Pogoda Alanya - zobacz kiedy jechać do Alanyi

Alanya – pogoda. Sprawdź kiedy jechać do Alanyi

Riwiera Turecka jest jednym z najpopularniejszych kierunków podróży dla osób, którym marzy się słoneczny wypoczynek nad ciepłym morzem. Wśród kurortów, które przyciągają najwięcej turystów, wyróżnia się Alanya. Temperatura w tej miejscowości w sezonie wakacyjnym jest idealna dla wielbicieli plażowania i kąpieli. Kiedy jechać do Alanyi, aby mieć pewność, że pogoda nie zawiedzie?

Alanya - temperatury
Alanya – temperatury / iStock.com / Kutredrig

Pogoda jest jednym z ważniejszych kryteriów, jakie bierzemy pod uwagę podczas poszukiwania dobrego dla siebie kierunku podróży. Nic w tym dziwnego – gdy marzą nam się słoneczne klimaty, chcemy mieć pewność, że będzie ciepło i bezdeszczowo. Pod tym względem Alanya sprawdzi się świetnie w sezonie wiosenno-letnim. Warto tu się wybrać nie tylko ze względu na piękne, piaszczyste plaże i niesamowite widoki, ale również dlatego, że w pobliżu znajdziemy sporo atrakcji turystycznych, które zachwycą wielbicieli historii i poznawania nowych miejsc.

od:
1 300 zł
Wakacje w Turcji

Zobacz najlepsze oferty na wakacje w Turcji!

Pogoda w Alanyi jest zróżnicowana na przestrzeni roku. Kiedy indziej warto wybrać się na typowe plażowanie, a w innym czasie warunki atmosferyczne będą idealne do aktywnego zwiedzania. Jeśli zastanawiasz się, kiedy lecieć do Alanyi, sprawdź, jak kształtuje się pogoda w poszczególnych miesiącach. Z naszym zestawieniem z pewnością łatwiej będzie Tobie znaleźć idealny termin na wakacyjny wyjazd do Turcji.

Sprawdź również najlepsze oferty last minute Alanya oraz last minute Turcja

Pogoda Alanya – kiedy jechać?

Zanim odpowiesz sobie na pytanie, Alanya – kiedy jechać, dobrze jest zlokalizować kurort na mapie i sprawdzić, jakie panują warunki klimatyczne w tym rejonie świata. Riwiera Turecka, na której znajduje się Alanya, leży nad Morzem Śródziemnym w strefie klimatu śródziemnomorskiego.

Termometr
Chmura
Fale
Słońce
Uśmiech
Min. / Max
temp.
Szansa
opadów
Temperatura
wody
Godziny
słoneczne
Nasza opinia
Styczeń
Analya już od 1 298 zł za osobę!
pokaż oferty
11 – 13 ° C 20% 16 ° C 10 g.
Luty
Analya już od 1 298 zł za osobę!
pokaż oferty
12 – 14 ° C 15% 15 ° C 11 g.
Marzec
Analya już od 1 298 zł za osobę!
pokaż oferty
15 – 17 ° C 12% 15 ° C 12 g.
Kwiecień
Analya już od 1 298 zł za osobę!
pokaż oferty
19 – 21 ° C 10% 16 ° C 13 g.
Maj
Analya już od 1 298 zł za osobę!
pokaż oferty
23 – 25 ° C 10% 19 ° C 14 g.
Czerwiec
Analya już od 1 298 zł za osobę!
pokaż oferty
27 – 30 ° C 8% 23 ° C 15 g.
Lipiec
Analya już od 1 298 zł za osobę!
pokaż oferty
31 – 33 ° C 2% 26 ° C 14 g.
Sierpień
Analya już od 1 298 zł za osobę!
pokaż oferty
31 – 33 ° C 2% 27 ° C 13 g.
Wrzesień
Analya już od 1 298 zł za osobę!
pokaż oferty
27 – 29 ° C 5% 26 ° C 13 g.
Październik
Analya już od 1 298 zł za osobę!
pokaż oferty
21 – 23 ° C 8% 23 ° C 11 g.
Listopad
Analya już od 1 298 zł za osobę!
pokaż oferty
16 – 18 ° C 8% 20 ° C 10 g.
Grudzień
Analya już od 1 298 zł za osobę!
pokaż oferty
13 – 15 ° C 10% 18 ° C 9 g.

