Jakie pamiątki z Kuby. Co przywieźć z wakacji na Kubie

Jakie pamiątki z Kuby? Co przywieźć z wakacji na Kubie?

Wiele osób decyduje się na spędzeniu urlopu za granicą. W miejscu znacząco różniącym się od tego, w którym spędzamy każdy dzień. Wakacje, święta czy majówka na Kubie to idealna odskocznia dla osób poszukujących tropikalnego, ciepłego rejonu na odpoczynek. To wyspiarskie państwo cieszy się popularnością wśród turystów nie tylko ze względu na klimat, ale także przez bliski kontakt z egzotyczną naturą, kulturą przepełnioną muzyką oraz tańcem czy przeróżnymi atrakcjami w postaci specjalnych pokazów lub jazd konnych. Atrakcji jest naprawdę wiele, a każda z nich zapewni wyjątkowe doznania, które zapadną głęboko w pamięci na długie lata.

Co kupić na Kubie
Co kupić na Kubie / shutterstock.com / Rostislav Ageev

Takie wspomnienia są wyjątkową pamiątką, a czas oraz przygody, które wydarzyły się na wakacjach zostają z nami na zawsze. Wiele osób decyduje się na upominki materialne, które w namacalny sposób będą przypominać o czasie spędzonym na wakacjach, poza fotografiami. Pamiątki niekoniecznie muszą być małą ozdobą czy popularną za granicą zabawką. Upominki przywiezione z wakacji przybierają różne formy, ale wspomnienia z nimi związane pozostają te same. Regionalne pamiątki pochodzące z egzotycznych krajów mają szczególne znaczenie i przypominają o wakacyjnych chwilach. Przy ich zakupie nie należy tylko kierować się chęcią posiadania jak najładniejszego przedmiotu. Trzeba też pamiętać o sposobie ich produkcji, jakości wykonania czy ich legalności. Mając na uwadze te elementy zadasz sobie pytanie, co warto kupić na Kubie? 

Co kupić na Kubie?

Wakacje last minute na Kubie to częsty wybór wśród turystów szukających miejsc na szybkie i spontaniczne wyjazdy. Karaibska wyspa przyciąga wiele osób m.in. kulturą przepełnioną muzyką oraz tańcem, bliskim kontaktem z naturą oraz tropikalnym klimatem. Wakacje na Kubie all inclusive to również bardzo popularna opcja wyszukiwana przez turystów. Wyjazd za granicę, spędzony w pięknym hotelu z wieloma basenami, retauracjami oraz specjalnie organizowanymi pokazami tanecznymi lub muzycznymi zdecydowanie przyciąga zainteresowanie. Spędzenie wakacji na Kubie jest wyjątkowym doświadczeniem, bogatym w przeróżne wspomnienia. Turyści przebywający na wyspie decydują się na zakup pamiątek, które są namacalnym dowodem tych przeżytych chwil. Jednak co warto przywieźć z Kuby? Jakie upominki będą dobrym wyborem dla nas, rodziny czy znajomych? Wyspa oferuje wiele wyjątkowych doznań oraz jest bogata w rzeczy, z którymi warto wrócić do domu. Większość osób dokonuje zakupu kawy, rumu oraz cygar, czyli narodowych skarbów Kuby. 

od:
4 500 zł
Hawana – najlepsze oferty wakacyjne

Zobacz najlepsze oferty na Kubie!

Jednak trzeba pamiętać o tym, co można przywieźć z Kuby samolotem. Turyści mają prawo wejść na pokład samolotu z butelką alkoholu oraz cygarami, jeśli są one zakupione w państwowym sklepie. Warto zatrzymać paragon z tych zakupów ze sobą, aby uniknąć potencjalnych problemów. Przewóz rzadkich gatunków roślin, zwierząt czy ich skór, kości i innych wyrobów z nich pochodzących również jest kategorycznie zakazany. Na liście rzeczy, których nie można przewozić przez granicę znajdą się także przedmioty o wartości archeologicznej lub koralowce, muszle, biżuteria i pozostałe wyroby z korali rafotwórczych. Spis zakazanych przedmiotów jest bardzo obszerny, jednak liczba pięknych i wyjątkowych upominków jest jeszcze większa. Tropikalna, otoczona morzem Karaibskim wyspa Kuba, co warto kupić? Jakie regionalne pamiątki oddadzą w pełni jej klimat? 

