Jakie pamiątki z Chorwacji. Co przywieźć z wakacji w Chorwacji

Jakie pamiątki z Chorwacji? Co przywieźć z wakacji w Chorwacji?

Spośród wakacyjnych destynacji Polaków szczególnie dużym zainteresowaniem cieszy się Chorwacja. Oferta turystyczna tego niewielkiego kraju gwarantuje szereg atrakcji, które dla urlopowiczów są najważniejsze. Piękne plaże, pyszne jedzenie oraz praktycznie zawsze piękna pogoda w Chorwacji to gwarancja wakacji rodem ze snów. Decydując się na pobyt w tym kraju warto jednak zadbać o pamiątki, które z takiej podróży można przywieźć do domu. Co kupić w Chorwacji, aby móc cieszyć się w swoim miejscu zamieszkania niewielką cząstką tego kraju?

Chorwacja - pamiątki
Chorwacja – pamiątki / shutterstock.com / Tupungato

Wino

Pamiątki z Chorwacji bardzo często przyjmują formę napojów alkoholowych. W kraju tym, podobnie jak i w obrębie innych państw bałkańskich, spożywanie i degustacja trunków wysokoprocentowych to aktywność, która dotyczy niemalże każdego lokalnego mieszkańca. Decydując się na zakup win z najlepszych szczepów winogron warto rozważyć wybór napojów chałupniczych, które są ochoczo sprzedawane turystom na miejscu. Wytwarzane domowymi sposobami wina są rewelacyjną pamiątką, która na wiele miesięcy wypełni domową spiżarnię. Większość wyrobów tego typu nie podlega opodatkowaniu, jednak ze względu na unikalny smak tradycyjnych chorwackich win warto zdecydować się na „zlekceważenie” faktu. Nawet wybierając się na wczasy all inclusive do Chorwacji opłaca się kilka razy wyjść poza strefę hotelową i poznać prawdziwe oblicze tego pięknego kraju.

od:
1 198 zł
Wakacje w Chorwacji

Zobacz najlepsze oferty i ruszaj na wakacje do Chorwacji

Krawat

Krawat to elegancka część męskiej garderoby, z którą można spotkać się na całym świecie. Wiele osób zastanawiając się, co warto przywieźć z Chorwacji, rozważa wybór właśnie takiej pamiątki. Krawaty są bowiem powszechnym widokiem na chorwackich stoiskach i w sklepach z pamiątkami. Okazuje się jednak, że zaledwie odsetek podróżnych ma świadomość znaczenia tej ozdoby w tym miejscu. Tradycja zawiązywania chust na szyjach mężczyzn wywodzi się właśnie z Chorwacji i dotyczy zwyczaju żegnania młodzieńców przed wyruszeniem na wojnę. Chorwackie kobiety właśnie w ten sposób umożliwiały swoim wybrankom zachowanie cząstki domu w brutalnej rzeczywistości konfliktu zbrojnego. Obecnie chorwackie krawaty przyjmują bardziej współczesną formę, jednak podczas wakacji na Bałkanach warto zakupić przynajmniej jedną pamiątkę tego typu.

Sprawdź również jakie pamiątki z Grecji warto przywieźć

Rękodzieła

W państwach takich jak Chorwacja pamiątki są najczęściej przedmiotami silnie nawiązującymi do świadomości narodowej mieszkańców. Aspekt ten przyjmuje również regionalne formy, kiedy to w konkretnych miejscach na wybrzeżu Adriatyku można zaopatrzyć się w wyroby charakterystyczne dla stosunkowo niewielkiego obszaru. Idealnym przykładem pamiątek tego typu są rękodzieła, takie jak na przykład Zovnica, bascańska ploca, vucedolska golubica i czapka z Sibenic. Za ręcznie wykonane wyroby z drewna lub materiału trzeba najczęściej zapłacić ponad 100 kun chorwackich, jednak estetyka takich przedmiotów realnie rekompensuje spore koszty. Dodatkowo duże znaczenie ma również miejsce, w którym rękodzieło zostało zakupione – tańsze i staranniej wykonane przedmioty można znaleźć na niepozornych stoiskach przy drodze. Pobyt w określonym regionie Chorwacji powinien wiązać się ze sprawdzeniem asortymentu lokalnych sprzedawców – można się tam bowiem natknąć na prawdziwe skarby.

