Co warto zobaczyć w Meksyku

Co warto zobaczyć w Meksyku?

Meksyk to kraj z wielowiekową historią, bogatą kulturą, niezwykłymi zabytkami i przepięknymi plażami. Ciekawe miejsca w Meksyku są rozsiane na całym terytorium kraju. Z pewnością nie ma możliwości, by zobaczyć je wszystkie podczas jednych wakacji w tym kraju.

Meksyk, co warto zobaczyć
Meksyk, co warto zobaczyć / shutterstock.com / Bucha Natallia

Przedstawiamy najciekawsze miejsca w Meksyku, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród turystów. Warto wziąć je pod uwagę planując podróż do Meksyku, aby wyjazd był nie tylko niezapomniany, ale również dopracowany w najdrobniejszych szczegółach. Więc co warto zobaczyć w Meksyku?

od:
4 994 zł
Wakacje w Meksyku

Sprawdź najlepsze oferty na wakacje w Meksyku

Piramidy w Meksyku – Chichen Itza

Zwiedzanie Meksyku warto rozpocząć od Chichen Itza na Jukatanie. Półwysep Jukatan znajdujący się nad Morzem Karaibskim znany jest przede wszystkim z pięknych plaż, eleganckich kurortów i wielu atrakcji turystycznych. Ale coś dla siebie znajdą tutaj również wielbiciele zabytków i dawnej kultury.

Co warto zobaczyć w Meksyku - Chichen Itza
Co warto zobaczyć w Meksyku – Chichen Itza / shutterstock.com / Richie Chan

Chichen Itza to ruiny prekolumbijskiego miasta założonego w IV wieku przez Majów. Znajdują się tutaj ogromne i imponujące budowle. Do zobaczenia są między innymi El Castillo – Świątynia Kukulkana, grupa Tysiąca Kolumn, Świątynia Jaguara, a także wiele średniej wielkości piramid, świątyń oraz ołtarzy. Chichen Itza od ponad 30 lat jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miasto zostało też uznane za jeden z nowych siedmiu cudów świata. Jeśli zastanawiasz się, co warto zobaczyć w Meksyku, Chichen Itza powinno być jednym z obowiązkowych punktów zwiedzania.

Zapłać za wakacje w wygodnych ratach

Cenote Ik Kil

Gdy planujemy, co warto zobaczyć w Meksyku, warto wziąć pod uwagę cenoty, czyli naturalne studnie krasowe utworzone w wapiennych skałach, których sporo jest na Półwyspie Jukatan. Największą z nich jest Cenote Ik Kil, którą można zwiedzić tego samego dnia co Chichen Itza, gdyż obie atrakcje znajdują się niedaleko siebie.

Co zwiedzać w Meksyku - Cenote Ik Kil
Co zwiedzać w Meksyku – Cenote Ik Kil / shutterstock.com / SCStock

Cenote Ik Kil to niezwykły zbiornik wodny z lazurową taflą, znajdujący się w urokliwym miejscu. Według legendy kąpieli w lazurowej wodzie zażywali tu władcy Majów. Dziś w ich ślady mogą iść turyści szukający ochłody w meksykańskiej spiekocie.

od:
5 100 zł
Spędź urlop w Tulum

Wybierz najlepszą ofertę na wakacje w Tulum

Co warto zobaczyć w Meksyku? Uxmal

Uxmal na Jukatanie to kolejne miasto Majów, które pokazuje, jak potężna i doskonale zorganizowana była ta kultura. Miasto zostało zbudowane pod koniec X wieku, czyli w czasie największej świetności kultury Majów. W ruinach miasta znajdują się doskonale zachowane zabytki, wśród których na uwagę zasługuje piramida schodkowa z Świątynią Czarownika, Pałac Gubernatora, Dom Mniszek oraz Dom Żółwi.

Uxmal, Meksyk – piramidy w Meksyku
Uxmal, Meksyk – piramidy w Meksyku / shutterstock.com / Isogood_patrick

Turyści, których interesują zabytki w Meksyku z pewnością na terenie Uxmal znajdą sporo atrakcji, wrażeń, a przy tym będą mogli na kilka godzin przenieść się w czasie do okresu świetności jednej z najciekawszych cywilizacji na świecie.

