wakacyjna Portugalia, najlepiej jechać w sezonie od czerwca do września. Wtedy na południu kraju i na wybrzeżu jest ciepło, a momentami nawet upalnie. Temperatura wody w oceanie również zachęca do korzystania z morskich kąpieli.

🔥 Portugalia – kiedy najcieplej?

Temperatura w Portugalii jest najwyższa w lipcu i sierpniu. Słupki rtęci najczęściej przekraczają wtedy 30 stopni. Jeśli marzy nam się typowo wakacyjna Portugalia, pogoda w wakacje na pewno spełni nasze oczekiwania.

☀️ Portugalia – kiedy sezon turystyczny?

Sezon turystyczny w Portugalii przypada na miesiące wakacyjne. Wtedy jest najcieplej, ale również najdrożej i najbardziej tłoczno, szczególnie w najpopularniejszych miejscowościach turystycznych.

🏝️ Portugalia – jaki klimat?

Portugalia leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego, jednak z widocznym podziałem na północ, południe i wybrzeże. W rejonach południowych jest najwyższa temperatura. Portugalia północna jest nieco surowsza, a na wybrzeżu bywa wietrznie i chłodno.

🤑 Portugalia – kiedy najtaniej?

Podobnie jak w innych regionach turystycznych, najtaniej jest poza sezonem. Jeśli nie zraża nas niezbyt wysoka temperatura, Portugalia w sezonie od grudnia do lutego może być wyjątkowo tanią opcją. Niskie zimowe temperatury nie przypominają oczywiście tego, co znamy z naszych warunków klimatycznych – nawet w chłodnych miesiącach w Portugalii jest dosyć słonecznie i ciepło.