Dubaj jest jednym z największych kosmopolitycznych i zaawansowanych miast na świecie. Jedni uważają, że jest to fantastyczne miejsce turystyczne, które ma do zaoferowania piękne plaże, błyszczące drapacze chmur, liczne parki rozrywki, piękne wydmy, zróżnicowaną kuchnie i wiele innych atrakcji dla bogatych. Istnieje także druga grupa osób, które nie szczególnie przepada za Dubajem z powodu ostentacyjnego materializmu, nieznośnych upałów, czy braku zabytków. Rzeczywistość jest jednak taka, że każdy, kto często podróżuje, wcześniej, czy później trafi do Dubaju, ponieważ jest to jeden z najważniejszych punktów przesiadkowych między Europą, a Azją i Afryką. Aby jednak podróż odbyła się według planu, konieczne jest zabranie odpowiedniej dokumentacji. W tej kwestii pojawia się jednak wiele wątpliwości dotyczących tego, czy do Dubaju potrzebny jest paszport, czy może wystarczy dowód osobisty? W tym przewodniku poznasz najświeższe i aktualne informacje.
Czy podróżując do Dubaju potrzebny będzie nam paszport?
Jeśli planujesz podróż do Dubaju, z pewnością chcesz się upewnić, jakie dokumenty upoważniają Cię, do wjazdu na jego teren będąc obywatelem Polski. Jeśli chodzi o Dubaj czy potrzebny paszport, czy wystarczy dowód osobisty? Odpowiedź na to pytanie jest tylko jedna – do Dubaju potrzebny jest paszport, ściśle mówiąc paszport biometryczny, który jest jedynym dokumentem autoryzującym do wjazdu na teren Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a tym samym na teren Dubaju. Przypominamy, że Dubaj jest częścią Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a nie oddzielnym terytorium, więc w całym kraju obowiązują identyczne zasady wjazdowe.
Czy zasady wjazdowe różnią się w zależności od przejścia granicznego?
Prawdą jest, że zasady wjazdowe w różnych krajach mogą się różnić, w zależności od tego, czy przekracza się granice drogą lotniczą, lądową, czy morską, dlatego warto wyjaśnić, czy potrzebny paszport do Dubaju samolotem jest, czyli najpopularniejszym sposobem podróży do Dubaju. Otóż zasada, że potrzebny jest paszport biometryczny obowiązuje na wszystkich przejściach granicznych – dotyczy to lotniska w Dubaju i Szardży, lotniska w Abu Dhabi, przejść lądowych z Arabią Saudyjską i Omanem, oraz portów morskich.
Do Dubaju nie można wjechać na paszporcie tymczasowym
Jest to bardzo ważna informacja, której musisz być świadomy/ świadoma. Do większości krajów na świecie można wjechać na paszporcie tymczasowym, który wyrabia się od ręki na lotnisku, lub w punktach paszportowych w kraju. Niemniej jednak zasady w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, w tym Dubaju są diametralnie różne i nie można przekroczyć granicy na podstawie paszportu tymczasowego. Jeśli więc planujesz podróż do Dubaju, koniecznie upewnij się, że Twój paszport będzie ważny przez przynajmniej 6 miesięcy w dniu podróży. W innym przypadku wyjazd trzeba będzie anulować, lub przełożyć.
Podróżując z paszportem tymczasowym, można jedynie przebywać w strefie tranzytowej. Nie ma możliwości opuszczenia lotniska. Jeśli dotyczy Cię taka sytuacja, koniecznie sprawdź, czy planowane loty zmuszają do zmiany lotniska, lub przejścia przez kontrolę paszportową. Tego typu proceder ma miejsce na lotnisku w Abu Dhabi, dokąd lata WizzAir z Katowic – na lotnisku nie ma strefy tranzytowej, więc trzeba przejść przez kontrolę paszportową, aby móc udać się w dalszą podróż. Podobnie, trzeba będzie wykonać identyczne kroki, jeśli podczas przesiadki zmieniasz linię lotniczą – wtedy konieczne jest odebranie bagażu i nadanie go ponownie.
Sprawdź również czy na Wyspy Kanaryjskie potrzebny jest paszport
Jakie dokumenty są niezbędne do Dubaju?
Dokument tożsamości
Do Dubaju wjedziesz wyłącznie, posługując się paszportem biometrycznym. Jeśli chcesz odwiedzić Dubaj na dowód, lub paszport tymczasowy, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że nie jest to możliwe.
W przypadku zgubienia lub kradzieży paszportu najpierw należy to zgłosić policji. Aby jednak móc wrócić do kraju trzeba będzie złożyć wniosek o wydanie nowego paszportu w ambasadzie, co zajmie bardzo dużo czasu, lub uzyskać odpowiedni dokument w ambasadzie, który umożliwi jedynie powrót do Polski, ale nie na podróż do kraju trzeciego.
