Jakie pamiątki z Czarnogóry. Co przywieźć z wakacji w Czarnogórze

Jakie pamiątki z Czarnogóry? Co przywieźć z wakacji w Czarnogórze?

Wakacje to czas wypoczynku, w którym nie może zabraknąć uśmiechu, wspólnej zabawy i zwiedzanie nowych, nieznanych nam dotąd rejonów. Wyjazdy zagraniczne są częstą opcją wybieraną przez naszych rodaków, bo przecież nic bardzo nie kształci jak podróże. Kierunki mogą być najróżniejsze, natomiast my skupiliśmy się na opcji bałkańskiej, a konkretnie pod lupę wzięliśmy Czarnogórę. To bardzo piękny kraj, który wręcz żyje z turystyki, a każdego roku przyjmuje setki tysięcy turystów. Każdy wyjazd musi mieć jeden wspólny element – przywiezienie pamiątek. Co koniecznie trzeba zakupić w Czarnogórze? Aby się o tym dowiedzieć więcej, zachęcamy do tego, żeby zapoznać się z naszym tekstem.

O czym należy pamiętać robiąc zakupy w Czarnogórze?

Wydawać by się mogło, że Czarnogóra ma swoją walutę jak większość krajów na Bałkanach, jednak w przypadku Czarnogóry jest to nieprawda. Walutą obowiązującą w tym kraju jest euro, natomiast najlepszym rozwiązaniem będzie przygotowanie odpowiedniej ilości gotówki ze sobą? Ile? Na pewno warto mieć paręset euro, które przyda się na drobne potrzeby i zakupy w sklepach, jednak pamiętajcie o tym, żeby mieć kartę.

Czarnogóra - pamiątki
Czarnogóra – pamiątki / shutterstock.com / lindasky76

Istotne jest to, że nie można wszystkiego wywieźć czego „dusza zapragnie” z tego pięknego kraju. Limity, które obowiązują w Czarnogórze to:

 • 200 sztuk papierosów albo
 • 100 cygaretek albo
 • 50 cygar albo
 • do 250g tytoniu

To nie jedyne limity, z którymi należy się liczyć w Czarnogórze, bo choć jest to piękny kraj, to jednak bardziej kojarzy się z alkoholem. Któż nie chciałby spróbować wina czy też lokalnych alkoholi nigdzie indziej nie spotykanych? W tym przypadku ograniczenia wyglądają następująco:

 • do 1 litra alkoholu powyżej 22% albo
 • do 2 l alkoholu do 22% albo
 • do 4 l wina albo
 • do 16 l piwa

Wybierając różnego rodzaju pamiątki, które kupicie na wakacje all inclusive Czarnogóra powinny być dokładnie zapakowane, aby wam się nie zniszczyły. Jeżeli podróżujecie samolotem, to nie można zapomnieć o limitach w bagażu podręcznym, czyli 100 ml na butelkę. Wszystkie jednak pamiątki zabezpieczcie papierem czy też folią bąbelkową. 

Rakija

Jeżeli chodzi o to, co warto przywieźć z Czarnogóry, to przede wszystkim musi być to alkohol. Niekoniecznie musi to oznaczać, że kochacie mocne alkohole, ale jednak rakija jest czymś wyjątkowym. Jeżeli chodzi o jej woltaż, to mówimy tutaj o 40 do 50% zawartości alkoholu, a jej najbardziej popularną formą jest śliwowica. Owszem, dużym plusem rakiji jest to, że można ją zrobić z tego, co rośnie na drzewach. Wyobraźnia Czarnogórców nie zna granic, ponieważ pojawiają się w niej różnego rodzaju zioła, a nawet miód i orzechy.

od:
1 499 zł
Czarnogóra – oferty wakacyjne!

Sprawdź najlepsze oferty na wakacje w Czarnogórze.

Często pojawiają się pytania dotyczące tego, ile zapłacić za dobrą rakiję. Na pewno nie polecamy kupowania jej w sklepach – zdecydowanie najlepiej wybrać targi bądź prywatnych dostawców. Jest to dość podobnie jak w Polsce – najlepsze alkohole to te, które można dostać od kogoś bliskiego i zaprzyjaźnionego. Widać to dokładnie na przypadku bimbru. Z rakiją jest podobnie, natomiast jeżeli chodzi o jej cenę, to oscyluje ona w granicach 10 euro, która odpowiada 1 litrowi.