Charakteryzuje się on dosyć długim i ciepłym latem, a także krótkimi i łagodnymi zimami. Zupełnie nie przypominają one takiej zimy, jaką znamy z naszych umiarkowanych warunków klimatycznych. Temperatura w Alanyi zimą nigdy nie spada poniżej zera, dzięki czemu nawet w miesiącach poza sezonem można liczyć tu na ciekawy wypoczynek.

Zapłać za wakacje w wygodnych ratach

Nie zawsze będzie możliwość plażowania, jednak w okolicy jest sporo innych atrakcji, które warto wziąć pod uwagę podczas planowania wakacji. Alanya klimat ma na tyle przyjazny, że nawet zimą można dobrze się tutaj bawić.

Zobacz także kiedy jechać do Turcji lub sprawdź najlepsze oferty Alanya all inclusive

Alanya pogoda styczeń

Alanya pogoda styczeń to raczej chłodny czas w porównaniu do wiosennych i letnich miesięcy. Jest jednak cieplej niż w trakcie naszej zimy – średnie miesięczne temperatury utrzymują się na poziomie 7 stopni, a w ciągu miesiąca jest 20 słonecznych dni. Alanya w tym czasie nie cieszy się dużą popularnością wśród turystów, co dla osób decydujących się na wypoczynek w styczniu na pewno będzie zaletą.

Jaki miesiąc najlepszy na podróż do Alanyi
Jaki miesiąc najlepszy na podróż do Alanyi / iStock.com / Olga_Gavrilova

Nie ma tłumów i problemów z rezerwacją miejsca w wybranym obiekcie turystycznym. Jeśli marzy się Tobie wakacyjna Alanya, pogoda w styczniu raczej nie zachwyca. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by właśnie w tym miesiącu wybrać się na zwiedzanie Turcji i zahaczyć o tej popularny kurort na Riwierze Tureckiej.

Czytaj również kiedy jechać na Zanzibar

Alanya pogoda luty

Jeśli marzy się Tobie wysoka temperatura, Alanya w lutym również nie jest zbyt przyjazna dla wielbicieli gorących klimatów. Warunki atmosferyczne są dosyć podobne do styczniowych. Na słupkach rtęci jest średnio 8 stopni, a w skali miesiąca 19 słonecznych dni. Można więc z całą pewnością stwierdzić, że pogoda jest raczej w kratkę i nie ma gwarancji, że nasze tureckie wakacje w tym czasie upłyną bezdeszczowo.

Kiedy jechać do Alanyi
Kiedy jechać do Alanyi / iStock.com / Dzmitrock87

Alanya pogoda luty to raczej propozycja dla osób, które preferują wypoczynek poza sezonem i stawiają na niższe ceny kosztem równie niskich temperatur.

Sprawdź też kiedy jechać na Malediwy

Alanya pogoda marzec

Alanya pogoda marzec to nieco cieplejsze warunki niż w poprzednich miesiącach, nadal jednak trudno jest je nazwać typowo wakacyjnymi. Średnio w tym miesiącu słupki rtęci wskazują 11 stopni, jest 21 słonecznych dni, a w każdym dniu 12 godzin słońca. Dzień jest więc dosyć długi w porównaniu do dni styczniowych i lutowych.

od:
1 300 zł
Wakacje w Turcji

Zobacz najlepsze oferty na wakacje w Turcji!

To dobry czas na zwiedzanie okolic kurortu, choć na plażowanie raczej nie ma co liczyć. Jeśli interesuje Cię wakacyjna pogoda, Alanya w marcu raczej nie do końca będzie spełnieniem marzeń.

Zobacz także kiedy jechać do Grecji

Alanya pogoda kwiecień

W Alanya temperatury kwietniowe są już zdecydowanie bardziej przyjazne niż w pierwszych miesiącach roku. Na słupkach rtęci jest wtedy średnio 15 stopni, czyli warunki jak najbardziej wiosenne. Dłuższy jest również dzień, dzięki czemu można zaplanować każdego dnia sporo aktywności i zwiedzania.

Kiedy najlepiej lecieć do Alanyi
Kiedy najlepiej lecieć do Alanyi / iStock.com / Nikita Burdenkov

Woda w morzu nie jest jednak zbyt ciepła, a słońce nie grzeje na tyle mocno, by spędzać całe dnie na plaży. Można już jednak korzystać ze słonecznych atrakcji. Alanya pogoda kwiecień to dobry pomysł na podróżowanie poza sezonem. W tym czasie można liczyć na niższe ceny niż w sezonie, a także na mniejsze tłumy.

