Peru - kiedy jechać, jaka pogoda, jaki klimat

Peru – pogoda. Sprawdź kiedy jechać do Peru

Peru jest wspaniałym kierunkiem podróży zarówno ze względu na jego uwarunkowania przyrodnicze, jak i na niezwykłą historię. To właśnie tutaj przed wiekami rozwinęła się jedna z najbardziej niezwykłych cywilizacji – Inkowie. Bogactwo krajobrazowe i historyczne sprawia, że Peru cieszy się ogromną popularnością wśród turystów z całego świata.

Kiedy do Peru
Kiedy do Peru

Kiedy najlepiej jechać do Peru, aby móc w pełni odkrywać uroki tego kraju? Podczas planowania podróży warto wziąć pod uwagę klimat Peru.

Zapłać za wakacje w wygodnych ratach

Peru – kiedy jechać?

Peru leży w zachodniej części Ameryki Południowej nad Oceanem Spokojnym. To trzecie pod względem wielkości państwo na kontynencie. Terytorium całego Peru możemy podzielić na trzy krainy: dżunglę, góry oraz wybrzeże. Pod względem geograficznym Peru leży w strefie klimatu równikowego, jednak ze względu na zróżnicowane ukształtowanie terenu i dużą powierzchnię pogoda w Peru w różnych regionach może się znacznie różnić.

od:
12 000 zł
od:
14 000 zł
od:
13 000 zł
<
>

Na obszarach dżungli amazońskiej klimat jest mocno wilgotny, na terenach górskich w Andach jest on natomiast bardzo suchy. Jeszcze inaczej jest na wybrzeżu, gdzie klimat jest podzwrotnikowy suchy. Jeśli więc próbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie: Peru – kiedy jechać? – musimy wziąć pod uwagę region, w który się wybieramy oraz nasze wakacyjne plany. Wiele zależy od tego, czy planujemy aktywne zwiedzanie, czy bardziej leniwy wypoczynek nad morzem.

 • Temperatura w styczniu:  ☀️ od 8 °C do 30 °C | opady:  ☔ średnie
 • Temperatura w lutym:  ☀️ od 8 °C do 31 °C | opady:  ☔ średnie
 • Temperatura w marcu:  ☀️ od 9 °C do 31 °C | opady:  ☔ średnie
 • Temperatura w kwietniu:  ☀️ od 9 °C do 30 °C | opady:  ☔ średnie
 • Temperatura w maju:  ☀️ od 9 °C do 31 °C | opady:  ☔ małe
 • Temperatura w czerwcu:  ☀️ od 8 °C do 30 °C | opady:  ☔ małe
 • Temperatura w lipcu:  ☀️ od 8 °C do 32 °C | opady:  ☔ małe
 • Temperatura w sierpniu:  ☀️ od 8 °C do 31 °C | opady:  ☔ małe
 • Temperatura we wrześniu:  ☀️ od 9 °C do 34 °C | opady: ☔  małe
 • Temperatura w październiku:  ☀️ od 9 °C do 31 °C | opady:  ☔  małe
 • Temperatura w listopadzie:  ☀️ od 9 °C do 31 °C | opady: ☔  małe
 • Temperatura w grudniu:  ☀️ od 8 °C do 30 °C | opady: ☔  średnie

Peru pogoda styczeń

Kiedy do Peru wybieramy się w styczniu, najlepszym kierunkiem będzie wybrzeże. W tym czasie możemy liczyć na temperatury od 20 do 25 stopni Celsjusza. Jest słonecznie i ciepło, a w skali całego miesiąca występuje tylko kilka dni deszczowych.

Klimat Peru
Klimat Peru

Tereny peruwiańskiej Amazonii oraz góry lepiej w styczniu omijać. Pogoda w tym czasie może być zdradliwa, pada też sporo deszczu. W tym czasie mogą pojawiać się lawiny błotne, a wiele dróg jest po prostu nieprzejezdnych.

Sprawdź również jaka jest pogoda w Kenii w styczniu

Peru pogoda luty

Na pytanie: Peru – kiedy jechać? – luty będzie dobrą odpowiedzią, ale pod warunkiem, że wybierzemy się na wybrzeże. W tym czasie jest tu słonecznie i ciepło, bo aż do 29 stopni. Okresowo może być bardzo wysoka wilgotność powietrza, która potęguje odczuwanie wysokich temperatur. W lutym mogą też pojawiać się przelotne, popołudniowe deszcze.

Kiedy jechać do Peru
Kiedy jechać do Peru

Luty to dobry miesiąc na słoneczne wakacje na wybrzeżu i aktywne zwiedzanie. Terenów górskich lepiej jest jednak unikać, podobnie jak wypraw w głąb amazońskiej dżungli. Panuje w nich wtedy pora deszczowa, która może być mocno uciążliwa.

