Jakie pamiątki z Francji. Co przywieźć z wakacji we Francji

Jakie pamiątki z Francji? Co przywieźć z wakacji we Francji?

Francja to nie tylko wieża Eiffela, Riwiera Francuska oraz pyszne jedzenie. To europejskie państwo oferuje rewelacyjną bazę noclegową i ogromną ilość miejsc, które warto odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Przy planowaniu kosztorysu wakacji w tym kraju warto przeznaczyć część funduszy na zakup drobiazgów. Pamiątki z Francji będą stanowić świetne przypomnienie chwil, do których będzie można wrócić wspomnieniami w każdym momencie. Co przywieźć z Francji? Jakie przedmioty są szczególnie charakterystyczne dla tego kraju?

Co kupić we Francji
Co kupić we Francji / shutterstock.com / RussieseO

Sery

W państwach takich jak Francja pamiątki są najczęściej wyrobami silnie utożsamianymi z danym narodem. W przypadku tego kraju szczególne znaczenie dla lokalnej kuchni mają sery. Zgodnie z niektórymi szacunkami we Francji wytwarza się blisko pół tysiąca różnych odmian serów. Produkt ten całkowicie zdominował dietę Francuzów, o czym świadczy jego obecność w niemalże każdej regionalnej potrawie. 

od:
1 399 zł
Wakacje na Lazurowym Wybrzeżu!

Sprawdź najlepsze oferty

Wakacje w tym kraju można uznać za udane jedynie w przypadku skosztowania przynajmniej kilku odmian, dlatego również opuszczając „trójkolorową ziemię” warto zaopatrzyć w kilka odmian tego produktu. W przepisach dotyczących tego, co można przywieźć z Francji samolotem, można jednak znaleźć zapis o zakazie zabierania ze sobą na pokład płynnych produktów. Z tego powodu sery camembert lub brie mogą zostać potraktowane jako substancje półpłynne – skończy się to wówczas konfiskatą produktu.

Sprawdź również co kupić na Zanzibarze

Wino

Francja jest państwem, które znajduje się w światowej czołówce największych producentów wina na świecie. Przy okazji zakupów we francuskich supermarketach można zauważyć, że trunek ten stanowi spory procent zaopatrzenia każdego sklepu. W kraju tym wino ma wyjątkową reputację, dlatego pobyt we Francji powinien wiązać się z powrotem do Polski z kilkoma butelkami tego napoju. Mieszkańcy tego kraju uważają winnice za dobro narodowe – nie ma zatem lepszego docenienia ich tradycji, niż zakup kilku butelek czerwonego wina! Warto jednak pamiętać o tym, że przy wejściu na pokład każdy pasażer podlega sprawdzeniu, ile litrów alkoholu posiada przy sobie. Istnieją bowiem regulacje europejskie, które określają dokładną ilość litrów możliwych do przewiezienia.

Miód lawendowy

Na wakacje last minute do Francji najlepiej wybrać się na wiosnę oraz latem. To właśnie w tym okresie zbierany jest miód lawendowy, czyli wyrób pochodzący prosto od prowansalskich pszczelarzy. Charakterystyczną cechą miodu tego typu jest fakt, że pasieki są kilkukrotnie przenoszone w różne lokalizacje. Z tego powodu końcowy efekt pracy pszczół francuskich ma niepowtarzalny smak i właściwości. Miód taki łagodzi bowiem obrzęki, wspomaga proces gojenia i działa przeciwzapalnie. Z tego powodu na rynku można spotkać wiele preparatów, których działanie opiera się na obecności w składzie miodu lawendowego. Jeśli zastanawiasz się, co warto kupić we Francji, to produkt ten będzie idealnym wyborem szczególnie dla osób preferujących używanie zdrowszych odpowiedników substancji słodzących.

