Ceny w Chorwacji, Koszt podróży, ceny w restauracji

Ceny w Chorwacji

Choć co roku popularne kierunki turystycznych wyjazdów zmieniają się, wiele z nich pozostaje niezmiennych od lat. Praktycznie od zawsze popularna jest Chorwacja, która oferuje całe mnóstwo atrakcji zarówno osobom poszukującym piaszczystych plaż i słońca, jak i turystom, którzy chcą spędzić urlop na zwiedzaniu i poznawaniu ciekawych miejsc. Bez względu na to, czy wybieramy się do Chorwacji na wycieczkę z biurem turystycznym, czy też planujemy odkrywanie tego kraju na własną rękę, warto dobrze zaplanować wyjazd także pod względem finansowym. Sprawdźmy, ile kosztują wakacje w Chorwacji, biorąc pod uwagę koszty podstawowych produktów, usług oraz atrakcji turystycznych.

Ceny w Chorwacji
Ceny w Chorwacji / shutterstock.com / Blue Planet Studio

Ceny w Chorwacji mogą być sporym zaskoczeniem dla osób podróżujących do tego kraju po raz pierwszy. Warto więc się zawczasu przygotować. Niestety, wielu handlowców, sklepikarzy czy usługodawców wykorzystuje brak wiedzy turystów i znacznie zawyża ceny za swoje produkty. Jeśli będziemy wiedzieć, ile kosztuje chleb w Chorwacji, z pewnością nie zapłacimy za niego dwa razy więcej. A jak sprawdzimy przed wyjazdem, ile mniej więcej wynosi cena obiadu w Chorwacji, łatwiej będzie nam na miejscu znaleźć knajpkę, w której nie przepłacimy za posiłek.

od:
1 198 zł
Wakacje w Chorwacji

Zobacz najlepsze oferty i ruszaj na wakacje do Chorwacji

Turyści, którzy są uzbrojeni w tę podstawową wiedzę, na wakacjach wydają zdecydowanie mniej, co znacznie wpływa na ich komfort w trakcie zagranicznej podróży. Pamiętajmy jednak, by sprawdzać aktualne ceny w Chorwacji, a więc bazować na informacjach bieżących, a nie sprzed kilku czy kilkunastu lat.

Waluta w Chorwacji

Oficjalna waluta w Chorwacji to kuna chorwacka, która kosztuje aktualnie 0,58 zł. W wakacyjnym użytkowaniu najlepiej sprawdzają się banknoty 100 i 200 kun, które niemal odpowiadają naszym 50 i 100 zł. Planując koszt wyjazdu do Chorwacji musimy więc pamiętać, że trzeba uwzględnić w nim pieniądze, które zabierzemy ze sobą na niezbędne wydatki. Z wymianą złotówek na kuny w polskich kantorach nie powinno być problemu. Wakacje w Chorwacji są na tyle popularne, a waluta mocno poszukiwana, że znajdziemy ją w ofercie większości kantorów stacjonarnych i internetowych.

Zapłać za wakacje w wygodnych ratach

Można również zabrać na wakacje euro – tę walutę zdecydowanie łatwiej jest wymienić na miejscu. Euro jest też honorowane w wielu sklepikach, kioskach oraz na kempingach. Wymieniając walutę na wakacje warto również pamiętać, że ceny w Chorwacji mogą w wielu przypadkach mocno się różnić od tych, do których jesteśmy przyzwyczajeni w Polsce. Mając do dyspozycji 100 kun, które odpowiadają polskim 50 zł, w Chorwacji wcale nie kupimy tyle samo, ile w Polsce za 50 zł.

Kuna – waluta w Chorwacji
Kuna – waluta w Chorwacji / shutterstock.com / Andrew Mayovskyy

Jeśli chcemy mieć pewność, że na wakacjach w Chorwacji nie zabraknie nam gotówki, warto zabezpieczyć się na kilka sposobów. Oprócz sporej ilości waluty Chorwackiej dobrze jest mieć przy sobie także euro, do wymiany w lokalnych kantorach lub do opłacania usług w różnych miejscach. Dobrym rozwiązaniem może być tez posiadanie karty bankomatowej do konta walutowego. Taką opcję należy jednak traktować jako ostateczność – w wielu miejscach znalezienie bankomatu może bowiem graniczyć z cudem.

Wakacje w Chorwacji – koszt

Wakacje w Chorwacji koszt mogą mieć różny w zależności od tego, czy wybieramy się z biurem podróży na wczasy all inclusive, czy planujemy wyjazd na własną rękę. Za tygodniowe wczasy w Chorwacji z biurem podróży musimy zapłacić około 1,5 tysiąca złotych za osobę. Koszty mogą być wyższe lub niższe w zależności od tego, gdzie konkretnie się wybieramy i ile wycieczek fakultatywnych planujemy. A jeśli chcemy konkretnie zaoszczędzić – sprawdźmy oferty last minute Chorwacja. Być może trafimy na lasty, które nie obciążą naszego portfela.

