Czy do Tajlandii potrzebny jest paszport czy wystarczy dowód osobisty

Czy do Tajlandii potrzebny jest paszport? Czy wystarczy dowód?

Tajlandia to jeden z tych krajów, których nie można przegapić. Liczby mówią same za siebie. W obecnym roku stolica Tajlandii, czyli Bangkok jest najczęściej odwiedzanym miastem świata! Jest to również bardzo wszechstronny cel podróży, odpowiedni dla wszystkich gustów i typów osób – od osób poszukujących wypoczynku w 5-gwiazdkowym hotelu, po backpackersów, żądnych przygód. Tajlandia słynie nie tylko z wymarzonych plaż, czy słynnego ulicznego jedzenia. Starożytne królestwo Syjamu jest pełne świątyń, ruin i pagód, które odzwierciedlają bogatą przeszłość Tajlandii. Do tej pory wszystko brzmi pięknie, niemniej jednak, żeby wyjazd był udany, trzeba zadbać o odpowiednie dokumenty, które umożliwiają wjazd na teren Tajlandii. W związku z tym wiele osób zadaje sobie pytanie, czy do Tajlandii potrzebny jest paszport, oraz jakie dokumenty są niezbędne do Tajlandii? W tym przewodniku poznasz najświeższe i dokładnie informacje. 

Czy podróżując do Tajlandii potrzebny będzie nam paszport?

Jeśli zastanawiasz się, czy do Tajlandii jest potrzebny paszport, powinieneś wiedzieć, że wszystkie osoby przybywający do Tajlandii muszą mieć ze sobą paszport, nie inaczej jest, w przypadku obywateli Polski. Jest to wymóg absolutnie konieczny. Nie ma możliwości przekroczenia granicy za pomocą dowodu osobistego. Paszport musi mieć przynajmniej dwie wolne strony na wbicie pieczątki wizowej, oraz musi mieć wszystkie strony w komplecie – tajska straż graniczna często liczy strony. Brak jakiejkolwiek strony może zostać zinterpretowany, jako próba zatarcia historii odwiedzanych krajów. Nie jest jednak problemem np. zatarcie, obrysowanie, czy lekkie rozdarcie okładki paszportu, czy stron. Najważniejsza jest strona ze zdjęciem i danymi posiadacza paszportu, która jest odporniejsza na uszkodzenia i zawiera dane biometryczne.

od:
4 300 zł
Najlepsze oferty na wakacje w Tajlandii

Sprawdź najciekawsze oferty wakacyjne

Istnieje także możliwość przekroczenia granicy na podstawie paszportu tymczasowego, który jest wyrabiany w sytuacjach awaryjnych. Takowy paszport można wyrobić na lotnisku, w dowolnym punkcie paszportowym w kraju, oraz u konsula, jeśli przebywasz za granicą. Paszport tymczasowy jest wydawany od ręki, a na paszport biometryczny czeka się do 30 dni. Jeśli więc Twoja podróż do Tajlandii jest za kilka dni i nie posiadasz ważnego paszportu, a nie wiedziałeś/ wiedziałaś do tej pory, czy potrzebny paszport do Tajlandii samolotem, w takiej sytuacji, paszport tymczasowy będzie najlepszym rozwiązaniem.

Sprawdź również czy na Maltę potrzebny jest paszport

Jakie dokumenty są niezbędne do Tajlandii?

Paszport, lub paszport tymczasowy

Są to jedyne dokumenty upoważniające do przekroczenia tajskiej granicy. Po przybyciu do Tajlandii, w paszporcie zostanie wbita pieczątka z datą przekroczenia granicy, następnie przy opuszczaniu kraju zostanie wbita kolejna pieczątka, tym razem z datą wylotu. Jest to jeden z wielu powodów, przez które Tajlandia na dowód nie jest możliwa do zwiedzenia, ponieważ w dowodzie nie ma miejsca na pieczątki.

Niezbędne dokumenty podczas podróży do Tajlandii
Niezbędne dokumenty podczas podróży do Tajlandii / shutterstock.com / ST_Travel

Czy potrzebna jest wiza do Tajlandii?

Nie ma potrzeby wyrabiania wizy, jeśli planujesz wyjazd do Tajlandii na maksymalnie 30 dni (pamiętaj, że dzień przylotu i dzień odlotu wlicza się w ten czas). Wystarczy zabrać ze sobą paszport i stawić się na lotnisku. Pobyt w Tajlandii można przedłużyć, o kolejne 30 dni będąc już na miejscu. Procedurę przeprowadza się w jednym z wielu urzędów imigracyjnych i trwa ona od kilku minut, do kilku godzin, w zależności, w jakim miejscu będziesz. Koszt przedłużenia wizy to 1900 bahtów (około 205 złotych).

Po upłynięciu 60 dni należy opuścić teren Tajlandii. Jeśli pragniesz spędzić więcej czasu w tym kraju, można wykonać tak zwany „visa run”, czyli opuścić Tajlandię na kilka dni i wrócić ponownie. Pamiętaj jednak, że można wjechać tylko 2 razy w roku drogą lądową.

Można także uzyskać wizę przed wylotem, w ambasadzie, na 60 dni, a następnie przedłużyć pobyt o 30 dni, więc w sumie takie rozwiązanie umożliwia 90-dniowy pobyt, bez opuszczania terenu Tajlandii.

Warto również wspomnieć, że jeśli podróżujesz do Tajlandii, powinieneś/ powinnaś mieć świadomość, że tajskie władze są bardzo surowe i uważają, że przekroczenie dozwolonego czasu pobytu jest poważnym wykroczeniem. Grozi za to kara w wysokości od 500 bahtów (55 złotych) za każdy przekroczony dzień. 

