Jakie pamiątki z Albanii. Co przywieźć z wakacji w Albanii

Jakie pamiątki z Albanii? Co przywieźć z wakacji w Albanii?

Albania z roku na rok staje się coraz bardziej popularnym i chętniej wybieranym kierunkiem turystycznym wśród Polaków. Nic dziwnego, ponieważ kraj zachwyca pięknymi krajobrazami – zarówno górskimi jak i nadmorskimi. Ma wspaniałą i unikalną kuchnię oraz posiada ogromne dziedzictwo kulturalne i archeologiczne, dzięki czemu jest bardzo atrakcyjnym miejscem do odwiedzenia. Jak z każdej podróży warto zakupić pamiątki dla siebie czy bliskich. Co warto przywieźć z Albanii? W tym artykule pokażemy jakie ma Albania pamiątki do zaoferowania

Albania - pamiątki
Albania – pamiątki / shutterstock.com / GTW

Wakacje w Albanii

Na wypoczynek do Albanii można udać się latem, ale warto też przemyśleć opcję pobytu poza sezonem. Wypoczynek w tym kraju może być przyjemny nawet zimą. Warto sprawdzić w jakie temperatury panują w poszczególnych miesiącach w różnych miejscach kraju i zdecydować, kiedy jechać do Albanii. Jedną z opcji pobytu są wczasy all inclusive w Albanii. Można wówczas rozkoszować się błogim wypoczynkiem, mając zapewnione posiłki i napoje, oraz opiekę rezydenta. Biura podróży oferują zorganizowane wycieczki fakultatywne, dzięki którym można zwiedzić ciekawe miejsca, nie przejmując się ich organizacją. 

od:
1 498 zł
Wakacje w Albanii!

Zobacz najciekawsze oferty biur podróży na wakacje w Albanii.

Wakacje last minute w Albanii mogą okazać się świetnym rozwiązaniem, aby spędzić urlop w atrakcyjnej cenie. Wypoczywać można zarówno nad morzem, plaże w Albanii są dość różnorodne, jak i w górskich terenach, ponieważ 70% powierzchni kraju obejmują góry. Tereny nizinne wchodzą maksymalnie 50 kilometrów w głąb lądu od linii brzegowej. Jakie pamiątki Albania ma do zaoferowania? Co przywieźć z Albanii? Można zdecydować się zarówno na pamiątki kulinarne, ale także rękodzieło czy alkohole.

Sprawdź również co kupić na Wyspach Zielonego Przylądka

Kilka informacji o Albanii

Jadąc do nowego kraju warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi zwrotami, aby móc się przywitać czy podziękować. Dzień dobry po albańsku to miremengjes, pershendetje oznacza cześć, a faleminderit – dziękuję. W kwestiach komunikacji istotne jest to, że nasze kręcenie głową na „nie” oznacza „tak”, natomiast chcąc zakomunikować słowo „nie”, należy pokiwać głową lub unieść brwi.

Czy w Albanii są rekiny? Tak, u wybrzeży można spotkać nawet 300-400 gatunki rekinów, jednak tylko dwa z nich są niebezpieczne dla człowieka. Jednak pływają one raczej na otwartych wodach, do brzegu przypływają niezwykle rzadko. Ale zawsze należy zdawać sobie sprawę z tego, że można natknąć się na rekina. Należy być wówczas bardzo spokojnym i ostrożnym, tak jak w przypadku spotkania z każdym innym dzikim zwierzęciem.

Albania co kupić? Zapoznaj się z naszymi propozycjami.

Co warto kupić w Albanii?

Pamiątki z Albanii mogą być naprawdę różne: kulinarne, alkohole czy rękodzieło. Warto przed wizytą dowiedzieć się, co jest charakterystyczne dla tego kraju, aby wiedzieć czego szukać już na miejscu. Co można przywieźć z Albanii samolotem? Przedstawiamy, nasze propozycje pamiątek z Albanii i powiemy, czego nie wolno zabierać do samolotu.

Co kupić w Albanii
Co kupić w Albanii / shutterstock.com / trabantos

Oliwa z oliwek

Wracając z krajów południowych zawsze warto zakupić oliwę z oliwek. Klimat panujący w tych regionach doskonale służy uprawie oliwek, które pokrywają sporą część wybrzeża Alblanii. Oliwa produkowana w Albanii jest uznawana za jedną z lepszych na Bałkanach i w Europie. Nie warto jednak kupować taniej oliwy w supermarkecie, tylko jedną ze sprawdzonych oliw: Musai Olive Oil, Gjikondi Extra Virgin, Kallmet. Dobrym rozwiązaniem jest również zakup takiej pamiątki z Albanii na targu od lokalnego rolnika.