Co przywieźć z Chorwacji
Co przywieźć z Chorwacji / shutterstock.com / nomadFra

Rakija

Jeśli zastanawiasz się, co warto kupić w Chorwacji, to produkt ten będzie idealnym wyborem szczególnie dla osób preferujących wysokoprocentowe napoje alkoholowe. Rakija jest dobrem narodowym Chorwacji, dlatego natrafienie na ten wyrób przynajmniej raz jest więcej niż pewne. Swoim smakiem jest zbliżona do gruzińskiej czaczy oraz węgierskiej palinki, a niektórzy doszukują się w niej aromatów przypominających polski bimber. Rakija wytwarzana jest najczęściej ze śliwek, jednak istnieje wiele różnych rodzajów tego trunku. Wielu Chorwatów w swoich domach pędzi napoje wysokoprocentowe, dlatego od procesu przygotowania, czasu i wykorzystanych owoców zależy końcowy efekt. W przepisach dotyczących tego, co można przywieźć z Chorwacji samolotem, nie ma żadnych ograniczeń odnośnie przewozu rakiji. Jedyny limit dotyczy ilości litrów na jednego pasażera – w przypadku trunków spirytusowych w bagażu może znaleźć się maksymalnie 10 litrów.

od:
1 198 zł
Wakacje w Chorwacji

Zobacz najlepsze oferty i ruszaj na wakacje do Chorwacji

Bransoletki z morskimi motywami

Głównym celem wakacyjnych eskapad na południe Europy jest bardzo często Morze Adriatyckie. Najpiękniejsze plaże w Chorwacji przyciągają każdego roku kilka milionów turystów, którzy właśnie w tym miejscu pragną zaznać błogiego wypoczynku. Z tego powodu największe miasta turystyczne w Chorwacji są zlokalizowane wzdłuż wybrzeża i to właśnie w te regiony zmierzają w lipcu i sierpniu znaczne ilości podróżnych. Nadmorskie kurorty oferują zwykle bogatą bazę noclegową, a także dostęp do najważniejszych elementów udanych wakacji. Zaliczają się do nich liczne sklepy z pamiątkami, gdzie można zakupić biżuterię z motywami morskimi. Delfiny, ryby, koniki wodne oraz żółwie stanowią często estetycznie wkomponowany w całość element naszyjników lub bransoletek. Przy podziwianiu niektórych z nich może pojawić się pytanie – czy w Chorwacji są rekiny lub inne morskie stworzenia uwiecznione w ozdobnych kamieniach? Podróżni zmartwieni tą perspektywą mogą jednak spać spokojnie – w wodach Adriatyku żyje wiele gatunków zwierząt, jednak większość z nich (podobnie jak rekiny) bardzo rzadko podpływa blisko plaż. Te majestatyczne stworzenia lepiej zatem spotkać na targu, niż w ich naturalnym środowisku!

Zobacz także jakie pamiątki warto kupić na Zanzibarze

Magnesy

W państwach takich jak Chorwacja wczasy last minute to popularne rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku chęci zaoszczędzenia pokaźnych kwot pieniężnych. Decydując się taki wyjazd można znacząco odciążyć domowy budżet, dzięki licznym promocjom i korzystnym okazjom. Zakup pamiątek również nie musi wiązać się z wydatkami, które „połkną” kilkaset kun chorwackich. Drobiazgi, takie jak magnesy, świetnie sprawdzają się jako przedmioty przypominające minioną podróż. W większości „souvenir shopów” można znaleźć setki różnych wzorów metalicznych przywieszek – sprawdzą się one jako upominek zarówno w przypadku członków rodziny, jak i najbliższych znajomych.

Co kupić w Chorwacji
Co kupić w Chorwacji / shutterstock.com / The Visual Explorer

Oliwki

W Chorwacji, podobnie jak w innych krajach tego regionu, dużą popularnością cieszy się uprawa drzew oliwnych. Jeśli zastanawiasz się zatem, co przywieźć z Chorwacji, aby zachować klimat tego miejsca po powrocie do domu, to oliwki będą świetną opcją. W produkt ten można wyposażyć się nie tylko w dużych marketach spożywczych, ale też w każdym sklepie z pamiątkami. Oliwki są bowiem sprzedawane w formie hermetycznie zamkniętych opakowań, dzięki którym produkt zachowuje świeżość przez wiele miesięcy. Podróżni nie muszą się również martwić w kwestią transportu takiego upominku – przewożenie owoców oliwki samolotem jest dozwolone i nie wzbudza podejrzeń podczas kontroli na lotnisku.