Campeche – Meksyk, Jukatan

Gdy zwiedzamy Meksyk, Jukatan jest miejscem, gdzie możemy spędzić naprawdę sporo czasu. Kolejnym punktem na półwyspie, który musimy zwiedzić jest Campeche, czyli miasto założone w połowie XVI wieku przez hiszpańskich konkwistadorów, którzy przybyli podbijać te ziemie. Obecnie to z pozoru zwykłe średniej wielkości miejscowość, jednak ogromne wrażenie robi Stare Miasto, na którym znajduje się całe mnóstwo niewysokich, typowo hiszpańskich zabudowań, a także obiektów sakralnych, wąskich, urokliwych uliczek, kawiarni i restauracji, które serwują pyszne, regionalne jedzenie.

Campeche – ciekawe miejsca w Meksyku
Campeche – ciekawe miejsca w Meksyku / shutterstock.com / Ricardo Barata

Zwiedzając Campeche można poczuć się jak w jednym z klimatycznych miasteczek w Hiszpanii. Poza starówką warto również wybrać się na zabytkowe nabrzeże, z którego kiedyś wypływały statki broniące miasta przed atakami piratów.

Palenque – ruiny miasta Majów

Palenque to kolejne pozostałości miasta Majów na Jukatanie. Jeśli chcemy zobaczyć piramidy w Meksyku, to miejsce będzie doskonałe. Najważniejszym zabytkiem w tym miejscu jest tak zwana Świątynia Inskrypcji w kształcie piramidy schodkowej o wysokości 16 metrów. Znajdują się w niej krypty grobowe, świątynie, całe mnóstwo zdobień, dekoracji i płaskorzeźb, dzięki którym piramida zarówno od zewnątrz, jak i od środka zachwyca zwiedzających.

Atrakcje w Meksyku - Palenque
Atrakcje w Meksyku – Palenque / shutterstock.com / Maximilian Wenzel

W Palenque można z bliska poznać dawną kulturę, tradycję oraz sztukę cywilizacji Majów. Planując, co warto zobaczyć w Meksyku, warto wpisać Palenque na listę miejsc, które powinniśmy zobaczyć. Samo miasto dawno już natomiast wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Catemaco

W poszukiwaniu bardziej współczesnych meksykańskich miasteczek, w których można poczuć prawdziwy klimat prowincji, warto wybrać się do Catemaco. Miasto położone jest nad jeziorem o takiej samej nazwie, w odległości około 30 kilometrów od Zatoki Meksykańskiej. To typowo turystyczne miasteczko z ciekawymi zabudowaniami, wieloma zabytkami oraz doskonale rozwiniętą infrastrukturą turystyczną.

Wyprawa do Meksyku - Catemaco
Wyprawa do Meksyku – Catemaco / shutterstock.com / Robert Briggs

Jeśli nie wiemy, gdzie do Meksyku na wakacje, warto rozważyć wypoczynek właśnie w tej miejscowości. To dobra baza wypadowa do zwiedzania bliższych i dalszych okolic.

Eyipantla

Zwiedzając Meksyk atrakcje turystyczne znajdziemy nie tylko w miastach i ruinach, ale również na łonie natury, obcując z niezwykłą przyrodą. Wyjazd do Meksyku nie będzie kompletny, jeśli nie znajdziemy czasu na obejrzenie wodospadu Eyipantla. To potężny wodospad znajdujący się w pobliżu Rio Grande de Catemaco.

Podróż do Meksyku – Eyipantla
Podróż do Meksyku – Eyipantla / shutterstock.com / Juuso Viitanen

Wodospad jest prawdziwym cudem natury, urzeka swoim ogromem, potęgą, a sama wyprawa do wodospadu dostarcza dodatkowych atrakcji i możliwości przebywania wśród niezwykłej meksykańskiej przyrody.