Co przywieźć z Francji
Co przywieźć z Francji / shutterstock.com / Taljat David

Berety

Wiele osób zadaje sobie pytanie podczas pobytu w miejscach takich jak Francja co warto kupić, aby przywieźć do Polski najbardziej wartościową pamiątkę. Oryginalnym sposobem na zachowanie francuskiego klimatu jest zakup charakterystycznego beretu, czyli nakrycia głowy utożsamianego z paryskim stylem mody. Przedmiot ten można znaleźć w praktycznie każdym miejscu, zwłaszcza w okolicach popularnych atrakcji turystycznych. Wbrew powszechnemu przekonaniu większość Francuzek nie nosi na co dzień beretów, jednak ten charakterystyczny element garderoby na stałe przeniknął do kultury tego kraju. Berety prezentują się nie tylko elegancko, ale też modnie – dla mieszkańców tego kraju styl ubioru odgrywa ogromne znaczenie, dlatego pojawienie się na ulicy Paryża w klasycznym berecie jest traktowane jako element „miejskiego krajobrazu”. Co kupić we Francji, aby być zadowolonym ze swojego wyboru po zakończeniu wakacji? Beret będzie nie tylko praktycznym nakryciem głowy, ale też wartościowym wspomnieniem czasu spędzonego na urlopie.

Książki

W zestawieniach najpopularniejszych pamiątek z Francji próżno szukać książek i podręczników. Okazuje się jednak, że pobyt w tym kraju jest dla wielu osób motywacją do rozpoczęcia nauki języka francuskiego. Dźwięczna mowa mieszkańców Paryża czy Marsylii potrafi być impulsem do zapisania się na kurs językowy lub skorzystania z aplikacji mobilnych dedykowanych nauce. Do widzenia i dzień dobry po francusku to proste zwroty, których warto nauczyć się już przed rozpoczęciem wakacji, jednak na miejscu świetnym rozwiązaniem jest zakup francuskojęzycznej książki. Efektowne wydania pozycji takich jak „Mały książę”, „Hrabia Monte Christo”, „Trzej muszkieterowie oraz „Dżuma” będą stanowiły rewelacyjną pamiątkę z podróży. Widok francuskiego tomu na domowym regale będzie dodatkowo stanowił codzienne przypomnienie o konieczności poszerzania swoich horyzontów językowych.

od:
1 399 zł
Wakacje na Lazurowym Wybrzeżu!

Sprawdź najlepsze oferty

Sól morska

Jeśli zastanawiasz się, co warto przywieźć z Francji, aby zachować cząstkę tego kraju w swoim domu, to sól będzie rewelacyjną opcją. Szczególnie interesująca jest naturalna sól morska z Camargue, która tworzy na powierzchni wody charakterystyczne kwieciste formy. Na wielu francuskich targowiskach i w sklepach z pamiątkami można znaleźć produkt ten w stosunkowo niskiej cenie. Francuska sól morska jest wykorzystywana do przygotowywania wykwintnych potraw, przez co przyprawa ta jest obowiązkowym elementem wyposażenia kuchni w każdym paryskim domu. Od zwykłej soli odróżnia ją wyjątkowa kruchość i delikatność – dla miłośników gotowania pamiątka tego typu będzie zatem prawdziwym „strzałem w dziesiątkę”! Dodatkowo żadne przepisy nie zabraniają przewożenia samolotem przypraw. Zarówno w bagażu podręcznym, jak i rejestrowanym można zatem zabrać ze sobą znaczne ilości tego produktu.

Zobacz także jakie pamiątki z Malediwów warto przywieźć

Magnesy

Niektóre pamiątki Francja oferuje bez konieczności ponoszenia dużych kosztów. Zalicza się do nich magnesy, czyli zdecydowanie najpopularniejszą pamiątkę na świecie. Drobiazgi te można zakupić w praktycznie każdym kraju na świecie, dlatego ich widok na stoiskach we Francji jest czymś zupełnie naturalnym. Magnesy są dostępne w wielu kształtach i kolorach, przez co każdy turysta zyskuje gwarancję możliwości wybrania idealnej pamiątki. Warto zdecydować się na zakup przynajmniej kilku magnesów zwłaszcza w przypadku podróżowania i przemieszczania się po kraju. Większość z nich można zakupić za około 2 euro, dlatego koszt takiej pamiątki to zdecydowanie najbardziej budżetowa opcja w zestawieniu. Magnesy sprawdzą się również znakomicie jako upominki dla znajomych i najbliższych członków rodziny.

