Czy do Hiszpanii potrzebny jest paszport czy wystarczy dowód osobisty

Czy do Hiszpanii potrzebny jest paszport? Czy wystarczy dowód?

Podróże zagraniczne wiążą się najczęściej z różnymi formalnościami. Czasem nie wystarczy dowód osobisty, trzeba mieć też paszport i nawet wizę. Przed wyjazdem dowiedz się dokładnie, jakiej potrzebujesz dokumentacji, aby uniknąć większych lub mniejszych problemów. Jeśli zastanawiasz się, czy do Hiszpanii jest potrzebny paszport, zapoznaj się z treścią tego artykułu, aby rozwiać wszelkie wątpliwości i jak najlepiej przygotować się do podróży. Każdy kraj ma nieco inne przepisy, dlatego zapoznaj się z nimi dokładnie. Brak wiedzy z tego zakresu nie zwalnia Cię z ich przestrzegania.                      

Czy podróżując do Hiszpanii, potrzebny będzie nam paszport?

Dla wielu osób bardzo wygodna byłaby Hiszpania na dowód, bo stanowi to duże udogodnienie dla turystów. Pozwala na uniknięcie wielu frustrujących formalności. Każdy wjazd do kraju musi zostać odnotowany. Twoja obecność w jest kontrolowana przez władze państwa, chociażby ze względu na bezpieczeństwo. Wiele osób zastanawia się, czy potrzebny paszport do Hiszpanii samolotem, czy jednak wystarczające jest okazanie dowodu osobistego, czyli podstawowego dokumentu tożsamości.

Możesz również wjechać na teren Hiszpanii, okazując dowód osobisty. W jego przypadku także najlepiej, aby był on ważny co najmniej pól roku od daty Twojego powrotu do Polski. Dobrą wiadomością będzie to, że podczas przekraczania granic wewnętrznej strefy Schengen nawet nie musisz okazywać paszportu, to samo dotyczy dowodu tożsamości. Oczywiście zawsze istnieje możliwość, że zostaną przywrócone tymczasowe kontrole graniczne przez pastwa należące do strefy Schengen. Ma to jednak miejsce w nadzwyczajnych okolicznościach, do których zalicza się między innymi zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego. W przypadku wprowadzenia tymczasowych kontroli granicznych będziesz musiał okazać ważny paszport lub dowód osobisty.

od:
1 299 zł
Wakacje w Hiszpanii

Zobacz oferty na wakacje w Hiszpanii

Warto od razu podkreślić, że nie musisz mieć wizy, aby móc przebywać na terenie Hiszpanii. Pamiętaj jednak o tym, że dotyczy to jedynie krótkotrwałego pobytu, do trzech miesięcy. Możesz wjechać do Hiszpanii bez wizy i przebywać w kraju do 90 wiz – cel Twojego pobytu nie ma żadnego znaczenia. Kolejną kwestią jest to, że w Hiszpanii obowiązuje meldunek. Warto jednak od razu podkreślić, że władze nie przestrzegają restrykcyjnie tego obowiązku. Oczywiście Twój pobyt jako turysty zostanie zgłoszony przez obsługę hotelu – na policję. Jeśli masz zamiar przebywać w kraju przez dłuższy czas, to powinieneś we własnym zakresie zarejestrować swoje miejsce zamieszkania w odpowiednim urzędzie miasta.

Sprawdź również czy na Cypr potrzebny jest paszport

Jakie dokumenty są niezbędne do Hiszpanii?

Hiszpania znajduje się w strefie Schengen, co oznacza, że należy do krajów Unii Europejskiej. Jest to dla Ciebie dobra wiadomość, bo jako turysta masz ułatwiony wjazd na teren innych krajów należących do UE. Formalności są ograniczone do minimum. Nie musisz przejmować się koniecznością załatwiania przeróżnych dokumentów, aby móc wjechać do Hiszpanii i przebywać na jej terenie. Pamiętaj o tym, że jeśli władze państw należących do strefy Schengen wprowadzą tymczasowe kontrole graniczne, to w przypadku braku ważnych dokumentów podróży mogą odmówić Ci wjazdu na teren ich kraju. Zgodnie z przepisami powinny wyznaczyć odpowiedni termin, do którego masz czas uzyskać niezbędną dokumentację lub udowodnić w inny sposób, że jesteś obywatelem Unii Europejskiej.

Niezbędne dokumenty podczas podróży do Hiszpanii
Niezbędne dokumenty podczas podróży do Hiszpanii / shutterstock.com / Creative Cat Studio

Nieco inaczej wygląda także kwestia kierowców, którzy chcą wjechać do Hiszpanii. Musisz mieć nie tylko dokument potwierdzający tożsamość, czyli dowód osobisty lub paszport. Wymaga się od Ciebie również prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego pojazdu, którym się przemieszczasz. Kolejną kwestią będzie ważny przegląd techniczny samochodu. Niezbędne staje się również ważne ubezpieczenie OC. Jeśli przemieszczać się samochodem firmowym, to zaleca się, abyś mieć zawsze przy sobie upoważnienie od firmy leasingowej.

Warto tutaj od razu zaznaczyć, że nie wystarczy, aby było ono w języku polskim. W celu uniknięcia problemów załatw dokument napisany w języku hiszpańskim. Oczywiście jeśli chcesz bezproblemowo podróżować po Hiszpanii jako kierowca, to zapoznaj się dokładnie z przepisami ruchu drogowego. W przeciwnym razie łatwo o dostanie mandatu. Istotną kwestią jest także dostępność połączeń. Sprawdź kwestię płatnych autostrad darmowych dróg ekspresowych w tym kraju.