Przeczytaj też kiedy jechać do Portugalii

Alanya pogoda maj

Jeśli marzy się Tobie wiosenna pogoda, Alanya w maju z pewnością będzie idealnym miejscem na wypoczynek z dala od tłumów, a jednocześnie w całkiem słonecznych warunkach. W maju średnie miesięczne temperatury utrzymują się na poziomie 20 stopni w ciągu dnia, w nocy jednak są dużo niższe. To dobre warunki do łapania promieni słonecznych, opalania i spędzania czasu na aktywnościach na świeżym powietrzu.

Piękna piaszczysta plaża w Turcji
Piękna piaszczysta plaża w Turcji / iStock.com / Dzmitrock87

Temperatura Morza Śródziemnego nie jest jednak na tyle wysoka, by można było bez obaw się kąpać. Jednak 21 stopni sprawia, że nie brakuje osób, które decydują się na zanurzenie się w morzu. Alanya pogoda maj to dobry czas na zwiedzanie, opalanie się, a także aktywne uprawianie sportów wodnych.

Sprawdź również kiedy jechać na Sri Lankę

Alanya pogoda czerwiec

Alanya pogoda czerwiec to już niemal lato z temperaturami, które zadowolą nawet wymagających turystów. W czerwcu średnie miesięczne temperatury utrzymują się na poziomie 24 stopni w ciągu dnia. Tak samo ciepła jest woda w Morzu Śródziemnym, co sprawia, że jest idealna do kąpieli, pluskania się w przerwie pomiędzy godzinami plażowania.

Piękny widok na Alanyę
Piękny widok na Alanyę / iStock.com / ElenVD

Kiedy do Alanyi zdecydujesz się polecieć w czerwcu, możesz mieć gwarancję udanej wakacji i opalenizny, którą na pewno przywieziesz do domu. Osobom, którym marzy się wakacyjna pogoda, Alanya w czerwcu na pewno będzie odpowiadała pod każdym względem.

Czytaj też kiedy jechać do Albanii

Alanya pogoda lipiec

Jeśli marzy się Tobie gorąca Alanya, pogoda w lipcu jest już typowo wakacyjna z wysokimi temperaturami i świetnymi warunkami do plażowania i leniwego wypoczynku pod palmami. W lipcu średnie temperatury utrzymują się na poziomie 28 stopni, jedynie o stopień niższa jest temperatura wody w Morzu Śródziemnym.

od:
1 300 zł
Wakacje w Turcji

Zobacz najlepsze oferty na wakacje w Turcji!

Takie warunki sprawiają, że w lipcu do Alanyi przyjeżdżają tłumy turystów z całego świata. Alanya pogoda lipiec to propozycja dla turystów, którzy planują wyjazd w szczycie sezonu, nie obawiają się tłumów i wysokich cen, które w tym czasie bywają najwyższe w skali roku.

Zobacz także kiedy jechać do Gruzji

Alanya pogoda sierpień

Alanya pogoda sierpień to warunki pogodowe idealne do plażowania, kąpieli w morzu czy spędzania czasu na uprawianiu sportów wodnych. W tym miesiącu na słupkach rtęci mamy 28 stopni. To najcieplejszy miesiąc w roku, a co za tym idzie – najbardziej popularny czas na wypoczynek na Riwierze Tureckiej.

Pogoda całoroczna - Alanya
Pogoda całoroczna – Alanya / iStock.com / Patryk_Kosmider

Jeśli interesuje Cię wakacyjna, słoneczna Alanya, pogoda w sierpniu pod każdym względem będzie odpowiednia. Jest bardzo ciepło, ale nie ma upałów, które byłyby trudne do zniesienia. Można więc zarówno spędzać czas na plaży, jak również zwiedzać pobliskie atrakcje turystyczne.

Sprawdź również kiedy jechać na Fuerteventurę

Alanya pogoda wrzesień

Jeśli celem Twojej podróży jest jesienna Alanya, pogoda we wrześniu może być idealna na wakacje po sezonie. W tym miesiącu nie ma już tak wysokich temperatur jak latem, jednak nadal jest ciepło i słonecznie. Średnio temperatury utrzymują się na poziomie 25 stopni, woda w Morzu Śródziemnym jest nawet o kilka stopni cieplejsza niż powietrza.

