Ocean Indyjski - najważniejsze informacje

Ocean Indyjski – najważniejsze informacje

Trzecim pod względem wielkości oceanem świata jest Ocean Indyjski, który położony jest pomiędzy zachodnią Afryką, Azją od północy i wschodnią Australią. W południowej części przechodzi on w Ocean Arktyczny, a jego nazwa wywodzi się od Indii. Największą wyspą leżącą na tym oceanie jest Madagaskar. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym ogromnym akwenie, zapoznaj się z pozostałą częścią artykułu. Dowiesz się, czym się charakteryzuje Ocean Indyjski, jakie kraje nad nim leżą oraz poznasz wiele ciekawostek, które mogą Cię zaskoczyć. 

Liczby związane z Oceanem Indyjskim

Jak już zostało na wstępie wspomniane, Ocean Indyjski jest trzecim co do wielkości oceanem na świecie, a jego powierzchnia wynosi 70 560 tysięcy km2, co przekłada się na 20% powierzchni wszystkich wód Ziemi. Objętość akwenu podaje się najczęściej w dwóch wariantach, z czego ten drugi uwzględnia Morze Czerwone i Zatokę Perską. Objętość bez Morza Czerwonego i Zatoki Perskiej wynosi 264 000 tys. km3, a z ich uwzględnieniem 292 130 tys. km3. Jeśli zaś chodzi o średnią głębokość, to wynosi ona 3741 m, natomiast maksymalna głębokość to aż 7258 m. Długość wybrzeża wynosi 66 526 km, a maksymalna długość ciągnie się aż przez 9 600 km.

Liczby Oceanu Indyjskiego
Liczby Oceanu Indyjskiego / shutterstock.com / Wonderful Nature

Ocean Indyjski jest najcieplejszym oceanem, a średnie temperatury oscylują w okolicach 17 stopni. Najwyższe można zaobserwować w północnej części i tam sięgają one 25 stopni, a najniższe oczywiście są notowane w południowej części, która styka się z Oceanem Arktycznym i tam temperatury spadają do 0 stopni. Zasolenie trzeciego pod względem wielkości oceanu wynosi 34,8 promila. Jest to najmłodszy wśród oceanów, a przybliżony okres jego stworzenia określany jest na 150 mln lat wstecz. Jednak wielkość oraz obecny charakter ukształtowały się dopiero 36 mln lat temu.

Sprawdź również liczby Oceanu Arktycznego

Cechy charakterystyczne

Na Oceanie Indyjskim znajduje się wiele wysp oraz archipelagów, a największą wyspą jest Madagaskar, który leży na południowo-wschodnim wybrzeżu Afryki. Drugą pod względem wielkości wyspą jest Cejlon znajdująca się na południowym krańcu Indii. Cechą charakterystyczną Oceanu Indyjskiego jest klimat, który rozciąga się od subtropikalnych i tropikalnych stref na północy aż pod subpolarne u wybrzeży Antarktydy. Przekłada się to także na temperatury, jakie notuje się w tym akwenie, o których zostało wspomniane wcześniej. Północną i środkową część oceanu nawiedzają monsuny północno-wschodnie w zimie i południowo-zachodnie w lecie determinując tym samym klimat sąsiadujących z wodami kontynentów. Ocean Indyjski odgrywa też ważną rolę w rybołówstwie, a połowy odbywają się praktycznie na obszarach przybrzeżnych. Jedynie japońscy rybacy organizują dalekomorskie wyprawy w pobliżu równika.

Cechy charakterystyczne
Cechy charakterystyczne / shutterstock.com / fokke baarssen

Z punktu geograficznego Ocean Indyjski charakteryzuje się wyjątkowymi cechami, wśród których można wymienić piękne wyspy i bogactwo przyległych mórz. To na tych wodach można podziwiać jedne z najpiękniejszych i imponujących wysp świata, w tym małe niezamieszkałe atole oraz duże wyspy, na których można spędzić nie tylko bajeczne wakacje, ale i życie. Wspomniany już dwukrotnie Madagaskar jest czwartą co do wielkości wyspą świata i słynie z tego, że znajduje się na niej aż 90% endemicznych gatunków flory i fauny. Na Malediwach można podziwiać rafy koralowe i zażywać kąpieli w krystalicznie czystej wodzie. Znajdują się tam rozległe dziewicze plaże, które zachwycają też bogactwem roślinnym. Ocean ten graniczy z różnymi krajami, które reprezentują różnorodne kultury, co pozwala na nawiązywanie więzi nie tylko kulturowych, ale i handlowych. Sąsiaduje on także z wieloma morzami, które mają swój własny charakter wpływający na ekosystem Oceanu Indyjskiego. Wśród najbardziej znanych mórz można wymienić Morze Arabskie, Czerwone, Zatokę Bengalską czy Morze Andamańskie. W dużej mierze oddziałują one na klimat i prądy morskie pojawiające się na wodach, a dodatkowo są domem dla wielu unikalnych roślin i zwierząt.