Zobacz także jakie dokumenty niezbędne do Grecji

Jakie dokumenty dla dzieci do Hiszpanii?

Jeśli chcesz podróżować całą rodziną, to z pewnością nurtuje Cię kwestia tego, czy do Hiszpanii potrzebny jest paszport dla dziecka. Hiszpańskie przepisy jasno wskazują na to, że nieletni muszą mieć własny paszport lub dowód osobisty. Ich wiek nie ma żadnego znaczenia. Zgodnie z przepisami hiszpańskimi możliwe jest podróżowanie z małoletnimi z osobami trzecimi. Konieczne jest jednak wyrażenie pisemnej zgody rodziców lub opiekunów prawnych nieletniego obywatela polskiego. Z dokładną treścią można zapoznać się w hiszpańskim Instrucción número 10/2019 de la Secretaría de Estado de Seguridad, por la que se regula el procedimiento para otorgar el permiso de viaje fuera del territorio nacional para menores.

Zaleca się, aby w przypadku wyjazdu dziecka za granicę w towarzystwie osób trzecich sporządzić pełnomocnictwo notarialne, podpisane przez jego rodziców lub prawnych opiekunów. Pamiętaj o tym, że wyrobienie paszportu lub dowodu osobistego nie zajmuje kilka dni. Musisz wobec tego załatwić to z większym wyprzedzeniem. Dowód osobisty dla nieletniego jest wydawany na okres pięciu lat. Warto od razu zaznaczyć, że nie będziesz musiał ponosić żadnych dodatkowych opłat. Jego wyrobienie w przypadku nieletnich jest całkowicie bezpłatne.

Jakie dokumenty do Hiszpanii dla dzieci
Jakie dokumenty do Hiszpanii dla dzieci / shutterstock.com / Anna Lurye

Wyrobienie dokumentu tożsamości to usługa trwająca mniej więcej miesiąc. Mając go, dziecko może bezproblemowo podróżować po krajach będących członkami Unii Europejskiej, czyli między innymi po Hiszpanii. W przypadku paszportu Twoje dziecko jest uprawnione do poruszania się po całym świecie. Możesz go wyrobić w przypadku dziecka do trzynastego roku życia. Koszt jest niewielki, bo wynosi zaledwie kilkadziesiąt złotych. Dla nieletnich do piątego roku życia paszport jest ważny przez dwanaście miesięcy. Okres ten wydłuża się, jeśli Twoje dziecko znajduje się w przedziale wiekowym od pięciu do trzynastu lat.

Czytaj też jakie dokumenty dla dzieci do Turcji

Ważność dokumentów przy podróżowaniu do Hiszpanii

W przypadku podróży do Hiszpanii musisz pamiętać o tym, aby mieć ważne dokumenty. Bez tego nie będziesz mógł nawet uzyskać dostępu na teren kraju. W przypadku paszportu lub innego dokumentu podróży wymaga się, aby były one ważne co najmniej przez trzy miesiące od przewidywanej daty wyjazdu. Warto jednak zaznaczyć, że niektóre biura podróży mogą wymagać od Ciebie ważności paszportu przez minimum pół roku od zaplanowanej daty powrotu z Hiszpanii. Musisz zawsze dokładnie zapoznać się z regulaminem i wymogami, bo są one zmienne.

Ważność dokumentów podczas podróżowania do Hiszpanii
Ważność dokumentów podczas podróżowania do Hiszpanii / shutterstock.com / margouillat photo

Ważność paszportu jest czymś niezbędnym ze względu na to, że stanowi zabezpieczenie w razie nieprzewidzianych zmian i zdarzeń podczas Twojego pobytu za granicą. Oczywiście często możliwe jest to, aby podróżować z paszportem, który ma ważność krótszą niż sześć miesięcy. Będzie to jednak ryzykowne. Musisz liczyć się także z tym, że Hiszpanię uznaje się za kraj, w którym obowiązuje czwarty stopień zagrożenia terrorystycznego. Wiąże się to między innymi z bardzo dokładnymi kontrolami zarówno na lotniskach, jak i na dworcach.

Podsumowanie – Hiszpania czy potrzebny paszport?

Niezależnie od tego do jakiego kraju zamierzmy przyjechać, zawsze powinniśmy dokładnie zapoznać się z warunkami wjazdu na jego terytorium. Może okazać się, że obowiązują jakieś ograniczenia podczas wjazdu lub wyjazdu. Interesować powinny Cię najnowsze informacje dla podróżujących, które udostępniają władze krajowe.

od:
1 299 zł
Wakacje w Hiszpanii

Zobacz oferty na wakacje w Hiszpanii

W przypadku Hiszpanii możliwe jest przekroczenie granicy po okazaniu paszportu, paszportu tymczasowego i dowodu osobistego. Dokumenty muszą być oczywiście ważne. Jako Polak możesz liczyć na bezwizowy wjazd do Hiszpanii ze względu na prawo do swobodnego przepływu osób w ramach UE. Dzieci również muszą okazać własny paszport lub dowód osobisty, aby mogły wjechać na teren Hiszpanii.

Sprawdź również czy do Egiptu można lecieć na dowód