Jakie pamiątki z Kenii. Co przywieźć z wakacji w Kenii

Jakie pamiątki z Kenii? Co przywieźć z wakacji w Kenii?

Kenia to dla Polaków egzotyczny cel podróży. Mimo to wiele osób decyduje się na przebycie długiej drogi, aby na własne oczy zobaczyć inny, nieznany ląd. Niewątpliwie kusi niezwykły gorący klimat Afryki, złote plaże, egzotyczne zwierzęta. Z pewnością wizja safari wśród żyjących na wolności lwów, żyraf, czy słoni może pobudzać wyobraźnię. Intrygują także ludzie, w szczególności członkowie plemion afrykańskich, ich kultura, sposób bycia, czy ubierania. Nic więc dziwnego, że dla wielu osób taka podróż jest marzeniem życia.

Co kupić w Kenii
Co kupić w Kenii / shutterstock.com / MarKord

Decydując się na taką niecodzienną podróż, warto dobrze przemyśleć co przywieźć z Kenii, aby zachować wspomnienia jak najdłużej. Atrakcyjne i unikalne pamiątki z Kenii mogą też stać się inspiracją dla innych osób, aby także wybrały ten afrykański kraj na cel wakacyjnego wypadu. Aby zapamiętać niesamowite widoki i słoneczne plaże w Kenii na długo, dobrze zabrać ze sobą w bagażu przedmioty pozwalające przypomnieć chociażby odrobinę uroku tego kraju.

Przedmioty z koralików

Zapewne wiele osób na zdjęciach z afrykańskich krajów dostrzegło niezwykłe wyroby, w szczególności naszyjniki i bransoletki wykonane z koralików. Tworzone przez kobiety z plemion afrykańskich, przede wszystkim Masajki, ozdoby są bardzo charakterystyczne dla tego regionu. Oryginalna etniczna biżuteria może być wykonana na przykład z kości, kamyków, czy rogów zwierząt. Warto też wiedzieć, że takie ozdoby mają dla Masajów często symboliczne znaczenie lub mogą przynosić określoną energię.  Kolczyki, naszyjnik, czy bransoletka sprawdzą się świetnie zarówno jako pamiątki z Kenii, ale także jako prezent dla bliskich po powrocie z podróży.

od:
3 559 zł
Niezapomniane wakacje w Kenii!

Sprawdź najlepsze oferty turystyczne do Kenii.

Rzeczy z drewna

Również bardzo charakterystyczne dla krajów afrykańskich są przedmioty z drewna. W szczególności pięknie rzeźbione figurki, na przykład zwierząt czy bożków. Można także spotkać drewniane misy, albo inne naczynia, czy sztućce. Ciekawym elementem kultury afrykańskiej są drewniane maski. Rozważając, co warto kupić w Kenii, można więc pomyśleć o takich oryginalnych wyrobach, wykonanych na przykład z mahoniu czy hebanu. Takie drewno jest niezwykle trwałe, ale też posiada niezwykłą barwę. Jednakże trzeba upewnić się, że nie jest to jedynie podróbka wykonana z innego rodzaju drewien, jedynie barwiona na podobieństwo tych szlachetnych. Dla plemion afrykańskich figurki z drewna mają też niezwykłą symbolikę lub niosą za sobą określony ładunek energetyczny.

Sprawdź również co przywieźć z Egiptu

Przedmioty z kokosa

Jako że palmy kokosowe są jednym ze znaków rozpoznawczych krajów afrykańskich, to rozważając jakie pamiątki Kenia ma do zaoferowania, można także pomyśleć o wyrobach z łupin kokosa. Przykładem z pewnością będą tu miski i inne naczynia wykonane z łupin tego owocu. Są one niezwykle efektowne i dość trwałe. Będą znakomicie uzupełniały wystrój niejednego mieszkania, przypominając afrykańskie krajobrazy.

Co przywieźć z Kenii
Co przywieźć z Kenii / shutterstock.com / Anton Petrus

Kawa z Kenii

Wysokiej jakości kawa także jest tym, co warto przywieźć z Kenii. Ziarna kenijskiej arabiki docenią także wszyscy smakosze kawy, warto więc zabrać jej więcej na prezent. Wiele osób porównuje jej smak do aromatu owoców i wyczuwa w niej słodkie nuty. Zasługą takich walorów smakowych kenijskiej kawy jest unikalny klimat panujący w tym kraju. Dlatego nie ma wątpliwości, że kawa powinna znaleźć się na samym początku listy pamiątek, które warto przywieźć z Kenii.