Zobacz też gdzie jest ciepło w lutym

Peru pogoda marzec

Jeśli interesuje nas słoneczne Peru, klimat w marcu z pewnością spełni nasze oczekiwania. Pod warunkiem, że wybierzemy się na gorące wybrzeże. W tym czasie temperatury powietrza przekraczają 31 stopni, w ciągu dnia jest wiele słonecznych godzin. Opady deszczu mogą się pojawiać, ale nie są jednak zbyt uciążliwe.

Kiedy najlepiej jechać do Peru
Kiedy najlepiej jechać do Peru

W marcu nie będzie natomiast przyjaźnie w Amazonii oraz w Andach. Panuje tam wtedy pora deszczowa. Jednak miłośnicy aktywnego zwiedzania, którzy chcą zapuścić się do dżungli, mogą rozważyć ciekawe wyprawy właśnie w marcu. Padające deszcze sprawiają, że wiele terenów w Amazonii można zwiedzać z poziomu łodzi. W porze suchej z pewnością takiej okazji nie będzie, gdyż sezonowe rzeki i strumyki wysychają.

Sprawdź również jaka jest pogoda na Dominikanie w marcu

Peru pogoda kwiecień

Pogoda Peru jest bardzo zmienna i pełna wahań, co może utrudniać zaplanowanie wakacji. Jeśli chcemy zwiedzać tę część Ameryki Południowej w kwietniu, warto rozważyć wycieczkę do amazońskiej dżungli. W tym czasie jest bardzo ciepło, temperatury sięgają 30 stopni. W kwietniu jest najmniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia burz.

od:
12 000 zł
od:
14 000 zł
od:
13 000 zł
<
>

To dobry czas na aktywne zwiedzanie, odkrywanie najciekawszych obiektów z cywilizacji Inków i poznawanie kultury ludności w tej części świata. W kwietniu na wybrzeżu Peru nadal jest ciepło i słonecznie, choć można zauważyć, że pogoda jest nieco gorsza w porównaniu do pierwszych miesięcy w roku. Deszcze mogą padać, ale nie są one ani długotrwałe, ani uciążliwe.

Zobacz też dokąd polecieć w kwietniu

Peru pogoda maj

Kiedy jechać do Peru na aktywne zwiedzanie? Dobrym czasem może być maj. W tym miesiącu jest dosyć ciepło, choć zdecydowanie nie upalnie. Temperatury powietrza w różnych częściach kraju utrzymują się na poziomie od 18 do 23 stopni. Temperatura wody wynosi natomiast 20 stopni.

Góry Tęczowe
Góry Tęczowe

Najcieplej jest na wybrzeżu, gdzie nie pada deszcz i prawie zawsze jest ładna pogoda. Niestety, jest również duża wilgotność powietrza, która bywa mocno uciążliwa. Maj jest dobrym czasem dla osób, które lubią aktywnie podróżować, zwiedzać nowe miejsca, a nie są nastawione wyłącznie na leżenie na plaży.

Peru pogoda czerwiec

Czerwiec to dobry czas na wyjazd do peruwiańskiej części Amazonii oraz w Andy. W czerwcu w Amazonii zaczyna się pora sucha. Jest więc ciepło, słonecznie, a wilgotność powietrza znacznie spada. To dobry czas na aktywne wędrówki po dżungli. Czerwiec jest również dobrym okresem na zwiedzanie Machu Picchu oraz na organizację innych wypraw górskich. Pogoda sprzyja podróżnikom nastawionym na eksplorowanie terenu. Warto jednak pamiętać, że wahania temperatur między dniem a nocą są spore. W dzień może być nawet 30 stopni, podczas gdy w nocy temperatura może spadać nawet do zera.

Peru kiedy jechać
Peru kiedy jechać

Natomiast na wybrzeżu w czerwcu możemy zauważyć sporo mżawek i mgieł, które utrzymują się nawet przez cały dzień, często zasłaniając piękne widoki. Na pytanie: Peru – kiedy jechać? – czerwiec będzie dobrą odpowiedzią, o ile wybieramy się do dżungli lub w góry. Wybrzeże w tym czasie nie do końca jest zachęcające.

Sprawdź również jaka jest pogoda na Mauritius w czerwcu

Peru pogoda lipiec

Jeśli interesuje nas zwiedzanie najciekawszych miejsc w Peru, pogoda w lipcu z pewnością będzie sprzyjająca. Podobnie jak w czerwcu, lipiec jest dobrym czasem na zwiedzanie Amazonii oraz górskich rejonów z wieloma pozostałościami po cywilizacji Inków. W Amazonii w lipcu trwa pora sucha, jest to więc dobry czas na aktywne wędrówki po dżungli. W górach również istnieje niewielkie ryzyko związane z opadami deszczu. Warto być jednak przygotowanym na chłodne noce i mieć ze sobą coś ciepłego.