Lawenda

Udana pamiątka powinna wiązać się nie tylko z estetyką wyglądu, ale też możliwością praktycznego zastosowania. Jaki jest zatem idealny drobiazg z Bałkanów? Wiele osób zadaje sobie również inne pytanie – podczas pobytu w państwach takich jak Chorwacja co kupić, aby przywieźć do Polski cząstkę tego kraju? Odpowiedzią na oba pytania jest lawenda! Na wyspie Hvar można zobaczyć ogromne pola porośnięte tą rośliną, czego efektem jest fioletowo-różowa barwa całego otoczenia. Chorwacja jest jednym z największych eksporterów lawendy, dlatego nikogo nie powinna dziwić obecność w sklepach z pamiątkami wyrobów na bazie tej rośliny. W Chorwacji można zakupić nie tylko zawieszki, odświeżacze powietrza oraz olejki eteryczne. Lawenda sprzedawana jest również w formie ususzonych płatków oraz jako składnik zdrowotnych naparów. Chorwaci uwielbiają charakterystyczny zapach tej rośliny, dlatego lawendową woń można poczuć nie tylko na Hvar, ale też w innych regionach kraju.

od:
1 198 zł
Wakacje w Chorwacji

Zobacz najlepsze oferty i ruszaj na wakacje do Chorwacji

Gusle

W sklepach z drobnymi przedmiotami można znaleźć również bardziej oryginalne wyroby. Zalicza się do nich gusle, czyli rodzaj instrumentu muzycznego, który wykorzystywano w przeszłości na terenach obecnej Chorwacji. Swoim kształtem przypomina gitarę, a polskim odpowiednikiem tego instrumentu była staropolska gęśl. Niektóre pamiątki Chorwacja oferuje jedynie w wybranych miejscach, dlatego sprzedawców gusli w niektórych regionach trudno spotkać. Warto jednak przy możliwej okazji zdecydować się na zakup takiego przedmiotu – charakteryzuje się on nie tylko bogatą historią, ale też możliwością wykorzystania „w praktyce”. Nauka gry na gusli jest łatwiejsza od uczenia się poszczególnych akordów na gitarze akustycznej, a poradniki dotyczące tego przedmiotu można z łatwością znaleźć w Internecie.

Pamiątki z Chorwacji
Pamiątki z Chorwacji / shutterstock.com / Baloncici

Koronki

Wiele osób zadaje sobie pytanie podczas pobytu w miejscach takich jak Chorwacja co warto kupić, aby przywieźć do Polski najbardziej wartościową pamiątkę. W przypadku wczasów na wyspie Pag ciekawą alternatywną są regionalne koronki, czyli wyrób wpisany na listę UNESCO. Sklepy z pamiątkami w tym rejonie Chorwacji „pękają w szwach” od ilości misternych wzorów i ornamentów. Z pewnością drobiazg tego typu zainteresuje podróżnych, którzy wykazują zamiłowanie do sztuki i prac manualnych.

Czytaj też co kupić w Turcji na pamiątkę

Aplikacja
Gdzie można kupić pamiątki w Chorwacji?

Chorwackie pamiątki można zakupić najczęściej w sklepach, które są dedykowane takiemu rodzajowi wyposażenia. Zlokalizowane są one głównie w okolicy głównych ulic oraz w niewielkiej odległości od plaż.

Jakich pamiątek z Chorwacji nie można zabrać do samolotu?

Większość pamiątek z Chorwacji nie jest objęta zakazem przewozu samolotem. Wyjątki stanowią konkretne gatunki muszli (Pinna nobilis) oraz fragmenty koralowców. Są one bowiem objęte konwencją waszyngtońską, dlatego bezprawne zabranie z plaży kamyków lub piasku może wiązać się z przykrymi konsekwencjami. Dodatkowo na pokład samolotu nie można wnosić niebezpiecznych przedmiotów oraz zbyt dużej ilości alkoholu i wyrobów tytoniowych.

Jaki alkohol przywieźć z Chorwacji?

Alkohol to produkt, który szczególnie warto przywieźć z Chorwacji. Podczas wakacji w tym kraju warto zaopatrzyć się w tradycyjne nalewki, rakiję oraz wina.

Czy pamiątki w Chorwacji są drogie?

Ceny w Chorwacji każdego roku szybują w górę. Dotyczy to również różnego rodzaju pamiątek – za magnesy trzeba zapłacić około 30 kun za sztukę, alkohol to wydatek rzędu 70 kun, a ceny efektownej biżuterii rozpoczynają się od 100 kun.