Pogoda długoterminowa Alanya
Pogoda długoterminowa Alanya / iStock.com / evp82

We wrześniu można więc bez obaw kąpać się w ciepłym morzu. Nawet dla największych zmarzlaków warunki będą odpowiednie. Alanya pogoda wrzesień to czas, w którym dobrze się będą czuli turyści szukający ciekawych wyjazdów poza sezonem. Można też liczyć na to, że ceny będą niższe niż w czasie miesięcy wakacyjnych.

Przeczytaj też kiedy jechać na Słoneczny Brzeg

Alanya pogoda październik

Jeśli zastanawia Cię październikowa Alanya, pogoda może być całkiem przyjazna na zwiedzanie Riwiery Tureckiej poza sezonem. W tym miesiącu średnie temperatury utrzymują się na poziomie 20 stopni. Jest ciepło, słonecznie, ale nie ma upałów. W tym miesiącu do Alanyi przyjeżdżają turyści nastawieni nie tyle na plażowanie, co na bardziej aktywne spędzanie czasu.

Zatoczka w Alanyi
Zatoczka w Alanyi / iStock.com / Gilitukha

Słońce w październiku jest na tyle mocne, że można z wyjazdu przywieźć nie tylko piękne wspomnienia, ale również opaleniznę. Na pewno będzie czymś niezwykłym w naszej strefie klimatycznej, gdzie wszyscy myślą już o zimie. Alanya pogoda październik to dobry pomysł na wakacje po sezonie. Na pewno będzie taniej, a przy okazji dużo spokojniej.

Zobacz również kiedy jechać do Egiptu

Alanya pogoda listopad

Alanya pogoda listopad to zdecydowanie już jesień, ale w śródziemnomorskim wydaniu. Średnio w tym miesiącu na słupkach rtęci mamy 15 stopni, czyli jest dużo cieplej niż w przypadku listopada w naszej strefie klimatycznej. Trzeba jednak pamiętać, że pomimo całkiem dobrej pogody dzień jest już zdecydowanie krótszy – w ciągu dnia mamy 10 słonecznych godzin.

od:
1 300 zł
Wakacje w Turcji

Zobacz najlepsze oferty na wakacje w Turcji!

Jeśli planujesz zwiedzanie, dobrze jest zdecydować się na korzystanie z atrakcji turystycznych w środku dnia. Wtedy jest gwarancja pełnego światła i mnóstwa słońca. Jeśli interesuje Cię listopadowa Alanya, pogoda w listopadzie może być dobrym rozwiązanie. Na pewno będzie spokojniej, a ceny dużo niższe niż w szczycie sezonu wakacyjnego.

Czytaj też kiedy jechać do Tajlandii

Alanya pogoda grudzień

Czy dobrym kierunkiem będzie grudniowa Alanya? Pogoda w tym miesiącu raczej nie zachwyca wysokimi temperaturami – jest dużo cieplejszych kierunków, gdzie w grudniu jest naprawdę ciepło. Tymczasem w Alanyi średnie miesięczne temperatury w grudniu utrzymują się na poziomie 10 stopni.

Temperatura - Alanya
Temperatura – Alanya / iStock.com / WitR

Na pewno jest cieplej niż w strefie umiarkowanej, ale na upalne klimaty raczej nie ma co liczyć. Alanya pogoda grudzień to dobry czas na zwiedzanie, ale zdecydowanie trzeba zapomnieć o plażowaniu.

Zobacz także kiedy jechać na Mauritius

Zapłać za wakacje w wygodnych ratach

Czytaj również:

Alanya – kiedy najlepiej jechać?

Do Alanyi najlepiej wybrać się w szczycie sezonu turystycznego, gdyż wtedy panują najlepsze warunki do plażowania, kąpieli w morzu, a także zwiedzania okolicznych atrakcji.

Alanya – kiedy najcieplej?

Najcieplej w Alanyi jest w miesiącach wakacyjnych. W lipcu i sierpniu temperatury utrzymują się tu na poziomie 28 stopni.

Alanya – kiedy sezon turystyczny?

Sezon turystyczny w Alanyi trwa od czerwca do września. Jest wtedy najcieplej, a oferta turystyczna najbogatsza.

Alanya – jaki klimat?

Alanya, podobnie jak cała Riwiera Turecka, znajduje się w strefie klimatu śródziemnomorskiego.

Alanya – kiedy najtaniej?

Najtaniej można podróżować do Alanyi poza sezonem. Od października do kwietnia za wakacje zapłacimy dużo mniej niż w miesiącach wakacyjnych.