Kubańska kawa

Produktem wartym uwagi turysty jest kubańska kawa, która uchodzi za jedną z najlepszych na świecie. Zdecydowanie różni się ona od tych dostępnych na sklepowych półkach, spożywanych przez nas na co dzień. Charakteryzuje się ona głębokim, intensywnym smakiem i mocnym aromatem. Zazwyczaj jest palona na ciemno oraz drobno mielona. Kubańska kawa pita z dodatkiem rumu oraz cukru w pełni oddaje klimat tego wyspiarskiego państwa. Dostępna jest w trzech wariantach: „Cubita”, „Serrano” i „Turquino”La Casa del Ron y del Tabaco Cubano to oficjalny sklep, gdzie można nabyć właśnie te oryginalne wyroby za niewielką cenę. Produkt ten można też nabyć u lokalnych plantatorów. Upominek w postaci kawy jest idealnym wyborem dla jej wielbicieli, a także dla osób pragnących pamiątki, która w idealny sposób przypomni o pięknym miejscu, wyspiarskim klimacie i świetnie spędzonym, wakacyjnym czasie.

Sprawdź również co kupić w Meksyku

Co przywieźć z Kuby
Co przywieźć z Kuby / shutterstock.com / gg-foto

Kubański rum

Wiele osób udaje się na Kubę, aby oglądać najpiękniejsze plaże na świecie z okna baru, delektując się smakiem lokalnego alkoholu. Rum jest bardzo powszechną pamiątką kupowaną podczas wakacji. Kubański alkohol to mały wydatek, zapewniający wyjątkowe doznania smakowe. Ponad to można go degustować na miejscu, u gościnnych Kubańczyków. Alkohol ten jest dostępny w trzech rodzajach: młody „Silver Dry”, czyli biały rum, złoty „Carta Oro” oraz złoty „Ańejo”. Pierwszy z nich używany jest do przyrządzenia różnego rodzaju drinków i leżakuje najmniej, drugi leżakuje dłużej, a trzeci, najdłużej leżakujący popija się z lodem. Rodzaje rumu różnią się smakiem, barwą oraz zapachem. Wybór jest naprawdę niemały, więc bez wątpienia każdy znajdzie coś dla siebie.

Kubańskie cygara

Trzecie miejsce na podium najczęściej kupowanych pamiątek na Kubie należy do kubańskich cygar. Państwo wyspiarskie szczyci się najlepszej jakości cygarami, a najsłynniejsze marki takie jak „Cohiba”, „Montecristo” oraz „Romeo y Julietta” powstały właśnie w tym miejscu. Po zakup cygar najlepiej jest udać się do państwowych sklepów firmowych i na planacje tytoniu. W prowincji Pinar del Rio uprawia się tytoń najlepszej jakości. Cena cygar wacha się w zależności od jakości – im droższe tym lepsze.

od:
4 500 zł
Hawana – najlepsze oferty wakacyjne

Zobacz najlepsze oferty na Kubie!

Zazwyczaj na ulicach liczni handlarze oferują produkty za niewielką opłatą. Różnica pomiędzy markowymi cygarami, a tymi, które można kupić przy głównej drodze jest diametralna i nie sposób jej nie zauważyć. Dlatego warto zainwestować w droższy i sprawdzony produkt. Należy pamiętać o tym, że do Polski jedna osoba może przywieźć tylko 50 cygar bez dodatkowych opłat. Również na uwadze trzeba mieć termin przydatności kubańskich cygar. Polski klimat im nie służy. Przechowywane w zły sposób, w nieodpowiednich warunkach, w bardzo szybkim czasie zepsują się i pozostaną z nich tylko suche wióry.