Herbata z Kenii

Kenia jest jednym z największych eksporterów herbaty, w szczególności czarnej. Dlatego na przykład górska czarna herbata będzie więc dobrym pomysłem na pamiątki z Kenii. Sprzyjający klimat do jej uprawy sprawia, że kenijskie herbaty są aromatyczne i smaczne. Sami mieszkańcy tego kraju wypijają bardzo duże ilości tego aromatycznego napoju.

Brązowy cukier

W Kenii trudno spotkać biały cukier, który króluje w Polsce. Natomiast stosunkowo tani i bardzo dostępny jest cukier brązowy, wyprodukowany z trzciny cukrowej. Można więc skosztować takiej słodkiej odmiany i zabrać ją ze sobą do domu.

od:
3 559 zł
Niezapomniane wakacje w Kenii!

Sprawdź najlepsze oferty turystyczne do Kenii.

Masajskie buty

Dość ciekawym pomysłem na zakup pamiątki z Kenii jest inwestycja w buty wykonywane przez Masajów. Co ciekawe, są one tworzone ze starych opon motocyklowych. Wyglądem przypominają sandały japonki. Masajowie są w stanie wykonać takie obuwie bardzo szybko i sprawnie na wymiar zamawiającego, a więc idealnie dopasowane do konkretnej nogi. Jest to dość nietypowa i jednocześnie oryginalna pamiątka z Kenii.

Zobacz także co kupić w Albanii

Kenijskie przyprawy

Wiele osób nie wyobraża sobie powrotu z podróży z Kenii bez przywiezienia tamtejszych naturalnych przypraw. Kuchnia kenijska jest bardzo bogata w aromaty ogromnej ilości przypraw. Wybierając się do tego gorącego kraju, i myśląc: „Kenia co kupić”, trzeba koniecznie rozważyć zainwestowanie w dobrej jakości różnorodne przyprawy. Na szczególne uznanie zasługuje popularny w tym kraju imbir, papryczka chlii, pieprz, czy trawa cytrynowa. Można też pomyśleć o gotowych mieszankach przypraw, które będą stanowiły bazę stworzenia niezwykłych potraw. Zakup takich przypraw pozwoli także odtworzyć smaki Afryki we własnym domu.

Kenia - pamiątki
Kenia – pamiątki / shutterstock.com / Sandor Szmutko

Afrykańskie kangi

Kangi są w krajach afrykańskich niezwykle popularne. Są to prostokątne chusty, zwykle wykonane z czystej bawełny i ozdobione tradycyjnymi etnicznymi wzorami. Różne może być też wykorzystanie takiej chusty. Mamy noszą w nich dzieci, kobiety używają ich jako ozdobę, element stroju, albo do ochrony przed wiatrem. Sami mieszkańcy Kenii niejednokrotnie obdarowują się nawzajem oryginalnymi kangami. Będzie to wspaniałą pamiątka, ale też prezent dla bliskiej osoby, przywieziony z Afryki.

Kosze z sizalu

Myśląc: „Kenia, co warto kupić?” można także pomyśleć o ciekawych koszach wykonanych z sizalu. Są to wyplatane kosze, różnych rozmiarów, które z powodzeniem sprawdzą się zarówno jako mała damska torebka, jak i duża torba na zakupy. Sizal to roślina uprawiana w Kenii, a jej włókna są trwałe.  Poza tym takie pamiątki z Kenii mają bardzo ciekawe, oryginalne kolory i zdobienia. Jest to bardzo przydatna i użyteczna pamiątka, którą z powodzeniem można będzie nosić na polskich ulicach.

od:
3 559 zł
Niezapomniane wakacje w Kenii!

Sprawdź najlepsze oferty turystyczne do Kenii.

Magnesy na lodówkę

Jest całkiem spore grono osób, które nie wyobraża sobie powrotu z egzotycznych wczasów bez magnesu, który uzupełni kolekcję. Dlatego z pewnością także z Kenii można przywieźć taką pamiątkę. Jest to też przyjemny drobiazg na prezent dla najbliższych. Można poszukać takich, które najwierniej oddadzą piękno i czar tego niezwykłego kraju.