Koszt wyjazdu do Chorwacji
Koszt wyjazdu do Chorwacji / shutterstock.com / Gaspar Janos

Pamiętajmy jednak, że nawet planując wyjazd z biurem podróży, warto, żebyśmy znali podstawowe ceny w Chorwacji. Gotówka na pewno przyda się, jeśli będziemy chcieli zjeść obiad w regionalnej knajpce, wybrać się do muzeum, kupić pamiątki na straganach, a także zrobić sobie prywatny wypad wynajętym samochodem. Wybierając się na zorganizowane wczasy warto mieć ze sobą spory zapas gotówki – w kunach chorwackich bądź też w euro, które można na miejscu wymienić na lokalną walutę.

Ceny żywności w Chorwacji

Ceny żywności w Chorwacji są o około 30 procent wyższe niż w Polsce. Warto o tym pamiętać zarówno wtedy, gdy planujemy robienie zakupów w sklepach, jak i gdy chcemy żywić się głównie w regionalnych knajpkach. Zwykły chleb to wydatek około 8-10 kun. Kilogram bananów kosztuje 10 kun, a litr mleka 4 kuny. Butelka wody gazowanej to natomiast wydatek 6 kun.

Ceny w restauracjach w Chorwacji również bywają zaskakujące. Za obiad w średniej klasy lokalu zapłacimy 60-80 kun. W tej cenie dostaniemy chociażby pizzę. Jeśli jednak chcemy spróbować typowo regionalnych specjałów, trzeba już będzie zapłacić więcej. Obiad składający się z ośmiorniczek czy kalmarów będzie kosztował 90 kun. Jeszcze droższe są ryby, choć teoretycznie w państwie nadmorskim powinny być tańsze. Za obiad składający się z porcji ryby z frytkami będzie trzeba zapłacić około 100 kun. Ceny produktów w Chorwacji mogą być różne także w zależności od tego, gdzie robimy zakupy. W sklepach znajdujących się przy kurortach i popularnych atrakcjach turystycznych będzie najdrożej. Całkiem tanio możemy natomiast kupić świeże produkty żywnościowe na lokalnych rynkach i straganach. To właśnie w takich miejscach możemy nie tylko poczuć klimat Chorwacji, ale również kupić wiele lokalnych specjałów w doskonałej jakości, których nie znajdziemy w dużych sieciach handlowych.

od:
1 198 zł
Wakacje w Chorwacji

Zobacz najlepsze oferty i ruszaj na wakacje do Chorwacji

Niższe ceny znajdziemy w kawiarniach, także tych położonych w pięknych miejscach z widokami. Za kawę na tarasie trzeba zapłacić 5 kun, czyli całkiem niewiele. Jednak już za szklankę coli zapłacimy dwa razy więcej. Bardzo przystępne są natomiast ceny alkoholu w Chorwacji, która słynie przecież z produkcji doskonałej jakości win. Butelka dobrego wina w sklepie kosztuje około 20 kun. To niewiele, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że pojemność to zwykle 1 litr. Ceny alkoholu są więc niższe niż ceny jedzenia w Chorwacji. Droższe są specjały, z których Chorwacja słynie na cały świat, na przykład wino Prosek, które kosztuje co najmniej 50 kun. Jeśli na alkoholu chcemy nieco zaoszczędzić, lepiej nie kupować go w sklepach, a na lokalnych targach lub bezpośrednio u producentów w winnicach. A te znajdziemy przy wielu drogach między miastami – winnice są świetnie oznaczone szyldami, można więc bez problemu znaleźć miejsce, gdzie kupimy wino dużo lepsze i dużo taniej niż w sklepie.

Ceny żywności w Chorwacji
Ceny żywności w Chorwacji / shutterstock.com / Jana Kollarova

Ceny w Chorwacji znacznie się różnią także w zależności od lokalizacji czy regionu. Najtaniej zdecydowanie jest na kontynencie. Jeśli natomiast planujemy wypoczynek na chorwackich wyspach, większość kontynentalnych cen trzeba pomnożyć przez 1,5. Gdy wybieramy się na wczasy w Chorwacji, ceny na wyspach mogą więc nas mocno zaskoczyć. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem dla osób poszukujących oszczędności jest nocowanie w którymś z kontynentalnych kurortów. Na wyspy natomiast możemy wybierać się na jednodniowe wycieczki, najlepiej z prowiantem zabranym ze sobą. Dzięki temu będzie zdecydowanie taniej.

Ceny usług w Chorwacji

W przypadku usług w Chorwacji ceny również mogą być sporo wyższe niż w Polsce. Standardowo, w większych i bardziej popularnych turystycznie miastach będzie drożej, natomiast w mniejszych miasteczkach będzie sporo taniej. Dotyczy to zarówno cen w restauracjach i kawiarniach, jak i noclegów czy kosztów wynajęcia samochodu lub sprzętu sportowego.