Największe piramidy na świecie – Piramida Słońca i Księżyca

Jeśli nie wiesz, co warto zobaczyć w Meksyku, dobrym pomysłem z pewnością będzie stanowisko archeologiczne Teotihuacan znajdujące się na płaskowyżu na północny wschód od meksykańskiej stolicy, czyli również Meksyku. Znajdują się tu starożytne ruiny azteckiego miasta, wśród których najważniejsze są dwie budowle Piramida Słońca i Piramida Księżyca. Teotihuacan było jednym z największych miast świata starożytnego, ale też jedną z najbardziej niesamowitych konstrukcji, jakie można znaleźć w Ameryce. Obie piramidy nie tylko zachwycają swoją potęgą, ale również są dowodem na to, że starożytni Aztecy mieli ogromną wiedzę inżynieryjną, geologiczną, matematyczną i astronomiczną.

Pirámide del Sol
Pirámide del Sol / shutterstock.com / Bobby Esquivelzeta

Piramida Słońca ma 75 metrów wysokości i jest udostępniona do zwiedzania – można wspiąć się na sam jej szczyt. Co ciekawe, jest ona o połowę wyższa od słynnej egipskiej piramidy w Gizie. Co jeszcze ciekawsze, Teotihuacan zostało całkiem porzucone w 700 roku, a w wykopaliskach nigdy nie znaleziono żadnych obrazów władców ani ich grobowców. Tajemniczość tego miejsca sprawia, że Piramida Słońca i Księżyca uznawane są za najciekawsze i magiczne atrakcje Meksyku.    

Co zwiedzić w Meksyku? Xcaret Park

Wyprawa do Meksyku nie może się obejść także bez odwiedzenia Xcared Park, niezwykłego parku rozrywki w okolicy Playa del Carmen na Jukatanie. Nie jest to typowy park rozrywki z wodnymi zjeżdżalniami i zapierającymi dech w piersiach atrakcjami, a raczej eko-archeologiczne miasteczko, pozwalające z bliska poznać dawne kultury Majów i Azteków. Sporo tu zrekonstruowanych dawnych zabudowań, świątyń, domów mieszkalnych czy pałaców. Dużą atrakcją jest wieża widokowa, z której szczytu rozpościera się niezwykły widok na wszystkie zabudowania.

Xcaret Park – atrakcje w Meksyku
Xcaret Park – atrakcje w Meksyku / shutterstock.com / Kamira
Xcaret Park – najciekawsze miejsca w Meksyku
Xcaret Park – najciekawsze miejsca w Meksyku / shutterstock.com / Kamira

W Xcared Park znajdziemy również sporo współczesnych atrakcji – farmę flamingów, spływ rzeką pomiędzy skalnymi ścianami oraz atrakcje na plaży. W parku na każdym kroku można również spotkać egzotyczne zwierzęta, które nie uciekają przed obiektywami fotografów i są przyzwyczajone do ludzi. Można z bliska spotkać między innymi tapiry, papugi oraz sporej wielkości żółwie.

Xcaret Park – ciekawe miejsca w Meksyku
Xcaret Park – ciekawe miejsca w Meksyku / shutterstock.com / posztos
Wieża widokowa w Xcaret Park
Wieża widokowa w Xcaret Park / shutterstock.com / Kamira

Xel-Ha Park – atrakcja Meksyku

Xel-Ha Park to kolejne miejsce, którego nie można pominąć zwiedzając Meksyk. Przede wszystkim warto wiedzieć, że to niezwykły aquapark, który został zbudowany przy wykorzystaniu naturalnych warunków przyrodniczych. Znajduje się tu przepiękna, płytka laguna z błękitną wodą, wiele zatoczek i jaskiń, które posłużyły do stworzenia między innymi naturalnych akwariów. Xel-Ha Park znajduje się na wybrzeżu Morza Karaibskiego w odległości około 100 kilometrów od lotniska w Cancun.