Miód z Albanii

Albania co warto kupić? Kraj ten słynie z przepysznych miodów, można tam dostać takie przysmaki jak miód pomarańczowy, czy z siemieniem lnianym. Tak więc odpowiadając na pytanie co kupić w Albanii, jednym z pomysłów może być miód. Zakupu najlepiej dokonać na targu, od lokalnego sprzedawcy.

Zobacz także co przywieźć z Meksyku

Fergese

Fergese jest pastą serowo-paprykową, którą można spotkać wyłącznie w Albanii. Na Bałkanach można znaleźć różne produkty tego typu, ale fergese jest specjałem typowo albańskim. Koniecznie trzeba jej spróbować będąc na miejscu, ale również warto ją przywieźć z Albanii do Polski.

od:
1 498 zł
Wakacje w Albanii!

Zobacz najciekawsze oferty biur podróży na wakacje w Albanii.

Albańskie sery

Obowiązkowym punktem wizyty w Albanii jest degustacja ich regionalnych serów. Jednak nie należy ich wywozić z kraju.

Miejscowe przyprawy

Jako pamiątki z Albanii świetnie sprawdzą się tamtejsze przyprawy. Oregano, bazylia, mięta, rozmaryn, liście laurowe czy pietruszkę to jedne z wielu przypraw dostępnych jakie można kupić w Albanii na targu w Albanii. Są świeże, aromatyczne i dostępne w atrakcyjnych cenach.

Skanderbeg

Po pamiątkach kulinarnych przychodzi czas na jeden z bardziej rozpoznawalnych produktów albańskich – brandy Skanderbeg. Nazwa pochodzi od Albańskiego bohatera. Jest zdecydowanie najpopularniejszym alkoholem w tym kraju. Decydując się na zakup takiej pamiątki z Albanii, warto dobrze sprawdzić, czy sklep jest godny zaufania, ponieważ często można kupić podrabiany produkt. Można go zakupić w butelkach o różnych pojemnościach i o różnych kształtach, warto poszukać butelki w albańskich barwach.

Co przywieźć z Albanii
Co przywieźć z Albanii / shutterstock.com / SSKH-Pictures

Raki

Inną pamiątką z Albanii, która zawiera procenty to raki. W innych krajach znana jako rakija – w Albanii najczęściej produkowana z winogron. Należy uważać z degustacją, ponieważ jest to mocny alkohol, mający od 40 do 60%. Warto przywieźć z Albanii do domu i przetestować w chłodniejsze dni. W Albanii często pita jest w chorobach, ma służyć w powrocie do zdrowia i regeneracji. Raki pije się z niewielkich szklanek, sącząc powoli, czasami popijając kawą.

Herbata górska

Herbata górska gojnik porasta dzikie wzgórza Albanii, na skalistych zboczach na wysokości ponad 1000 metrów. Do przeżycia wystarcza jej niewielka ilość wody i gleby. Można ją kupić na straganach w formie bukietów. W Albanii jest bardzo popularna i pita przez cały rok. Nie dość, że jest bardzo smaczna, to niesie za sobą wiele dobroczynnych właściwości dla organizmu ludzkiego, wykazuje działanie antygrzybiczne, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i oczyszczające. Górską herbatę zdecydowane warto przywieźć z Albanii.

Koszyczki i popielniczki z drzewa oliwnego

Odpowiadając na pytanie: co warto kupić w Albanii, powinna pojawić się odpowiedź: koszyczki i popielniczki z drzewa oliwnego

Wyroby z drzewa oliwnego są bardzo drogie, więc jeżeli ma być to produkt z prawdziwego drzewa oliwnego, należy się liczyć z wysoką ceną. Ale warto zwrócić uwagę na tańszą alternatywę – przedmioty ręcznie wykonane z innego drewna, a barwione i konserwowane pastą z oliwek. Takie przedmioty są bardzo oryginalne i ładnie się prezentują, dlatego warto je przywieźć z Albanii.

Czytaj też co kupić w Izraelu

Xhezve

Xhezve (dżezwa) to tradycyjny metalowy dzbanek do parzenia kawy. Dzięki nim można zaparzyć pyszny, aromatyczny napar i będąc w domu wspominać wakacje w Albanii.

od:
1 498 zł
Wakacje w Albanii!

Zobacz najciekawsze oferty biur podróży na wakacje w Albanii.