Francja - pamiątki
Francja – pamiątki / shutterstock.com / M. Vinuesa

Lawenda

Wiele osób zadaje sobie również inne pytanie – podczas pobytu w państwach takich jak Francja co kupić, aby przywieźć do Polski cząstkę tego kraju? Kraj ten to dla wielu podróżnych prawdziwa ojczyzna lawendy. Nic więc dziwnego, że w lawendowe gadżety można wyposażyć się nie tylko podczas pobytu w Prowansji, ale też w innych regionach kraju. Olejki eteryczne, zawieszki do szaf, oliwy i odświeżacze powietrza to zaledwie część z produktów, które są oferowane turystom przez sklepy z pamiątkami. Miłośnicy aromaterapii poczują się we Francji „jak w niebie”. Warto jednak pamiętać, że dokonując zakupu gadżetów zapachowych należy koniecznie sprawdzić skład produktu. Zaledwie część pamiątek jest bowiem wytwarzana z prawdziwej lawendy, dlatego wszystkich zakupów należy dokonywać rozsądnie.

od:
1 399 zł
Wakacje na Lazurowym Wybrzeżu!

Sprawdź najlepsze oferty

Szampan

Francja all inclusive to nie tylko plażowanie i próbowanie kolejnych odmian serów. Kraj ten słynie z wykwintnych szampanów, dlatego podczas delektowania się francuskimi potrawami warto skosztować przynajmniej raz tego trunku. Jego nazwa pochodzi w końcu od Szampanii, czyli jednego z najpiękniejszych regionów w całym kraju! Indywidualne preferencje nie mają znaczenia – każda restauracja hotelowa we Francji wyposażona jest w szereg trunków, które zadowolą nawet najbardziej wymagające podniebienia.

Pamiątki z Francji
Pamiątki z Francji / shutterstock.com / Jan Zabrodsky

Flagi

Gdzie bez paszportu na wakacje? Które europejskie państwo wybrać, aby móc cieszyć się pięknymi widokami i dużą ilością słońca? Miłośnicy opalania i błogiego leniuchowania nie muszą decydować się na dalekie wyjazdy do Azji lub Ameryki Południowej. W państwach takich jak Francja plaże są bardzo często czystsze niż te w Meksyku, Kostaryce lub Tajlandii. Odwiedzając różne regiony Francji warto wybrać również Korsykę, czyli wyspę należącą do tego państwa. To właśnie w tym miejscu można zakupić jedną z najbardziej oryginalnych flag, przedstawiającą osobę narodowości arabskiej na białym tle. Podróżni kolekcjonujący pamiątki z różnych państw świata mogą właśnie w tym miejscu zdobyć eksponat, który będzie stanowić prawdziwą perłę w kolekcji. Oryginalna forma flagi Korsyki to nie jedyny powód, aby zdecydować się na wakacje na Korsyce. Plaża Palombaggia Beach, Tamaricciu i Folaca to miejsca, w których prawdziwy relaks jest praktycznie gwarantowany! Francja bowiem  to nie tylko część kontynentalna, ale też kilkadziesiąt większych wysp.

Aplikacja
Gdzie można kupić pamiątki we Francji?

Francja to kraj turystyczny, dlatego niemalże każde miasteczko oferuje możliwość zakupu pamiątek. Sklepy z drobiazgami tego typu zlokalizowane są najczęściej przy głównej ulicy miasta lub w bliskim sąsiedztwie popularnych atrakcji.

Jakich pamiątek z Francji nie można zabrać do samolotu?

Większość pamiątek zakupionych we Francji można bez problemów przewieźć przez granicę. Wyjątek dotyczy jedynie przedmiotów wykonanych z muszli oraz koralowców. Ograniczeniami są objęte natomiast wyroby tytoniowe i alkohol – na jednego podróżnego może przypadać konkretna liczba sztuk papierosów lub cygar oraz litrów alkoholu.

Jaki alkohol przywieźć z Francji?

Francja słynie z wspaniałych win oraz szampanów. Z tego powodu odwiedzając ten kraj warto zaopatrzyć się w kilka butelek trunków tego typu.

Czy pamiątki we Francji są drogie?

Cena poszczególnych pamiątek we Francji jest uzależniona od wielu czynników. Magnesy to koszt rzędu 1,50 euro, za klasyczne francuskie berety trzeba zapłacić około 100 euro, natomiast ceny markowych perfum zaczynają się od 50 euro.