Pochodzenie nazwy

Choć nie do końca jest potwierdzone, że nazwa tego Oceanu faktycznie pochodzi od Indii, to naukowcy i badacze przyjęli, że tak właśnie było, uwzględniając bliskie położenie Indii. Kolejnym argumentem przemawiającym za tą retoryką jest fakt, że Indie były w dawnych czasach bardzo ważnym punktem handlowym, a w XV wieku ocean był głównym szlakiem morskim umożliwiającym handel pomiędzy Europą i Dalekim Wschodem.

Zobacz także jak powstała nazwa Oceanu Spokojnego

Kraje leżące nad Oceanem Indyjskim

Ocean Indyjski rozciąga się od wschodnich wybrzeży Afryki, poprzez Indie na północy i Australię na wschodzie, a więc jest to dość duży obszar z ciekawymi krajami, które warte są odwiedzenia. Wśród najpopularniejszych krajów pod względem turystycznym znajduje się Kenia, Indie oraz RPA, ale też nie można zapomnieć o licznych wyspach, które zachwycają i przyciągają turystów z całego świata. Pośród krajów afrykańskich leżących nad Oceanem Indyjskim znajdują się oprócz RPA i Kenii także Somalia, Tanzania oraz Mozambik. Jeśli chodzi o północno-wschodnią część, to można wymienić oprócz Indii Malezję i Indonezję, Jemen i Oman czy Australię. Wspomniane wyspy także są integralną częścią wód oceanicznych, a wśród najpopularniejszych i najpiękniejszych można wymienić Malediwy, Sri Lankę. Mauritius, Zanzibar, Seszele oraz Madagaskar.

Zanzibar nad Oceanem Indyjskim
Zanzibar nad Oceanem Indyjskim / shutterstock.com / SebastianGorzow

By w pełni poczuć piękno Oceanu Indyjskiego i jego tropikalny charakter, najlepiej wybrać się na Malediwy, które są uznawane za jedno z piękniejszych miejsc świata. Archipelag składa się aż z 26 atoli, na których można zobaczyć ponad 1200 wysepek, z czego wszystkie one są pokryte białym piaskiem, a u brzegów można podziwiać fantastyczne rafy koralowe. To idealne miejsce do wypoczynku i nurkowania, ale też cel podróży pozwalający podziwiać delfiny znajdujące się w oceanie. W Azji Południowej natomiast można wybrać się na Sri Lankę, która znajduje się zaledwie 50 km od Indii. Długie na 1300 kilometrów wybrzeże otoczone jest palmami, a ciepłe wody oceaniczne zachęcają do kąpieli i korzystania z tych idealnych warunków. Na terenie tego kraju można przechadzać się lasami monsunowymi i równikowymi, które zajmują prawie 40% powierzchni. Większość osób pewnie kojarzy Sri Lankę ze słoniami, które są symbolem tego państwa, ale też i z herbatą, której plantacje zachwycają malowniczością. Do wspomnianej wcześniej Tanzanii należy kolejna bajeczna wyspa Zanzibar, która znana jest przede wszystkim z dużej ilości plantacji przypraw. Fani muzyki wiedzą zapewne, że na Zanzibarze urodził się frontman zespołu Queen Freddie Mercury, a tropikalny klimat powoduje, że na wyspie można spróbować egzotycznych owoców, które rosną tylko w tym miejscu. Jeśli ktoś chciałby zobaczyć ogrom Oceanu Indyjskiego, pozostając na lądzie, to można wybrać się do Kenii, której linia brzegowa wynosi ponad 500 km. Piaszczyste plaże i liczne wysepki leżące w pobliżu wybrzeża tworzą niesamowity klimat, a jednym z miejsc godnym uwagi jest archipelag Lamu, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Najważniejszym krajem Oceanu Indyjskiego są oczywiście Indie, od których nazwa oceanu pochodzi. Jest to różnorodny, a jednocześnie niezwykle interesujący region świata, który zachwyca nie tylko obszarami znajdującymi się nad oceanem, ale też w głębi lądu.