Kawa

Zabierając ze sobą dżezwe warto do tego kupić paczkę lokalnej kawy. W Albanii kawa jest bardzo cenionym napojem, często pita „po turecku”, ale również ze względu na bliskie położenie Włoch, popularne jest espresso. Można ją dostać w supermarketach bądź sklepach z pamiątkami.

Oryginalne ręcznie tkane kilimy i dywany

Rękodzieło jest zawsze świetnym pomysłem na pamiątkę, kupując dzieła od lokalnych rzemieślników mamy pewność, że są to rzeczy unikalne. W Albanii warto kupić ręcznie tkane kilimy oraz dywany. Do ich produkcji używana jest owcza wełna. Dostępne są zarówno małe dywaniki, jak i dywany w dużych rozmiarach. Zakupu najlepiej dokonać ba bazarze.

Srebrna biżuteria

Turyści w Albanii zaopatrują się w srebrną biżuterię, ponieważ ma ona tam bardzo atrakcyjne ceny. Jednak warto zaznaczyć, że nie są to wyroby albańskie, lecz przywiezione z Turcji.

Pamiątki z albańskim godłem i flagą

Oczywiście jak w każdym kraju można spotkać różnego rodzaju magnesy, długopisy, breloczki, otwieracze i tego typu pamiątki z motywem albańskiej flagi i godła, czyli czarnego orła z dwoma głowami na czerwonym tle. Są to dość popularne pamiątki. Zazwyczaj produkowane w Chinach, więc w pierwszej kolejności lepiej postawić na lokalne produkty.

Pamiątki z Albanii
Pamiątki z Albanii / shutterstock.com / lindasky76

Popielniczki w kształcie bunkra

Popularne są również popielniczki, w kształcie bunkra, Jest to bardzo charakterystyczny obiekt w Albanii, można spotkać je na terenie całego kraju, jest ich ponad 750 tysięcy i wpisują się w krajobraz Albanii. Można je spotkać dosłownie na każdym kroku. Zostały wybudowane za czasów władzy Envera Hodży. Dziś są symbolem komunizmu panującego wówczas w Albanii. Obecnie pełnią rolę restauracji, toalet czy mieszkań. Dlatego taka popielniczka może oryginalną pamiątką z Albanii. Nie musi zostać wykorzystana zgodnie ze swoim przeznaczeniem, może być porostu elementem dekoracyjnym.

Aplikacja
Gdzie można kupić pamiątki w Albanii?

W turystycznych miejscach zakup pamiątek nie jest problemem. Można spotkać wiele sklepów i stoisk oferujące różne produkty, charakterystyczne dla Albanii. Odwiedzając miejsca, w których turyści pojawiają się rzadziej, warto szukać lokalnych sklepów i stoisk, w których rolnicy czy rzemieślnicy sprzedają swoje wyroby. Czasami jest to trudniejsze zadanie, jednak kupując w takich miejscach, kupuje się oryginalny produkt, taki jaki używają mieszkańcy Albanii. Niejednokrotnie cena takich wyrobów jest niższa niż w miejscach obleganych przez turystów, więc poszukiwania takich punktów zdecydowanie się opłaca.

Jakich pamiątek z Albanii nie można zabrać do samolotu?

Zabrać do samolotu nie można produktów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego a także zwierząt i roślin – zagrożonych wyginięciem, podlegających ochronie i rzadkich. Nie należy również zabierać ze sobą antyków, dzieł sztuki oraz muszli, ale tylko od gatunków rzadkich, zagrożonych wyginięciem i podlegającym ochronie.

Jaki alkohol przywieźć z Albanii?

W Albanii są dwa niezwykle popularne alkohole, brandy Skanderbeg oraz raki – lokalna rakija, pędzona z winogron. Jednak należy pamiętać, że są to trunki bardzo mocne, więc należy uważać ze spożyciem, szczególnie podczas gorących dni.

Czy pamiątki w Albanii są drogie?

Ceny pamiątek w Albanii nie są wygórowane, wszystko zależy od tego, na co turysta się zdecyduje i w jakim miejscu dokona zakupu. Pamiątki kulinarne są dostępne w bardzo przystępnych cenach, w przypadku rękodzieła należy liczyć się z wyższymi cenami. Koszt sporego woreczka przypraw może wynosić 1 euro, a decydując się na kilimy lub dywany należy się liczyć z kosztem powyżej 500 euro. Cena najpopularniejszej brandy powinna być niższa niż 20 zł, podobnie jak oliwy z oliwek.