Szczepienia

Kolejną podstawową kwestią, jeśli chodzi o dokumenty niezbędne do Tajlandii, są szczepienia. Obywatele Polski, podróżujący z Polski do Tajlandii, nie muszą mieć potwierdzenia żadnych szczepień przy wlocie Tajlandii. Nie potrzebne są także szczepienia na koronawirusa. Jedyną okolicznością, w której będziesz musiał się zaszczepić, jest pobyt w miejscu, w którym endemiczna jest żółta febra. Obszary uważane za zagrożone żółtą febrą to 33 kraje Afryki Subsaharyjskiej i kraje Ameryki Łacińskiej, takiej jak Brazylia, Boliwia, Ekwador, Peru, Kolumbia, Wenezuela, Trynidad i Tobago, Gujana, Surinam i Gujana Francuska. Dobrą wiadomością jest to, że świadectwo szczepienia na żółtą febrę jest ważne dożywotnio. Warto zauważyć, że szczepienie będzie potrzebne tylko, jeśli przebywałeś/ przebywałaś w wymienionych krajach w ostatnich 6 miesiącach (dotyczy to również obywateli tych krajów). W takim przypadku jeden z pracowników lotniska z wydziału medycyny, dokładnie przejrzy paszport, aby określić, w jakich krajach przebywał obywatel jednego z wymienionych krajów. 

Szczepienia więc nie są obowiązkowe, ale władze Tajlandii zalecają zaszczepienie się na: wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, wściekliznę (w Tajlandii jest sporo bezdomnych psów), japońskie zapalenie mózgu, tężca, gruźlicę.

Bilet wylotowy z kraju

Zasady wlotu i wylotu - Tajlandia
Zasady wlotu i wylotu – Tajlandia / shutterstock.com / Day2505

W Tajlandii przekroczenie czasu dozwolonego w ramach wizy jest uważane za poważne wykroczenie. Dlatego też kolejnym wymogiem dla podróżujących do Tajlandii z Polski jest posiadanie udokumentowanego biletu na wyjazd z kraju. Nie musi to być bilet do Polski, wystarczy bilet do ościennego kraju. Warto zaznaczyć, że chociaż władze Tajlandii formalnie go wymagają, w większości przypadków nie proszą o okazani biletu, zwłaszcza jeśli wybierasz się do Tajlandii pierwszy raz, lub raz do roku – wtedy przekraczanie granicy to czysta formalność. Interakcja ze strażą graniczną w większości przypadków sprowadza się do „Dzień Dobry” i „Dziękuje”. Sprawy mogą się jednak skomplikować, jeśli wielokrotnie w roku odwiedzasz Tajlandię, przez co funkcjonariusze mogą nabrać podejrzeń. Zdarzają się nawet przypadku odmowy wjazdu, przez brak biletu wylotowego. 

Ubezpieczenie

Ubezpieczenie do Tajlandii nie jest obowiązkowe, niemniej jednak jest to absolutna podstawa w przypadku podróży do tego kraju. Ważne jest, aby wiedzieć, że prywatne szpitale w Tajlandii w Bangkoku i w turystycznych miejscach są wysokiej jakości, więc co za tym idzie, wysoka jest ich cena. Dodatkowo rzeczywistość może okazać się bardzo brutalna, ponieważ personel szpitala często leczy tylko tych pacjentów, którzy wykażą wcześniejszą gwarancję zapłaty (mogą nawet odmówić leczenia obcokrajowcom, którzy nie są objęci ubezpieczeniem zdrowotnym). Ubezpieczenie jest również ważne, jeśli zamierzasz jeździć na skuterze w Tajlandii, ponieważ tajskie drogi są jednymi z najniebezpieczniejszych na świecie.

Zobacz także jakie dokumenty są niezbędne podczas podróży do Hiszpanii

 Jakie dokumenty dla dzieci do Tajlandii?

Jakie dokumenty do Tajlandii dla dzieci
Jakie dokumenty do Tajlandii dla dzieci / shutterstock.com / PhotoSunnyDays

Jak kształtuje się prawo w przypadku podróży z dzieckiem? Czy do Tajlandii potrzebny jest paszport dla dziecka? Otóż dziecko musi posiadać ważny paszport, lub paszport tymczasowy. Dodatkowo, jeśli dziecko podróżuje bez prawnego opiekuna, wymagana jest zgoda rodziców, lub opiekunów prawnych. Warto zabrać ze sobą także akt urodzenia dziecka, zwłaszcza jeśli dziecko będzie podróżowało tylko z jednym z rodziców. Akt urodzenia może być przydatny w celu udowodnienia pokrewieństwa. Wynika to z tego, że zdarza się, że straż graniczna sprawdza, czy osoba dorosła, z która podróżuje dziecko, ma prawo do opieki nad nim.

Czytaj też jakie dokumenty dla dzieci do Turcji

Ważność dokumentów przy podróżowaniu do Tajlandii

Teraz gdy już wiesz, czy do kraju, jakim jest Tajlandia czy potrzebny paszport jest- a okazuje się, że jest, możesz zastanawiać się, jaka powinna być ważność paszportu. Przy wlocie/ wjeździe do Tajlandii paszport, lub paszport tymczasowy musi być ważny przez minimum 6 miesięcy. Zasada sześciomiesięcznego okresu ważności paszportu ma na celu zapewnienie, że podróżujący nie przekraczają okresu ważności paszportu. Może się na przykład zdarzyć nagły wypadek, przez który trzeba będzie zostać za granicą dłużej, niż oczekiwano.

od:
4 300 zł
Najlepsze oferty na wakacje w Tajlandii

Sprawdź najciekawsze oferty wakacyjne

Sprawdź również ile powinny być ważne dokumenty podczas wylotu do Grecji