Ocean Spokojny (Pacyfik) - najważniejsze informacje

Ocean Spokojny (Pacyfik) – najważniejsze informacje

Ocean Spokojny, który nazywany jest także Pacyfikiem, zajmuje aż 1/3 powierzchni Ziemi. Jest on największy na Ziemi. Jego powierzchnia, jak również głębokość sprawiają, że wciąż badany jest on przez wielu naukowców. Wciąż odkrywane są nowe rzeczy, które pokazują z jakim bezmiarem wód ma się tak naprawdę do czynienia. Co należy wiedzieć na temat Pacyfiku? Oto najważniejsze informacje.

Liczby związane z Oceanem Spokojnym

Oto najważniejsze dane związane z Pacyfikiem:

  • powierzchnia całkowita – 155,6 mln km²;
  • powierzchnia na Ziemi – 30%;
  • największa rozciągłość południkowa – 15,5 tys. km;
  • największa rozciągłość równoleżnikowa – 19,8 tys. km;
  • pojemność Oceanu Spokojnego – ok. 764,836 mln km³;
  • zasoby ziemskich wód – 46%;
  • głębokość Rowu Mariańskiego znajdującego się na Pacyfiku – 10 924 m;
  • średnia głębokość – 4280 m p.p.m
  • liczba wysp – 25 tysięcy;
  • 60 stopni szerokości południowej – umowna granica Pacyfiku.
  • 1513 rok – to właśnie wtedy po raz pierwszy hiszpański odkrywca Vasco Nunez de Balboa po raz pierwszy znalazł się na wodach Pacyfiku.

Cechy charakterystyczne

Najwyższa temperatura wód Pacyfiku wynosi ok. 30 stopni Celsjusza. Są to wody, które znajdują się w pobliżu równika. Jeżeli chodzi o wody w okolicach podbiegunowych, to ich temperatura wynosi ok. 0 stopni Celsjusza. Zasolenie utrzymuje się na poziomie od 30 do nawet 35 promili. W pobliżu równika jest ono najmniejsze (30 promili). Dzieje się tak przez to, że w tych okolicach ma się do czynienia z dużą ilością deszczy. Przy zwrotniku zasolenie waha się w górnych granicach (35 promili). Spowodowane jest to niską temperaturą na zwrotniku. W ten sposób hamowanie jest tu na minimalnym poziomie.

Wyspa Niue na Oceanie Spokojnym
Wyspa Niue nad Oceanem Spokojnym / shutterstock.com / Photos BrianScantlebury

Ocean dzieli się na część północną i południową. Jest to ważne, bowiem w części północnej wody poruszają się zgodnie z ruchami wskazówek zegara. Część południowa to odwrotne ruchy prądów. Mówiąc o prądach należy powiedzieć, że dzieli się je na:

  • zimne – Oja Siwo, Antarktyczny Prąd Okołobiegunowy, Prąd Kalifornijski, Prąd Zachodnioaustralijski;
  • ciepłe – Północnorównikowy, Południoworównikowy, Kuro-Siwo, Równikowy Prąd Wsteczny, Wschodnioasutralijski, Aleucki, Północnopacyficzny.

Jeżeli chodzi o klimat, to należy nadmienić, że Pacyfik znajduje się pod wpływem aż pięciu stref klimatycznych. Jedynym miejscem, które nie znajduje się pod wpływem Oceanu Spokojnego, jest środek Australii. Ocean Spokojny to następujące strefy klimatyczne:

  • okołobiegunowa,
  • umiarkowana,
  • podzwrotnikowa,
  • zwrotnikowa,
  • równikowa.

Mówiąc o klimacie panującym na Oceanie Spokojnym, należy wspomnieć także o pasatach (są to stałe, ciepłe wiatry, których siła jest umiarkowana). Są one odpowiedzialne za stabilizację w rejonach, gdzie występują. Temperatura utrzymuje się w granicach od 26 do nawet 27 stopni Celsjusza i z reguły nie zmienia się przez cały rok. Region ten znajduje się bliżej równika. W zachodniej części oceanu (głównie chodzi o region, który znajduje się pomiędzy Australią a Japonią) ma się do czynienia z tzw. strefą monsunową. W zimie ma się tu do czynienia z wiatrami, które wieją od kontynentu w stronę wody. W lecie ma się do czynienia z odwrotną sytuacją. Wiatry wieją tu od wody do wnętrza kontynentu. Konsekwencją tej sytuacji są m.in. tajfuny, które doprowadzają do wielu zniszczeń na terenie kontynentu. Wystarczy przyjrzeć się doniesieniom z Japonii, Filipin i Mikronezji. Często tam mówi się o katastrofach, które powodują również straty w ludziach.