Peru klimat
Peru klimat

Na wybrzeżu Peru w lipcu temperatury utrzymują się na poziomie około 20 stopni, czasem nawet jest chłodniej. Nie zawsze będzie to więc dobra pora na plażowanie. Co więcej – może być też sporo mgieł i mżawek, które również utrudniają słoneczny wypoczynek.

Sprawdź także jakie są ceny w Peru

Peru pogoda sierpień

W sierpniu w Peru miejscami jest dosyć chłodno, jak na środek lata. Na wybrzeżu temperatury utrzymują się na poziomie 14-15 stopni. Podobna jest również temperatura wody. Nie jest to więc dobry czas na plażowanie, nurkowanie, czy kąpiele w morzu. Zupełnie inaczej jest natomiast w Amazonii, w której temperatury mogą sięgać nawet 40 stopni. Jest słonecznie, gorąco, ale opadów jest najmniej w skali roku. To dobry czas na zwiedzanie tej części Peru.

od:
12 000 zł
od:
14 000 zł
od:
13 000 zł
<
>

Ciepło jest również w rejonach górskich, gdzie w ciągu dnia może być nawet 30 stopni. W nocy natomiast trzeba liczyć się ze sporym spadkiem temperatury. Niczym szczególnym nie są nawet przymrozki. Jeśli zastanawiamy się: Peru – kiedy jechać? – sierpień będzie dobrą opcją dla podróżników wybierających się w rejony górskie i do amazońskiej dżungli.

Peru pogoda wrzesień

Wrzesień to idealna pora na zwiedzanie peruwiańskiej części Amazonii. Jest wtedy bardzo ciepło, temperatury utrzymują się na poziomie powyżej 30 stopni. Wrzesień to dobry czas także ze względu na małą ilość moskitów, które mogą być nosicielami groźnych chorób. We wrześniu warto również wybrać się w Andy – w górach jest wtedy bardzo ciepło, choć trzeba liczyć się z dużymi różnicami temperatur pomiędzy dniem a nocą.

Peru pogoda
Peru pogoda

We wrześniu nie będzie natomiast dobrym pomysłem urlop na peruwiańskim wybrzeżu nad Oceanem Spokojnym. W tym czasie temperatury są tutaj dosyć niskie, mało jest w ciągu dnia słońca, a sporo mgieł i mżawek. Z pewnością w tym czasie nie możemy liczyć na słoneczne, tropikalne wakacje.

Czytaj też gdzie jechać we wrześniu na wakacje

Peru pogoda październik

Październik w Peru nie należy do najcieplejszych miesięcy. Średnie temperatury w różnych częściach kraju kształtują się na poziomie 16-22 stopni. Temperatura wody na wybrzeżu wynosi około 17 stopni, nie jest to więc dobry czas na morskie kąpiele.

Pogoda Peru
Pogoda Peru

Bardzo dobre warunki panują natomiast w Amazonii i w Andach. W ciągu dnia jest dosyć ciepło, można więc zaplanować intensywne zwiedzanie i różne formy aktywnego wypoczynku. Jeśli zastanawiamy się: Peru – kiedy jechać, ale nie zależy nam na plażowaniu i morskich kąpielach, październik będzie bardzo dobrym czasem.

Sprawdź również jaka jest pogoda w Meksyku w październiku

Peru pogoda listopad

W listopadzie rozpoczyna się pora deszczowa w Andach, Amazonii, nieciekawie jest również na peruwiańskim wybrzeżu. Nadal jest dosyć ciepło, jednak pojawiają się deszcze. Czasem są to gwałtowne, przelotne opady, zdarza się jednak, że pada przez kilka dni bez przerwy. Planowanie urlopu w Peru w listopadzie jest więc dosyć ryzykowne, gdyż nie ma pewności, że trafimy na dobrą pogodę.

Peru pogoda grudzień

Jeśli zastanawiamy się: Peru – kiedy jechać? – grudzień nie jest najlepszym wyborem. W tym czasie na terenie całego kraju mamy porę deszczową i jest dosyć chłodno.

od:
12 000 zł
od:
14 000 zł
od:
13 000 zł
<
>

Pogoda z pewnością nie sprzyja ani leniwemu wypoczynkowi na plaży, ani górskim wędrówkom. W górach w tym czasie mogą pojawiać się błotne lawiny i inne niezbyt bezpieczne zjawiska.

Sprawdź również jaka jest pogoda na Bali w grudniu

Machu Picchu – kiedy jechać? Jaka Pogoda?