Jeśli chcesz spędzić wakacje nad Oceanem Indyjskim, możesz sprawdzić przykładowo oferty na wczasy na Zanzibarze, urlop na Malediwach, All Inclusive na Mauritius, czy też last minute Seszele. Jesteśmy pewni, że w klikając w jeden z powyższych linków, znajdziesz oferty, które Ci się spodobają.

Ciekawostki

Choć rozwój nauki pozwala na odkrywanie różnych tajemnic związanych z głębinami, to jednak wody oceaniczne są nadal nie do końca zbadane, co sprawia, że są tak fascynujące. Analizując geografię i historię Oceanu Indyjskiego, można upatrzyć wiele ciekawostek związanych z tymi wodami, o których warto wiedzieć. Trzeci pod względem wielkości ocean obejmuje jedną piątą powierzchni Wszechoceanu, a wśród interesujących faktów na początku warto wspomnieć, że powierzchnia tych wód jest dziesięć razy większa od kontynentu australijskiego. Fascynującym zjawiskiem obserwowanym na Oceanie Indyjskim są świecące kręgi, których pochodzenie nie zostało do końca wyjaśnione. Przyjmuje się, że są one spowodowane pojawianiem się kolonii świecącego planktonu.

Ciekawostki Oceanu Indyjskiego
Ciekawostki Oceanu Indyjskiego / shutterstock.com / leoks

Ocean Indyjski zaczął powstawać ponad 150 mln lat temu, co zostało wcześniej wspomniane, a było to związane z rozpadem superkontynentu Gondwany. Naukowcy sugerują, że pierwsi ludzie przekroczyli ocean ponad 50 000 lat temu. Jeśli zaś chodzi o nowinki, to w 2004 roku na tych wodach zaobserwowano najsilniejsze trzęsienie ziemi, które pochłonęło prawie 300 tysięcy ofiar. Na wodach południowych oceanu w niewielkiej odległości od Antarktydy można natknąć się na dryfujące góry lodowe, a niedawno, bo zaledwie 10 lat temu odkryto na dnie tego zbiornika obszary górskie o dość dużej powierzchni. Pierwszym Europejczykiem, który miał dotrzeć do Oceanu Indyjskiego, jest Vasco da Gama, a jego trasa przebiegała przez Przylądek Dobrej Nadziei, by dotrzeć do Indii. 

Na początku XIX wieku wody oceaniczne były zdominowane przez władców Wielkiej Brytanii, co zmieniło się po niedługim czasie, gdyż Imperium Brytyjskie straciło swoje wpływy w tym rejonie. Po Wielkiej Brytanii dominację objęły Indie oraz Australia. Choć Ocean Indyjski i wyspy na nim leżące należą do jednych z najpiękniejszych na świecie, to wody są niestety narażone na różne zanieczyszczenia, które pochodzą najczęściej ze statków. Takie zjawiska są dość powszechne na Morzu Arabskim, Czerwonym i w Zatoce Perskiej. Obszar oceaniczny obejmuje wszystkie strefy klimatyczne znajdujące się na półkuli południowej i co warto jeszcze raz powtórzyć, jest to najcieplejszy ocean, biorąc pod uwagę średnie temperatury. Ciekawostką jest także podwodny wodospad, który znajduje się u wybrzeży Mauritiusa. Choć jest to zjawisko iluzoryczne, to naniesiony piasek podczas odpływów stworzył wyżłobienia, które prezentują się wyjątkowo, tworząc efekt trójwymiarowy. Trwają także badania nad dziurą grawitacyjną, która znajduje się na dnie oceanu, a jej rozmiary wynoszą ponad 2 mln km2. Ta depresja w skorupie ziemskiej jest obserwowana i analizowana od wielu lat, a anomalia ta mogła pojawić się w tym miejscu 20 mln lat temu. 

Ocean Indyjski jest najmłodszym z oceanów, ale skrywa wiele tajemnic. Wody te stanowiły i stanowią nadal jeden z głównych szlaków, a dodatkowo na oceanie znajdują się przepiękne wyspy i miejsca, które są jedyne w swoim rodzaju.