Można powiedzieć, że gospodarka na Oceanie Spokojnym jest bardzo mocno rozwinięta. To właśnie tu poławiane są duże ilości następujących ryb: tuńczyka, miecznika, śledzi, łososi, sardynek, skorupiaków, a także lucjanowatych.

Należy także wspomnieć o tym, że Ocean Spokojny jest miejscem, gdzie można znaleźć ropę naftową i gaz ziemny. Jednak ich wydobycie nie wszędzie jest możliwe. Powodem jest zbyt duża głębokość w niektórych miejscach, przez co prowadzenie poszczególnych prac jest mocno utrudnione. Największe wydobycie gazu i ropy odbywa się przy brzegach Nowej Zelandii i Australii. Dużą ilość pereł zbiera się z kolei przy brzegu Filipin, jak również w Panamie, Nikaragui, Japonii, a także w Papua Nowa Gwinea.

Mówiąc o cechach charakterystycznych Pacyfiku, nie można zapomnieć o rafie koralowej. Dokładnie o Wielkiej Rafie Koralowej, która należy do największych przyrodniczych cudów świata. Znajduje się ona u wybrzeży Australii. Jest to naprawdę niezwykła rzecz, która widoczna jest nawet z kosmosu. Całość tworzy łącznie ponad 600 gatunków koralowców! Do tego znalazło tam swoje „mieszkanie” wiele stworzeń, które na co dzień żyje w wodzie.

Wśród ważnych cech charakterystycznych należy także wymienić baseny i rowy oceaniczne. Wśród najgłębszych rowów oceanicznych znajdują się:

  • Rów Mariański – 10 911 m;
  • Rów Tonga – do 10 882 m;
  • Rów Kurylsko-Kamczacki – 10 542 m;
  • Filipiński – 10 497 m;
  • Rów Izu-Ogasawara – 9810 m;
  • Rów Bougainville’a – 9140 m.

Ocean graniczy z Azją, Australią, Ameryką Północną i Południową. Pokonanie Oceanu Spokojnego wcale nie jest tak łatwe. Bardzo często ma się tu do czynienia z huraganami i tajfunami. Nazwa jest nieco myląca – na spokój nie ma tutaj co liczyć.

Pochodzenie nazwy

Za nazwę odpowiedzialny jest – doskonale znany z lekcji historii – Fernando Magellan. Był to hiszpański podróżnik, który dużą ilość czasu spędził na Pacyfiku (hiszp. pacifico-spokojny). W tamtych czasach wody oceaniczne faktycznie należały do spokojnych. Magellan był podróżnikiem, który wybrał się w podróż dookoła świata, dlatego też mógł dużo powiedzieć na temat tego, co dzieje się na Pacyfiku. Nadając tą nazwę Magellan dążył do tego, aby odróżnić go od Atlantyku, gdzie bardzo często podróżnicy mieli do czynienia z różnymi burzami i tajfunami. Jednak wbrew pozorom, sam Pacyfik nie okazał się tak spokojny. W szczególności, jeżeli mowa jest o wyspach, które leżą w pobliżu podwodnych wulkanów.

Kraje leżące nad Oceanem Spokojnym

Oto lista państw, które są położone nad Oceanem Spokojnym: Australia, Brunea, Chile, Chiny, Ekwador, Fidżi, Filipiny, Guam, Gwatemala, Honduras, Indonezja, Japonia, Kambodża, Kanada, Kiribati, Kolumbia, Korea Południowa, Korea Północna, Kostaryka, Malezja, Mariany Północne, Meksyk, Mikronezja, Nauru, Nikaragua, Niue, Nowa Zelandia, Nowa Kaledonia, Palau, Panama, Papua Nowa Gwinea, Peru, Pitcairn, Polinezja Francuska, Tajwan, Rosja, Salwador, Samoa, Samoa Amerykańskie, Singapur, Stany Zjednoczone, Tajlandia, Timor Wschodni, Tokelau, Tonga, Tuvalu, Vanuatu, Wallis i Futuna, Wietnam, Wyspy Cooka, Wyspy Marshalla, Wyspy Salomona.

Kraje leżące nad Pacyfikiem
Kraje leżące nad Pacyfikiem / shutterstock.com / Don Mammoser

Wspomniane już było o tym, że na Pacyfiku można znaleźć aż 25 tysięcy wysp różnych wielkości. Jest to największa ilość w porównaniu do pozostałych oceanów razem wziętych. Zdecydowana większość z nich należy do Oceanii. Mowa tutaj m.in. o Wyspie Wielkanocnej, Hawajach, Rotumie, Wyspie Midway i Wyspach położonych w Cieśninie Torresa.

