Czy do Francji potrzebny jest paszport czy wystarczy dowód osobisty

Czy do Francji potrzebny jest paszport? Czy wystarczy dowód?

Francja to kraj, który każdego roku jest odwiedzany przez wielu spragnionych wrażeń turystów. Bezsprzecznie jest to jedno z najpiękniejszych państw na Starym Kontynencie, które trafi w gusta nawet szczególnie wymagających osób. Wiele osób, które planują odwiedzenie tego kraju, zadaje sobie pytanie: czy do Francji potrzebny jest paszport? Kwestia ta po dziś dzień budzi wiele wątpliwości, dlatego też przed udaniem się do Zachodniej Europy warto dokładnie zapoznać się z obowiązującymi przepisami, aby nie zaliczyć niechcianego faux pas. 

Czy podróżując do Francji potrzebny nam będzie paszport?

Kwestie związane z przekraczaniem granic zawsze wzbudzają pewne kontrowersje. Każdy kraj ma bowiem inne zasady, co sprawia, że przed przylotem w dane miejsce warto dokładnie zapoznać się z obowiązującymi przepisami. Duża część społeczeństwa zastanawia się, czy do Francji jest potrzebny paszport. Odpowiedź na to pytanie w praktyce jest dość prosta, ponieważ zgodnie z obowiązującym prawem, aby przekroczyć francuską granicę, nie ma konieczności posiadania paszportu. Nie oznacza to jednak, że do kraju tego może wjechać każdy, bez posiadania ważnego dokumentu. Według zasad przyjętych w tym kraju przekroczenie granicy możliwe jest w przypadku posiadania paszportu bądź dowodu osobistego. Słowo „albo” odgrywa w tym przypadku kluczową rolę, gdyż potwierdza ono, że do przekroczenia granicy wystarczy jeden dokument. Jeśli już posiadasz dowód osobisty i nie chcesz tracić czasu i pieniędzy, to nie musisz się martwić, ponieważ do Francji bez problemu wjedziesz bez paszportu.

od:
1 399 zł
Wakacje na Lazurowym Wybrzeżu!

Sprawdź najlepsze oferty

Niemniej jednak, warto rozważyć wykonanie tego dokumentu, ponieważ nie we wszystkich krajach przepisy są tak pobłażliwe i sporo państw wymaga posiadania paszportu.

Jeśli nie wiesz, czy do Francji potrzebny jest paszport dla dziecka, to mamy dla Ciebie dobre wieści. Osoby niepełnoletnie obowiązują bowiem takie same zasady, jak dorosłych. Oznacza to, że mogą one przekroczyć francuską granicę zarówno na podstawie paszportu, jak i na podstawie samego dowodu osobistego. Równocześnie rodzice podróżujący ze swoimi pociechami muszą pamiętać o tym, że ich dzieci nie są zwolnione od posiadania dokumentu tożsamości. Dlatego też opiekunowie prawni są zobligowani do zatroszczenia się o załatwienie dowodu bądź paszportu, dzięki któremu dziecko będzie mogło legalnie przebywać na terenie Francji. Co ważne, w przypadku Francji nie ma konieczności posiadania wizy, a także nie ma obowiązku pisemnej zgody rodziców czy opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią. Oznacza to, że przepisy są w tym kraju naprawdę bardzo łagodne.

Sprawdź również czy do Włoch potrzebny jest paszport

Jakie dokumenty są niezbędne do Francji?

Jeśli zadajesz sobie pytanie: Francja czy potrzebny paszport, to musisz wiedzieć, że nie masz obowiązku posiadania tego dokumentu. W pełni wystarczający okaże się bowiem ważny dowód osobisty. Jeżeli jednak decydujesz się na podróżowanie z paszportem, to masz dwie możliwości. Możesz użyć zarówno paszportu standardowego, jak i wariantu tymczasowego, wydawanego w nagłych sytuacjach. Zasady pobytu we Francji są bardzo proste, ponieważ turyści i osoby planujące dłuższe osiedlenie się w tym państwie są zwolnione z obowiązku rejestracji pobytu. Co ważne, ulga ta jest jednak przeznaczona wyłącznie dla mieszkańców z państw Unii Europejskiej. Ludzie z innych krajów mają niestety obowiązek meldunkowy. Ważne jest jednak, aby pamiętać o tym, że przy przekraczaniu granic bardzo istotą rolę odgrywa ważność dokumentu. Niezależnie od tego, czy podróżujesz z dowodem, czy z paszportem, musisz zadbać o to, aby dokument był ważny. W przeciwnym razie prawdopodobnie nie dostaniesz możliwości, aby znaleźć się we francuskich granicach.

Niezbędne dokumenty podczas podróży do Francji
Niezbędne dokumenty podczas podróży do Francji / shutterstock.com / Ekaterina Pokrovsky

Co warto pamiętać, Francja należy do strefy Schengen, co sprawia, że turyści mogą liczyć na wiele korzyści. Przynależność do strefy Schengen sprawia, że możliwe jest podróżowanie do Francji bez konieczności posiadania paszportu. Co ciekawe, do strefy Schengen należy znaczna większość krajów europejskich, co oznacza, że turyści kochający podróżowanie po Starym Kontynencie nie muszą obawiać się, że będą zmuszeni do wyrobienia paszportu. W chwili obecnej wyrobienie tego dokumentu kosztuje 140 złotych, a ponadto jest związane z nakładem pewnej ilości czasu. Jeśli zależy Ci na czasie, a ponadto nie chcesz niepotrzebnie wydawać pieniędzy, to śmiało możesz podróżować z wykorzystaniem ważnego dowodu osobistego. Paszport natomiast warto pozostawić na dalsze podboje i wizyty w państwach spoza Starego Kontynentu.