Co warto zobaczyć w Meksyku - Xel-Ha Park
Co warto zobaczyć w Meksyku – Xel-Ha Park / shutterstock.com / Giongi63

Meksyk oferuje co prawda wiele innych parków rozrywki, ale ten jest zdecydowanie wyjątkowy. Łączy w sobie szereg atrakcji dla całej rodziny z możliwością obcowania z niezwykłą naturą, która nie została zmieniona ręką człowieka. Na pobyt w tym niezwykłym miejscu wato zarezerwować sobie cały dzień. Dodatkowym atutem są znajdujące się nad Morzem Karaibskim najpiękniejsze plaże w Meksyku, na których można korzystać do woli z plażowania oraz morskich kąpieli.

od:
4 259 zł
Wakacje w Cancun

Sprawdź najlepsze oferty wakacyjne w Cancun

Rezerwat Sian Ka’an, Jukatan

W planowaniu, co zwiedzać w Meksyku, nie można również zapomnieć o wielu rezerwatach przyrody, w których natura jest chroniona, dzika, a co za tym idzie – niezwykle pociągająca. Warto wybrać się do rezerwatu Sian Ka’an położonego około 150 km na południe od kurortu Cancun.

Meksyk – co warto zobaczyć - Sian Ka’an
Meksyk – co warto zobaczyć – Sian Ka’an / shutterstock.com / Gimas

Nazwa rezerwatu wywodzi się z języka Majów i w tłumaczeniu oznacza „tam, gdzie rodzi się piękno”. Nazwa ta w pełni oddaje wszystko, co może nas spotkać w tym niezwykłym miejscu. W rezerwacie znajdują się między innymi laguny, cenoty, bagna, lasy tropikalne oraz rafy koralowe. Swoje miejsce do życia ma tutaj ponad 1200 gatunków roślin i 500 gatunków zwierząt. W rezerwacie znajdują się również 23 strefy archeologiczne badające cywilizację Majów.

Meksyk – co zwiedzić - Sian Ka’an
Meksyk – co zwiedzić – Sian Ka’an / shutterstock.com / Elzbieta Sekowska

Co warto zobaczyć w Meksyku? Wyspy Marieta

Wyspy Marieta to dwie niewielkie, niezamieszkane wysepki znajdujące się w odległości kilku kilometrów od wybrzeży Puerto Vallarta na wschodnim wybrzeżu Meksyku. Wysepki powstały w wyniku działalności wulkanów, jednak do ich obecnego kształtu przyczynił się człowiek. Sto lat temu na ich terenie meksykański rząd testował spore ładunki wybuchowe, co miało wpływ na ostateczny wygląd wysp.

Wyspy Marieta – atrakcje Meksyku
Wyspy Marieta – atrakcje Meksyku / shutterstock.com / CassielMx

Wyspy Marieta zachwycają niezwykłymi formacjami skalnymi, jaskiniami, zatokowymi plażami, ale największą atrakcją jest zdecydowanie podziemna plaża. Na pytanie, co warto zobaczyć w Meksyku, Wyspy Marieta z pewnością są jedną z najciekawszych odpowiedzi.

Sistema Dos Ojos – nurkowanie w jaskiniach

Sistema Dos Ojos to niezwykły system podziemnych jaskiń, które są wręcz stworzone dla miłośników nurkowania. Znajdują się, jak wiele innych meksykańskich atrakcji, na Jukatanie.

Sistema Dos Ojos – nurkowanie w jaskiniach, Meksyk
Sistema Dos Ojos – nurkowanie w jaskiniach, Meksyk / shutterstock.com / Christopher Mazmanian

Wyjątkowe podwodne widoki, wspaniałe rafy koralowe oraz możliwość bezpośredniego obcowania z morskimi zwierzętami przyciągają w to miejsce doświadczonych nurków z całego świata.

od:
4 994 zł
Wakacje w Meksyku

Sprawdź najlepsze oferty na wakacje w Meksyku

Szukając niezwykłych miejsc do odwiedzenia w Meksyku, pamiętajmy, że zawsze jest możliwość sprawdzania ofert last minute Meksyk a także Meksyk all inclusive. Dzięki naszej liście ofert, będzie można zaoszczędzić nawet połowę budżetu.

Czytaj również:

Aplikacja