Wiza
W przypadku obywateli Polski uzyskanie wizy do Dubaju jest stosunkowo proste i bezproblemowe. Polska znajduje się na liście 39 krajów europejskich kwalifikujących się do bezpłatnej 90-dniowej wizy po przylocie do Dubaju (visa on arrival). Oznacza to, że nie musisz wcześniej ubiegać się o wizę; po prostu wystarczy zabrać ze sobą paszport i udać się na lotnisko. Sama procedura na lotnisku jest banalnie prosta i szybka – nie trzeba nić wypełniać, ani udawać się do dedykowanego okienka na lotnisku. Całą procedurą zajmuje się urzędnik imigracyjny przy kontroli paszportowej.
Jest to wiza wielokrotnego wjazdu, więc można odwiedzać Dubaj dowolną ilość razy. W praktyce po opuszczeniu Dubaju (Zjednoczonych Emiratów Arabskich), i po ponownym przekroczeniu granicy otrzymasz kolejne 90 dni. Zasada jest jednak taka, że nie można spędzać w Dubaju więcej niż 180 dni w roku, bez odpowiedniego pozwolenia na pobyt i wizy nieturystycznej. Nielegalny pobyt w kraju bez ważnej wizy wiąże się z karą grzywny, której wysokość zależy od liczby dni nielegalnego pobytu w kraju. Generalnie jeden dzień nielegalnego pobytu to koszt 50 AED (około 55 złotych) dziennie.
Warto wspomnieć, że władze Emiratów nie zezwalają na wyjazd z kraju osobom, które mają długi, w tym grzywny związane z nielegalnym pobytem na terytorium Emiratów, a zwłaszcza grzywny nałożone przez sądy i organy Emiratów, dopóki nie zostaną one spłacone.
Czy potrzebne są szczepienia do Dubaju?
Dubaj to miasto, w którym szanse na zakażenie się tropikalnymi chorobami jest bardzo niskie. Nie ma obecnie zalecanych ani wymaganych szczepień przed podróżą do Dubaju. Zalecamy jednak, aby być na bieżąco z polskim harmonogramem szczepień. Nie ma także potrzeby posiadania szczepień na koronawirusa, nie jest to sprawdzane na granicy. Warto wspomnieć, że posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego podczas podróży również nie jest obowiązkowe.
Bilet powrotny, lub bilet wylotowy
Według prawa wymagany jest bilet powrotny do Polski lub jakikolwiek bilet wylotowy z terenu Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Funkcjonariusze graniczni mają prawo poprosić o okazanie biletu (w 99% przypadków wystarczy wersja elektroniczna). W praktyce jednak to linia lotnicza najczęściej robi z tego tytułu problemy. Urzędnicy z reguły „przymykają na to oko”, weryfikują oni dokumenty z większą uwagą, jeśli dana osoba często podróżuje do Dubaju.
Zobacz także jakie dokumenty są niezbędne na Maltę
Jakie dokumenty dla dzieci do Dubaju?
Jeśli wybierasz się na wakacje do Dubaju, z dzieckiem, lub planujesz przesiadką w Dubaju, możesz mieć wątpliwości dotyczące tego, czy do Dubaju potrzebny jest paszport dla dziecka? Według prawa, dzieci obowiązuje identyczne paszporty jak dorosłych – zatem każde dziecko musi posiadać paszport biometryczny, nie ma wyjątków od tej reguły.
Dodatkowo dzieci i osoby nieletnie podróżujące do Dubaju bez rodziców, lub prawnych opiekunów muszą mieć ze sobą zgodę na podróż. Zgoda powinna być w języku angielskim, lub arabskim i sporządzona w obecności notariusza.
Warto mieć ze sobą także akt urodzenia dziecka – również przetłumaczony na język angielski, lub arabski. Chociaż urzędnicy bardzo rzadko proszą o ten dokument, mają prawo zobaczyć akt urodzenia. Procedura ta ma na celu sprawdzenie, czy podróżująca z dzieckiem osoba jest prawnym opiekunem. Jest to także sposób na zapobieganie nielegalnemu przemytowi dzieci.
Czytaj też jakie dokumenty dla dzieci zabrać do Hiszpanii
Ważność dokumentów przy podróżowaniu do Dubaju
Teraz gdy już wiesz, czy do Dubaju jest potrzebny paszport, warto upewnić się, jaka musi być ważność dokumentów przy podróżowaniu do Dubaju. Paszport zatem musi być ważny przez minimum 6 miesięcy w dniu wjazdu do Dubaju. W razie niespełnienia tego wymogu wiza na przejściu granicznym prawdopodobnie zostanie odmówiona. Paszport musi mieć przynajmniej 2 wolne strony i posiadać wszystkie strony w komplecie – urzędnicy często liczą strony podczas kontroli paszportowej. Brak jakiejkolwiek ze strony może zostać odebrany, jako próba zatarcia historii krajów, do których podróżowałeś/ podróżowałaś, a jak powszechnie wiadomo, Zjednoczone Emiraty Arabskie niekoniecznie mają dobre stosunki z wszystkimi krajami w regionie.
Sprawdź również ile muszą być ważne dokumenty podczas podróży do Turcji