Zobacz także jakie dokumenty są niezbędne do Chorwacji

Jakie dokumenty dla dzieci do Francji?

Francja to kraj, który jest doceniany nie tylko za piękne zabytki i bogatą kulturę, ale również za to, że pozwala na swobodne podróżowanie, pozbawione niechcianych formalności. Fakt, że Francja należy do strefy Schengen, sprawia, iż wjazdy oraz wyjazdy z tego państwa są bardzo proste. Jednakowe przepisy obejmują zarówno dorosłych, jak i dzieci. W przypadku osób, które nie ukończyły 18. roku życia obligatoryjne jest oczywiście wyrobienie nieco innego dowodu osobistego, aczkolwiek działa on na podobnych zasadach. Jeśli chcesz tanio i prosto podróżować ze swoją pociechą, to wystarczy Wam sam ważny dowód osobisty! Równocześnie nie zapomnij o tym, że ważność dowodu bądź paszportu jest kwestią absolutnie kluczową. Choć francuskie przepisy są naprawdę pobłażliwe, to nie oznacza to, że trafisz w granice tego kraju z przeterminowanym dowodem. Jeśli jest on nieważny, to niestety zostaniesz oddelegowany bądź oddelegowana przez odpowiednie osoby.

Jakie dokumenty do Francji dla dzieci
Jakie dokumenty do Francji dla dzieci / shutterstock.com / goodluz

Bardzo ważnym aspektem związanym z podróżowaniem do Francji jest wwożenie leków. Według przepisów każdy turysta może wwieźć do tego państwa medykamenty w ilości odpowiedniej na kwartał normalnego dawkowania lub w większej ilości, jeżeli może okazać receptę potwierdzającą zalecony okres przyjmowania leku. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku leków psychotropowych. Można je wwozić wyłącznie do własnego użytku oraz w ilości odpowiedniej na 1 miesiąc normalnego dawkowania. Spora część społeczeństwa nie wie, czy potrzebny paszport do Francji samolotem, jednak nie tylko ta kwestia budzi wątpliwości. Wiele osób nie wie także, jak wyglądają przepisy drogowe w tym kraju. Według obowiązujących zasad maksymalna prędkość w terenie zabudowanym to 50 km/h, w terenie niezabudowanym – 80 km/h, a na autostradzie – 130 km/h. Znajomość tych przepisów jest bardzo ważna, aby już na starcie nie narazić się na niechciany mandat.

Czytaj też jakie dokumenty dla dzieci do Czarnogóry

Ważność dokumentów przy podróżowaniu do Francji

Podróżowanie do Francji jest naprawdę proste i pozbawione zbędnych formalności. Turyści mogą sami zdecydować, czy chcą przekroczyć granicę na podstawie dowodu osobistego, czy może paszportu. Choć istnieje duża swoboda, to nie oznacza to, że nie ma żadnych zasad. Bardzo ważnym wymogiem jest bowiem ważność dokumentów. Rekomenduje się, aby paszport bądź dowód był ważny co najmniej sześć miesięcy od planowanej daty powrotu z Francji. Wskazany wymóg ważności dokumentu podyktowany jest zabezpieczeniem przed nieprzewidzianymi zdarzeniami, które mogą zaistnieć w trakcie wyjazdu. Podróżowanie z paszportem bądź dowodem osobistym, który jest na samym końcu ważności, jest możliwe, ale odbywa się na Twoje ryzyko. Aby zapewnić sobie spokojny pobyt za granicą, warto więc przypilnować tego, aby dokument tożsamości był możliwie jak najdłużej ważny.

Ważność dokumentów podczas podróżowania do Francji
Ważność dokumentów podczas podróżowania do Francji / shutterstock.com / Zigres

Szukasz kraju, do którego możesz podróżować bez paszportu? Jeśli tak, to Francja – podobnie jak większość innych państw Europy – pozwala na podróże bez posiadania tego dokumentu. Aby przekroczyć granicę, wystarczy, że posiadasz ważny dowód osobisty. Przepis ten wygląda identycznie zarówno w przypadku dorosłych, jak i dzieci. Francja na dowód to doskonałe rozwiązanie dla osób chcących ograniczyć koszty i zapewnić sobie komfortowy wyjazd, bez przesadnej liczby formalności. We Francji nie ma zbyt zawiłych wymagań wjazdowych, dlatego też możesz mieć pewność, że kraj ten będzie idealnym wyborem dla Ciebie. Decydując się na jego odwiedzenie, z pewnością nie będziesz narzekać na nudę, gdyż spektrum jego walorów jest bardzo szerokie. 

od:
1 399 zł
Wakacje na Lazurowym Wybrzeżu!

Sprawdź najlepsze oferty

Sprawdź również ile powinny być ważne dokumenty jeśli podróżujemy do Macedonii