Czy na Malediwy potrzebny jest paszport czy wystarczy dowód osobisty

Czy na Malediwy potrzebny jest paszport? Czy wystarczy dowód?

Malediwy – archipelag 1200 wysp na Oceanie Indyjskim, które są wymarzoną destynacją urlopową wielu z nas. Rajskie plaże, niewiarygodnie piękne laguny, woda czysta jak kryształ, roślinność, której nie spotka się w żadnym innym miejscu. A do tego luksusowe hotele ze swoją atrakcyjną ofertą rozrywkową i bajeczną obsługą. To wszystko może zapewnić nam komfortowy wypoczynek i piękne wspomnienia. To także raj dla miłośników sportów, takich jak żeglarstwo czy windsurfing. Bogactwo podwodnego świata zaprasza do nurkowania. Zanurzenie się pod wodę gwarantuje wrażenia, które trudno będzie przebić. Tutejsza kuchnia oparta na rybach, kokosie, ryżu jest tak odległa od naszej, że sama w sobie mogłaby być powodem spędzenia urlopu na Malediwach. Skoro już nabraliście ochoty na wylot w to niesamowite miejsce, z pewnością zadajecie sobie pytanie, czy na Malediwy potrzebny jest paszport? Postaramy się rozwiać wszelkie Wasze wątpliwości w tym temacie. 

Czy podróżując na Malediwy, potrzebny będzie nam paszport?

Malediwy, zwane oficjalnie Republiką Malediwów są niezależnym państwem wyspiarskim. W 1965 roku wyzwoliły się spod protektoratu brytyjskiego i uzyskały niepodległość jako monarchia, a właściwie sułtanat. Przeprowadzone w 1968 roku referendum pozwoliło przekształcić kraj w republikę, którą jest on do dziś. Jeśli więc zadajecie sobie pytanie, czy na Malediwy jest potrzebny paszport, to odpowiedź jest niestety twierdząca. Malediwy na dowód, tak jak kraje Unii Europejskiej, obszar objęty układem Schengen i niektóre państw spoza tej grupy, znajdujących się w rejestrze Ministerstwa Spraw Zagranicznych, to na razie podróż niemożliwa do zrealizowania. Aby tam wjechać potrzebny, jest paszport zarówno dla osoby dorosłej jak i dla dziecka.

od:
5 100 zł
Wakacje na Malediwach!

Zobacz najlepsze oferty wakacyjne na Malediwach

Jeśli zapytacie w biurze podróży obsługującej Wasz wyprawę, czy potrzebny paszport na Malediwy samolotem, również zostaniecie poinformowani o konieczności posiadania tego dokumentu. Od tej zasady nie ma niestety żadnych wyjątków. Musisz więc udać się do biura paszportowego – możesz wybrać dowolny urząd w Polsce, ale licz się z tym, że paszport będzie trzeba odebrać w tym samym punkcie, w którym został on zawnioskowany. Osoba dorosła składa wniosek  za siebie, w imieniu niepełnoletniego może to zrobić rodzic lub opiekun prawny. W zasadzie wniosek o wydanie paszportu wypełnia urzędnik, wpisując dane do systemu elektronicznego. Wnioskujący składa jedynie podpis i przykłada palec do czytnika, aby system pobrał odcisk. Urzędnikowi przekazać trzeba niezbędne dokumenty:

  • dowód osobisty (do wglądu)
  • zdjęcie 35 × 45 mm (nie starsze niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku)
  • potwierdzenie wniesienia opłaty
  • potwierdzenie prawa do ulgi w opłatach za paszport, jeśli przysługuje
  • poprzedni, jeszcze ważny paszport (do wglądu).

Po zakończeniu procedury otrzymasz potwierdzenie złożenia wniosku, oraz numer sprawy, który musisz przechowywać do momentu odbioru paszportu. Twój paszport będzie gotowy maksymalnie 30 dni od daty zawnioskowania. Pamiętaj o tym, planując podróż na Malediwy, aby odpowiednio zaplanować tę część przygotowania do podróży.

Sprawdź również czy do Egiptu potrzebny jest paszport

Jakie dokumenty są niezbędne na Malediwy?

Odpowiedzieliśmy już na pytanie, czy na Malediwy potrzebny jest paszport, oraz czy na Malediwy potrzebny jest paszport dla dziecka, ale nie oznacza to, że jest on jedynym dokumentem, który będzie potrzebny w tej podróży. Do wyszukiwarek internetowych najczęściej wpisywane jest pytanie „Malediwy czy potrzebny paszport?”, albo „Czy potrzebny paszport na Malediwy samolotem”, ale na szczęście większość turystów poszukuje również informacji o innych dokumentach, które są potrzebne, przekonując się, że Malediwy na dowód to zadanie nierealne.

Oprócz paszportu będą Ci potrzebne:

  • stempel wjazdowy – otrzymuje się go na lotnisku, umożliwia on wjazd na teren Republiki Malediwów oraz pobyt przez okres 30 dni. 
  • formularz wjazdowy – jest on obowiązkowy i wypełnić go trzeba dwukrotnie – przed wylotem na Malediwy oraz przed lotem powrotnym. 

Wiza nie jest wymagana. Zastępuje ją właśnie wyżej wymieniony stempel, który otrzymuje się na lotnisku w Male. Uprawnia on do pobytu na terenie Malediwów przez 30 dni i jest bezpłatny. Przedłużenie pobytu kosztuje ok. 10 USD za dzień. Może się zdarzyć, że aby otrzymać tę formę wizy turystycznej, możesz zostać poproszony o pokazanie do wglądu biletu na lot powrotny albo rezerwacji hotelowej. 