Czytaj też jakie pamiątki z Bułgarii warto przywieźć do Polski

Podsumowanie

Przed zakupem egzotycznych, afrykańskich wakacji warto rozważyć kiedy jechać do KeniiSzczyt sezonu przypada tam od grudnia do marca, wówczas jest najgoręcej. Można więc z powodzeniem zdecydować się na Sylwester w Kenii, albo spędzić tam na przykład święta Bożego Narodzenia. Od kwietnia do czerwca trwa pora deszczowa. Wiele osób decyduje się nie wybierać wówczas w te rejony, chociaż i taka pogoda ma niewątpliwie swoje uroki. Warto też zastanowić się, czy zdecydować się na wczasy Kenia all inclusive, które są wygodną opcją. Można też poszukać opcji bez pełnego wyżywienia i samodzielnie poznawać smaki Afryki. 

Pamiątki z Kenii
Pamiątki z Kenii / shutterstock.com / Aleksandar Todorovic

Aby zakupić jak najkorzystniejszą ofertę, warto także poszukać wakacji Kenia last minute. Można w ten sposób zafundować sobie wspaniałe wakacje za bardzo korzystną cenę. Dobrze również przed wyjazdem zebrać jak najwięcej informacji o Kenii, aby świadomie i z rozwagą spędzać czas urlopu. Można w ten sposób dowiedzieć się na przykład czy w Kenii są rekiny i czy stanowią zagrożenie dla człowieka. Trzeba wiedzieć, że te drapieżniki żyją w wodach Kenii, jednak rzadko kierują się w płytkie wody przybrzeżne. W Kenii żyje na przykład imponujących rozmiarów rekin wielorybi, czyli największa ryba na świecie. Na szczęście ataki rekinów na ludzi w Kenii nie są jednak częste, a rekin wielorybi jest niegroźny dla człowieka. Będąc na wakacjach, trzeba oczywiście zachowywać podstawowe zasady bezpieczeństwa, aby wrócić wypoczętym, szczęśliwym i zdrowym.

Aplikacja
Gdzie można kupić pamiątki w Kenii?

Poszukując idealnych pamiątek z Kenii warto zajrzeć na lokalne stragany. Można też odwiedzić sklepy. Osobom bardziej odważnym i chętnym do poznania także mniej turystycznych części tego skrawka Afryki można polecić udanie się do wiosek zamieszkiwanych przez plemiona kenijskie. Są też miejsca słynące z określonych wyrobów. Na przykład po figurki wykonane z drewna można udać się do miejscowości Akamba, zwanej wioską rzeźbiarzy. Natomiast kawę czy herbatę można także spróbować nabyć bezpośrednio na plantacjach.

Jakich pamiątek z Kenii nie można zabrać do samolotu?

Pakując walizkę na podróż powrotną z Kenii, absolutnie nie wolno wkładać do niej wyrobów z kości słoniowej, czy koralowców. Z Kenii nie wolno także wywozić skorup żółwi, ani spreparowanych motyli. Złym pomysłem będzie także zakup na pamiątki z Kenii sproszkowanych medykamentów na bazie rogu nosorożca, czy kości dzikich kotów. Przygotowując się do lotu powrotnego, jak również podczas zakupów pamiątek z Kenii trzeba analizować, czy zakup danej rzeczy jest legalny, a także czy można go przewozić samolotem.

Jaki alkohol przywieźć z Kenii?

Z Kenii można przywieźć kenijskie piwo. Ciekawe będzie piwo Muratyna ze sfermentowanej trzciny cukrowej, albo Buzaa ze sfermentowanej kukurydzy. Także wina kenijskie są dość smaczne, jednak z uwagi na ich wysoką cenę trzeba wcześniej rozważyć, czy taka pamiątka nie będzie zbyt dużym obciążeniem dla budżetu wakacyjnego. Z mocniejszych trunków można poszukać kenijskiej whisky. Tak zwana „safari whisky” jest dość łagodna w smaku i pozostawia owocowy posmak.

Czy pamiątki w Kenii są drogie?

Ceny pamiątek z Kenii są bardzo różne. Zależy to także od miejsca, gdzie zdecydujemy się na zakup. Można dokonywać zakupów w sklepach, gdzie ceny są stałe, albo udać się na stragan. Bardzo ważną zasadą jest, aby dokonując zakupu na targu próbować zbić cenę. Zwykle pierwotna cena produktów jest dość wysoka, ale podczas targowania można ją znacząco zmniejszyć. Jednak targując się trzeba też mieć na uwadze, że często dla sprzedawców zysk ze sprzedaży jest głównym, albo jedynym źródłem utrzymania ich rodzin. Warto więc może zapłacić nieco wyższą cenę za wyjątkową pamiątkę.