Zobacz także co przywieźć z Izraela

Kubańska czekolada “Baracoa”

Wielu osobom ciężko jest nadać czekoladzie miano wyjątkowej pamiątki z Kuby. Jednak ten rodzaj jest naprawdę pożądanym, trudno dostępnym produktem. Cały proces jej powstawania czekolady “Baracoa” można obejrzeć podczas wycieczki do jedynej fabryki zajmującej się jej produkcją, w mieście skąd pochodzi jej nazwa. Tego rodzaju zwiedzanie różnych obiektów znajduje się często w ofertach hoteli. Faza, gdzie nasiona kakaowca zamieniają się w czekoladę trwa kilkadziesiąt dni; zaczynając od zbiorów, fermentacji przekrojonych na pół owoców, parzenia i suszenia ziaren, prażenia, kończąc na zmieleniu nasion i przetworzeniu go na proszek. Na miejscu turyści mogą za niewielką cenę zakupić końcowy wyrób – gorzką czekoladę “Baracoa”, składającą się w 100% z kakao. 

Kubańskie rękodzieła 

Na jednym z największych targów pamiątek Mercado de Artesanias – Kuba Hawana można znaleźć wiele rękodzieł. Rzeźby wykonane z drewna, puszek po napojach lub metalu są upominkiem oddającym klimat Kuby. Taka pamiątka może stanowić prezent dla bliskich lub zostanie piękną ozdobą mieszkania po powrocie do Polski. Ceny rękodzieł zależą od materiału z jakiego powstały, czas ich wykonania czy ich wielkości. Bez problemu można nabyć mały upominek za kilkanaście złotych lub duże rzeźby za cenę przekraczającą kilkaset złotych. 

Kuba - pamiątki
Kuba – pamiątki / shutterstock.com / Irina Kononova

Kubańskie instrumenty muzyczne

Kuba ma do zoferowania turystom najróżniejsze, artystyczne pamiątki. Nietypowym upominkiem dostępnym na targach rękodzieła są instrumenty muzyczne takie jak marakasy, bębny czy clavesy, które są typowym kubańskim instrumentem. W takich miejscach, już za kilka złotych, można nabyć średniej jakości pamiątki, nadające się idealnie jako zabawki dla dzieci lub do ozdobienia mieszkania po powrocie do Polski. W poszukiwaniach profesjonalnych instrumentów warto udać się do sklepów „Artex”.

Kubańska muzyka 

Wyspiarskie państwo słynie z kultury przepełnionej muzyką oraz tańcem. W lokalnych barach nieustannie grają przeróżni muzycy, umilający czas turystom oraz Kubańczykom. Płyty z muzyką można nabyć w niektórych Cas de la Trova – miejsc, gdzie ludzie mogą rozkoszować się kubańskimi rytmami. Bardzo często znajdują się tam sklepy muzyczne, w których można za kilkadziesiąt złotych nabyć oryginalne płyty. Nie tylko artystów wykonujących trovę, ale także muzykę ludową czy afrokubańską. Sprzedawca będzie służyć radą przy wyborze odpowiedniej płyty. Pamiątki na wyspie Kuba mogą przyjmować różne formy, warto także wziąć pod uwagę rytmy tego tropikalnego państwa i zabrać ich namiastkę do domu.  

od:
4 500 zł
Hawana – najlepsze oferty wakacyjne

Zobacz najlepsze oferty na Kubie!

Kubańskie dzieła sztuki 

Przepełniona kolorami Kuba, co kupić jeszcze na tej tropikalnej wyspie? Na targach staroci, w sklepach z pamiątkami czy u lokalnych artystów można znaleźć pełno pięknych i unikalnych obrazów czy plakatów. Za ręcznie malowany obraz o wymiarach przybliżonych do kartki A4 turyści zapłacą nie więcej niż 120 złotych. Lokalni sprzedawcy posiadają mnóstwo propagandowych plakatów, których cena nie przekracza 50 złotych. 

Kubańskie koszule „guayabera”

Osoby poszukujące pamiątek, które będą użyteczne i praktyczne decydują się na zakup tradycyjnych, lokalnych ubrań. Najczęstszym wyborem jest guayabera – specjalny rodzaj męskiej koszuli noszonej przez Kubańczyków. Jest ona wykonana zazwyczaj z bawełny lub lnu. Guayaberę wyróżniają charakterystyczne elementy takie jak pionowe pasy przechodzące wzdłuż całej koszuli oraz starannie wykonane dwie lub cztery kieszenie uzupełnione o dopasowane do koszuli guziki. Pogoda na Kubie cechuje się wysoką temperaturą oraz dużą wilgotnością. Ten element ubioru został zaprojektowany z myślą właśnie o tym wyspiarskim, tropikalnym klimacie. Jest doskonała na upały, które również występują na terenie Europy. Na taki zakup trzeba przeznaczyć, w zależności od miejsca, od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Koszule można nabyć na lokalnych targach lub w hotelowych sklepach. Jeśli ktoś się jeszcze zastanawia, co kupić na Kubie odpowiedź jest prosta.