Niezbędne dokumenty podczas podróży na Malediwy
Niezbędne dokumenty podczas podróży na Malediwy / shutterstock.com / Sven Hansche

Jeśli chodzi o formularz wjazdowy, to należy go wypełnić nie wcześniej niż na 96 godzin przed oznaczonym w rozkładzie lotów lądowaniem na lotnisku docelowym. Efektem wypełnienia wniosku jest wygenerowanie kodu QR, który jest ważny właśnie przez taki okres czasu. Wypełnianie wniosku musi odbywać się sprawnie, ponieważ okienko czasowe, w którym jest on dostępny, jest dość krótkie. Po upływie oznaczonego czasu dane znikają i formularz trzeba wypełniać od początku. Tradycyjnie obowiązkowe są wszystkie pola oznaczone gwiazdką. W imieniu niepełnoletnich formularz wjazdowy wypełniają rodzice. Do formularza należy dołączyć zdjęcie albo skan paszportu, uzupełnić dane podróżującego, cel wizyty oraz dane dotyczące podróży i informacje zdrowotne. Na koniec dodaje się swoje zdjęcie (może być takie wykonane telefonem komórkowym). Po dopełnieniu wszystkich tych formalności otrzymujesz kod QR, który możesz wydrukować, lub zapisać na swoim telefonie albo innym urządzeniu mobilnym. Musisz mieć go przy sobie w trakcie całej podróży.  

Formularz oferuje także możliwość dołączenia do programu lojalnościowego dla turystów. 

Dodatkowym obowiązkiem, jaki musisz zrealizować, jest opłata podatku turystycznego, który wynosi ok. 6 USD za dzień od osoby. Opłaca się go na miejscu. 

Zachęcamy bardzo gorąco do posiadania ubezpieczenia turystycznego, przynajmniej w wersji podstawowej. Będąc tak daleko od swojego kraju lepiej zabezpieczyć się na wszelkie niespodziewane zdarzenia losowe i zdrowotne. 

W związku z wyjazdem na Malediwy nie są wymagane żadne szczepienia ani dokumenty szczepień czy inne dokumenty medyczne.

Zobacz także jakie dokumenty są niezbędne do Tunezji

Jakie dokumenty dla dzieci na Malediwy?

Na pytanie, czy  na Malediwy potrzebny jest paszport dla dziecka, odpowiedzieliśmy już powyżej. Również dla dzieci posiadających dowody Malediwy na dowód są niedostępne. Za dzieci również opłacić trzeba podatek turystyczny w wysokości takiej samej jak za dorosłych –ok. 6 USD za dzień.

Jakie dokumenty dla dzieci na Malediwy
Jakie dokumenty dla dzieci na Malediwy / shutterstock.com / Sven Hansche

Podróżując z dziećmi, tym bardziej warto wykupić ubezpieczenie podróżne, również związane z kosztami leczenia i hospitalizacji. W przypadku dzieci nawet najzdrowszych, korzystanie z opieki medycznej często zdarza się nieoczekiwanie. Lepiej być przygotowanym na taką ewentualność. 

W przypadku dzieci cierpiących na przewlekłe dolegliwości i zażywających leki korzystnie też jest mieć ze sobą jakiś skrót dokumentacji medycznej, albo chociaż ulotki zażywanych leków, najlepiej w języku angielskim. To naprawdę może ułatwić bardzo postępowanie w sytuacjach krytycznych.

Czytaj też jakie dokumenty zabrać dla dzieci do Dubaju

Ważność dokumentów przy podróżowaniu na Malediwy

Znasz już odpowiedź na pytanie, „Czy na Malediwy jest potrzebny paszport? ” oraz „Czy na Malediwy potrzebny jest paszport dla dziecka?”. Wiesz, że Malediwy na dowód nie pozwolą się odwiedzić. Pora zadać sobie pytanie, jak przedstawia się sprawa ważności dokumentów, które zabierasz ze sobą w podróż na Malediwy. Przepisy obowiązujące w tym kraju określają, że paszport dorosłego i dziecka musi być ważny co najmniej jeden miesiąc od daty przylotu na Malediwy.

Ważność dokumentów podczas podróżowania na Malediwy
Ważność dokumentów podczas podróżowania na Malediwy / shutterstock.com / Sven Hansche

Ale nie warto ryzykować problemami prawnymi w obcym i dalekim kraju. O ważność swojego paszportu i paszportu podróżujących z Tobą nieletnich zadbaj jeszcze przed wylotem. Wówczas ta kwestia nie zakłóci Ci przyjemności z pobytu w tym wakacyjnym raju. 

W przypadku spontanicznego przedłużenia pobytu pamiętaj, że Twoja wiza turystyczna (stempel otrzymany na lotnisku) ważna jest 30 dni. Każdy kolejny dzień będzie Cię kosztować ok. 10 dolarów. Przewidź to w swoich wydatkach. 

Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Cię, jak ważne jest posiadanie odpowiednich dokumentów przy podróżowaniu na Malediwy. Szczerze mówiąc, nie jest to kraj wymagający jakichś szczególnie skomplikowanych procedur i formalności. A obowiązek posiadania paszportu i stempla wjazdowego oraz wypełnienia formularza wynagrodzą Ci piękne widoki, moc wrażeń i wspomnienia, które zostaną z Tobą na zawsze.

od:
5 100 zł
Wakacje na Malediwach!

Zobacz najlepsze oferty wakacyjne na Malediwach

Sprawdź również ile ważne muszą być dokumenty kiedy lecimy do Tajlandii