Machu Picchu pogoda
Machu Picchu pogoda

Machu Picchu to starożytne miasto Inków, które jest jednym z popularnych celów wypraw do Peru. Na pytanie: Machu Picchu – kiedy jechać? – najlepszym wyborem będzie okres od maja do końca września. W tym czasie w Andach panuje pora sucha, jest ciepło, przyjemnie i jest niewielkie ryzyko opadów.

 • Temperatura w styczniu:  ☀️ od 12 °C do 18 °C | opady:  ☔ duże
 • Temperatura w lutym:  ☀️ od 11 °C do 17 °C | opady:  ☔ duże
 • Temperatura w marcu:  ☀️ od 11 °C do 18 °C | opady:  ☔ średnie
 • Temperatura w kwietniu:  ☀️ od 11 °C do 18 °C | opady:  ☔ średnie
 • Temperatura w maju:  ☀️ od 10 °C do 18 °C | opady:  ☔ małe
 • Temperatura w czerwcu:  ☀️ od 8 °C do 18 °C | opady:  ☔ małe
 • Temperatura w lipcu:  ☀️ od 7 °C do 17 °C | opady:  ☔ małe
 • Temperatura w sierpniu:  ☀️ od 10 °C do 18 °C | opady:  ☔ małe
 • Temperatura we wrześniu:  ☀️ od 12 °C do 19 °C | opady: ☔  małe
 • Temperatura w październiku:  ☀️ od 13 °C do 20 °C | opady:  ☔  małe
 • Temperatura w listopadzie:  ☀️ od 14 °C do 20 °C | opady: ☔  średnie
 • Temperatura w grudniu:  ☀️ od 13 °C do 19 °C | opady: ☔  duże

Lima – Pogoda. Kiedy jechać?

Zwiedzając Peru nie można zapomnieć o zobaczeniu Limy, stolicy kraju. Jeśli interesuje nas słoneczna Lima, pogoda z pewnością nie zawiedzie nas w okresie od stycznia do marca. Miasto znajduje się na peruwiańskim wybrzeżu nad Oceanem Spokojnym, pogoda Lima będzie więc najlepsza na początku roku.

 • Temperatura w styczniu:  ☀️ od 23 °C do 26 °C | opady:  ☔ małe
 • Temperatura w lutym:  ☀️ od 24 °C do 27 °C | opady:  ☔ małe
 • Temperatura w marcu:  ☀️ od 24 °C do 27 °C | opady:  ☔ małe
 • Temperatura w kwietniu:  ☀️ od 22 °C do 26 °C | opady:  ☔ małe
 • Temperatura w maju:  ☀️ od 20 °C do 25 °C | opady:  ☔ małe
 • Temperatura w czerwcu:  ☀️ od 19 °C do 24 °C | opady:  ☔ małe
 • Temperatura w lipcu:  ☀️ od 17 °C do 23 °C | opady:  ☔ małe
 • Temperatura w sierpniu:  ☀️ od 17 °C do 22 °C | opady:  ☔ małe
 • Temperatura we wrześniu:  ☀️ od 18 °C do 22 °C | opady: ☔  małe
 • Temperatura w październiku:  ☀️ od 19 °C do 23 °C | opady:  ☔  małe
 • Temperatura w listopadzie:  ☀️ od 19 °C do 24 °C | opady: ☔  małe
 • Temperatura w grudniu:  ☀️ od 21 °C do 25 °C | opady: ☔  małe

Czytaj również:

☔ Kiedy w Peru jest pora deszczowa?

Pora deszczowa w Peru występuje w różnych regionach w innym czasie. W Amazonii trwa od listopada do maja, na terenach górskich od listopada do marca.

🏔️ Machu Picchu – jaki klimat? Kiedy zwiedzać?

W Macchu Picchu panuje klimat równikowy suchy. Najlepszy czas na zwiedzanie starożytnego miasta to okres od maja do końca września.

✈️ Kiedy najlepiej jechać do Peru?

To zależy, jaki region nas interesuje. Jeśli planujemy wybrzeże, najlepszy czas trwa od stycznia do marca. W Amazonii i Andach najlepsza pogoda jest natomiast od czerwca do września.

☀️ Jaki jest klimat w Peru?

W Peru mamy klimat równikowy, jednak z rozróżnieniem na suche tereny górskie i wilgotną dżunglę. Na peruwiańskim wybrzeżu mamy natomiast klimat zwrotnikowy suchy.

🔥 Kiedy w Peru jest sezon turystyczny?

Sezon turystyczny w Peru trwa od stycznia do marca na wybrzeżu oraz od czerwca do września w rejonach górskich oraz w peruwiańskiej części Amazonii.