Pamiątki z Kuby
Pamiątki z Kuby / shutterstock.com / Daniela Constantinescu

Czytaj też jakie pamiątki z Francji przywieźć do Polski

Kubańskie domino

Miłośnicy gier też będą mieli, co przywieźć z Kuby. Kubańskie domino to jedna z wielu gier możliwych do nabycia na wyspie. Ta zabawa jest elementem ich kultury, którym z radością dzielą się z przechodniami. Podróżując po różnych miejscowościach na Kubie nie sposób nie zwrócić uwagi na ludzi grających w domino tuż przy głównej drodze. Mogliby to robić w domach, jednak wychodzą z tą grą do ludzi, zachęcają przechodniów do gry lub obserwacji przebiegającej rozrywki. Kubańskie domino jest inne od tego, które znają Europejczycy. Gra odbywa się na odmiennych zasadach, a uczestnicy są w dwuosobowych drużynach. Gracze dobierają kolejno po 10 kamieni.

Rozgrywka polega na budowaniu łańcucha o dwóch końcach wolnych od dokładania, ale bez dobierania 15 kamieni, które pozostały w talonie. Zasady są proste, lecz należy się przyzwyczaić do innego sposobu gry niż w Europie. Prawdziwe kubańskie domino jest trudne do zdobycia, ale mając wystarczająco dużo szczęścia można dorwać je za kilkadziesiąt złotych u lokalnych sprzedawców, co jednak jest rzadkością. Za to w każdym sklepiku z pamiątkami z Kuby można zakupić domino w wersji turystycznej, zrobionej z drewna, a nie jak w przypadku oryginału, białego tworzywa.

Aplikacja
Gdzie można kupić pamiątki na Kubie?

Pamiątki są dostępne wszędzie u lokalnych sprzedawców, na drobnych kramach oraz większych bazarach. Upominki w postaci alkoholu można zakupić w niemal każdym sklepie.

Jakich pamiątek z Kuby nie można zabrać do samolotu?

Przepisy fitosanitarne zakazują wywożenia z Kuby:
– Produktów spożywczych; serów, wędlin, mięs oraz ich przetworów, owoców, warzyw, nasion, sadzonek, karm czy pasz przeznaczonych dla zwierząt.
– Zwierząt morskich i lądowych; papug, iguan, krokodyli, żółwi itp., a także skór i wyrobów pochodzących z tych zwierząt.
– Koralowców, muszli i powstałych wyrobów z korali rafotwórczych.
– Przedmiotów o wartości archeologicznej.
– Używek; z Kuby można wywieźć 50 sztuk cygar bez rachunku ze sklepu potwierdzającego zakup, a wywóz alkoholu ograniczony jest do ilości 3 litrów.

Jaki alkohol przywieźć z Kuby?

Przepisy dotyczące przewozu alkoholu różnią się po stronie Kubańskiej oraz Europejskiej. Jest to źródło wielu nieporozumień wynikających z rygorystycznych przepisów celnych UE. Legalnie na teren Unii Europejskiej można przywieźć:

– Wino niemusujące (3 litry),
– Piwo (3 litry),
– Wino alkoholizowane lub wino musujące (2 litry),
– Alkohol wysokoprocentowy powyżej 22% (1 litr).

Czy pamiątki na Kubie są drogie?

Obecnie 1 peso kubańskie jest warte 19 groszy. Jednak to nie oznacza, że Kuba jest tania – jest dosyć droga szczególnie, jeśli chodzi o transport czy pamiątki. Warto przed wyjazdem przygotować się na dodatkowe wydatki i wziąć więcej gotówki, aby uniknąć późniejszych problemów.