Wakacje w Chorwacji koszt
Wakacje w Chorwacji koszt / shutterstock.com / ecstk22

Jeśli szukamy noclegów, pamiętajmy, że w hotelach będzie najdrożej. Najtańsze hotele oferują noclegi w cenie 500-700 kun za dobę za osobę. Taniej będzie w pensjonatach, w których można spędzić noc już za 300 kun. Najtańszą opcją noclegów są kampingi – nocleg na średniej jakości kempingu to koszt około 60-80 kun. Jeśli wybieramy się do Chorwacji własnym autem, zaskakujące nie będą natomiast koszty benzyny oraz LPG – są one dosyć podobne do cen w Polsce. Co też oznacza, że wykazują tendencję wzrostową. Jeśli byliśmy już na wyprawie w Chorwacji i planujemy odwiedzić ten kraj ponownie, musimy pamiętać, że od czasu naszej poprzedniej wycieczki ceny mogły mocno poszybować w górę.

Ceny atrakcji turystycznych w Chorwacji

Jeśli chodzi o atrakcje turystyczne, ceny w Chorwacji są zróżnicowane. Wszystko zależy od tego, jakie są nasze zainteresowania i co planujemy zwiedzić. Bardzo popularne w większości nadmorskich miast są rejsy wycieczkowe statkami. Całodniowe wycieczki statkiem połączone ze zwiedzaniem najpiękniejszych miejsc w danym regionie kosztują około 150-180 kun. Zapłacić trzeba także wtedy, gdy chcemy jedynie poopalać się na plaży w Chorwacji lub skorzystać z nadmorskich atrakcji. Wynajęcie leżaka kosztuje 30 kun za dzień, za skuter wodny zapłacimy 450 kun za pół godziny, a zwykły rower wynajmiemy za 100 kun za cały dzień.

Wczasy w Chorwacji ceny
Wczasy w Chorwacji ceny / shutterstock.com / Zebra-Studio

Miłośnicy zwiedzania chorwackich zabytków czy ciekawych obiektów przyrodniczych również muszą przygotować się na uszczuplenie swojego wakacyjnego portfela. Do Muzeum Archeologicznego w Splicie wejdziemy za 70 kun. Jeśli chcemy zwiedzić od środka katedrę św. Dujama, musimy kupić bilet za 45 kun. Osoby planujące wejść na mury miejskie w Dubrovniku, będą musiały zapłacić 200 kun. Do Muzeum Miejskiego w Makarskiej wejdziemy już jednak tylko za 10 kun. Płatne jest również wejście na teren parków narodowych, których na terenie Chorwacji jest sporo. W tym przypadku musimy być przygotowani na wydatek od 30 do 200 kun w zależności od parku.

od:
1 198 zł
Wakacje w Chorwacji

Zobacz najlepsze oferty i ruszaj na wakacje do Chorwacji

W przypadku atrakcji turystycznych w Chorwacji ceny są więc mocno zróżnicowane w zależności od miejsca, które zwiedzamy. Najdrożej jest w największych miastach, muzea, galerie i inne atrakcje turystyczne w niewielkich miasteczkach możemy natomiast zwiedzić dużo taniej. Jeśli jednak jesteśmy miłośnikami oglądania wszelkich zabytków i najważniejszych miejsc w danym mieście, musimy liczyć się z tym, że nasze dzienne wydatki będą dosyć wysokie.

Loty do Chorwacji – ceny

Jednym z większych wydatków, jeśli planujemy wakacje w Chorwacji, będzie dotarcie na miejsce. W przypadku wyjazdu z biurem podróży tymi kosztami nie musimy się martwić – będą one wliczone w cenę całej wycieczki. Jeśli jednak chcemy lecieć do Chorwacji na własną rękę, musimy liczyć się z wydatkiem około 300 euro za osobę. Tyle kosztuje bowiem lot w dwie strony – z Warszawy do Zagrzebia i z powrotem.

Przykładowe ceny produktów w zł

  • Woda mineralna (butelka) – ok. 5 zł
  • Coca-Cola (puszka) – ok. 8 zł
  • Piwo (kufel) – ok. 9 zł
  • Kolacja (cena za osobę) – ok. 60 zł
  • Mleko (litr) – ok. 4 zł
  • Chleb – ok. 4 zł
  • Papierosy – ok. 16 zł
  • Hotel (cena za noc) – ok. 304 zł
  • Benzyna (cena za litr) – ok. 6 zł

Czytaj również:

Ceny w Chorwacji restauracje?

Za obiad zapłacimy od 60 do 100 kun

Chorwacja ceny alkoholu?

Butelka wina to wydatek ok. 20 kun

Chorwacja ceny noclegów?

Najtańsze hotele to wydatek od 500 do 700 kun za dobę