Wśród mórz układu oceanicznego przynależących do Pacyfiku można wymienić: Balijskie, Beringa, Nowogwinejskie, Celebes, Fidżi, Filipińskie, Flores, Halmahera, Japońskie, Jamajskie, Koralowe, Moluckie, Ochockie, Południowochińskie, Salomona, Sawu, Seram, Sulu, Tasmana, Wewnętrzne, Wschodniochińskie, Żółte.

Jeśli chcesz spędzić wakacje nad Pacyfikiem, polecamy rozejrzeć się wśród ofert na wczasy w Tajlandii, wakacje w Wietnamie, urlop na Polinezji Francuskiej. Są to miejsca popularne turystycznie, a jednocześnie bardzo atrakcyjne i piękne!

Ciekawostki

Mówiąc o Oceanie Spokojnym, należy wspomnieć o Pierścieniu Ognia. To właśnie on sprawia, że ten akwen wodny o sporych rozmiarach, wcale nie należy do spokojnych. Pierścień Ognia to aż 75 000 wulkanów. Przez to, w tym właśnie regionie notuje się aż 80% wszystkich trzęsień ziemi, a także aż 90% erupcji wulkanów na świecie. Znajduje się on pomiędzy Oceanią, Australią, wschodnim wybrzeżem Azji oraz obiema Amerykami.

Na dnie występują tutaj tzw, gujoty. Są to pojedyncze podwodne góry o względnej wysokości do kilku tysięcy metrów i płaskich wierzchołkach. Wśród takich najbardziej znanych można wymienić:

  • Górę Hendersona – wysokość na poziomie -388 m p.pm.;
  • Górę Pattona – wysokość na poziomie -662 m.p.p.m.;
  • Szczyt Ramapo – -72 m.p.p.m.;
  • Góra Kammu – -320 m.p.p.m.

Na Oceanie Spokojnym w pobliżu Polinezji, można do dzisiaj spotkać tratwy budowane z pni drzewa balsa. Tworzone są one przez rdzennych mieszkańców Polinezji, które wykorzystują je do komunikacji pomiędzy poszczególnymi regionami. Tratwy te wyróżniają się dużą wytrzymałością.

Ciekawostki o Pacyfiku
Ciekawostki o Pacyfiku / shutterstock.com / Maridav

To właśnie na terenie Pacyfiku mieszka płetwal błękitny. Jest to największe zwierzę na świecie, którego długość może wynosić nawet 30 metrów. Oprócz tego, ocean Spokojny może pochwalić się bogatą florą. Wśród takich najbardziej znanych gatunków, oprócz tych, które zostały już wymienione, można znaleźć mięczaki. Mówiąc o zwierzętach, należy także przywołać rekina wielorybiego. Pośród znanych gatunków rekinów, ten jest największy i ma aż 18 metrów długości. Co jest jednak ciekawe, jest to niezbyt agresywna ryba. Jego głównym źródłem pożywienia jest bowiem plankton znajdujący się w wodzie. To imponujących rozmiarów zwierzę może pochwalić się również gruboskórnością. Jego skóra ma aż 10 cm grubości.

Masyw Tamu, który znajduje się na dnie Pacyfiku, to największy pojedynczy wulkan na świecie. Znajduje się on niecałe 1600 metrów od Japonii. Jego szczyt umiejscowiony jest około 1980m pod poziomem wody. Licząc od dna oceanicznego, należy dodać, że Masyw Tamu ma ponad 4 tysięcy metrów. Jego imponujące rozmiary sprawiły, że zalicza się go do jednych z największych, jeżeli chodzi o wszystkie wzniesienia znajdujące się w całym Układzie Słonecznym.

Z Pacyfikiem związana jest także Operacja Crossroads, która miała miejsce w 1946 roku. Naukowcy oraz całą rzesza innych osób sprawdzała ocenę wpływu broni jądrowej na statki. Pomimo upływu tak wielu lat, efekt tych badań widoczny jest do dnia dzisiejszego. Na atolu Bikini – w szczególności, jeżeli chodzi o Wyspy Marshalla – jest zakazany połów ryb. Mieszkańcy muszą również korzystać z importowanych produktów spożywczych.

W 2011 roku doszło d wybuchu w elektrowni jądrowej Fukushima. Było to wydarzenie na ogromną skalę, które sprawiło, że rząd japoński postanowił wypuścić do wód Oceanu Spokojnego, ogromne ilości śmieci radioaktywnych. Wybuch nastąpił na skutek erupcji wulkanów i trzęsień ziemi.