Wino

Nie da się polecieć na wakacje i nie spróbować lokalnych winnych specjałów. Czarnogóra last minute to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, ale przechodząc już do wina, to można, a nawet trzeba testować wiele jego rodzajów. Najbardziej popularnym trunkiem kraju ze stolicą w Podgoricy jest Vranac. Nazwa oznacza „czarny”, a więc odpowiada ona kolorowi wina, które jest w smaku bardzo wytrawne, a dodatkowo jego konsystencja jest gęsta, co może być dość dziwne, jednak jest to w pełni naturalne. Takie pamiątki Czarnogóra lubimy najbardziej, bo można ją podarować bliskim. Jeżeli jednak nie jesteście fanami czerwonego wina, to jego biały odpowiednik również można kupić. Krstač jest najlepszym białym winem, które można dostać w Czarnogórze.

Ceny win w Czarnogóre są wręcz śmieszne. To rzecz, którą zdecydowanie warto kupować, chociaż należy pamiętać o wyżej wymienionych limitach. Z racji tego, że możecie przywieźć tylko 4 litry wina, to większość lepiej pić na miejscu. Za takie wino zapłacicie około 2 euro, co w porównaniu z cenami win w polskich sklepach nie jest dużym wydatkiem. 

Lokalne wyroby z wełny

Czarnogóra ma wiele oblicz. Jest to kraj bardzo otwarty na turystykę, która jest sporym zastrzykiem gotówki dla budżetu państwa. Bałkany są regionem, w którym ludzie pojęcie dobrej zabawy znają naprawdę świetnie, chociaż nie brakuje też innych pamiątek, które jak najbardziej powinniście zakupić. Przykładem tego mogą być wyroby wełniane napotkane w górskich okolicach Czarnogóry. 

Co przywieźć z Czarnogóry
Co przywieźć z Czarnogóry / shutterstock.com / lindasky76

Każdy z was zapewne pamięta swetry czy inne ubranka dziergane przez babcie na drutach. Choć w Polsce już niewiele osób to robi, to jednak sweterki jako pamiątki z Czarnogóry są idealną rzeczą, którą można przywieźć z tamtych regionów. Są one bardzo ciepłe i sprawdzą się na zimowy czas, a wełna w dotyku jest na tyle przyjemna, że taki produkt pozostanie z wami na długi czas.

Buty pasterskie

Jako że nazwa Czarnogóra już nakazuje myśleć o tym, że jest to region górski, to nie może zabraknąć nad tym, co warto przywieźć z Czarnogóry. Dość ciekawą pamiątką będą pasterskie buty zwane opanci. Możecie je zakupić w lokalnych zakładach szewskich. To odpowiednik polskich kierpców. Taki fant będzie zdobić wasze mieszkania, a ich piękne wykonanie zachwyci niejednego gościa.

Nie jest to tani produkt, chociaż Czarnogóra pamiątki nie zawsze muszą kosztować grosze. Co ciekawe, podjęcie negocjacji z lokalsami jest wręcz wskazane, a ostateczną ceną, którą powinniście zapłacić za takie buty to 20 euro. Dodatkową atrakcją mogą być cipele – są to buty na co dzień, które jednak są coraz rzadziej spotykane, ale jeżeli uda się wam je zobaczyć, to nie ma nad czym się zastanawiać.

Olej domowej produkcji

Często zdarza nam się narzekać na oleje, które wykorzystujemy do smażenia w kuchni. Nie da się jechać do Czarnogóry i nie kupić ich lokalnego oleju domowej produkcji. Pogoda w Czarnogórze jest tak piękna, że sprzyja tworzeniu takich produktów. Jego nazwa to maslinovo ulje i jest tworzony z oliwek, które rosną przeważnie w przydomowych gajach. To prawdziwy rarytas, który absolutnie musicie zakupić. 

od:
1 499 zł
Czarnogóra – oferty wakacyjne!

Sprawdź najlepsze oferty na wakacje w Czarnogórze.

Dodatkowo można zakupić olej nie w celach spożywczych, ale do smarowania ciała (również polecamy!). Trzeba jednak podkreślić, że różnica względem produktów dostępnych w Polsce jest znacząca. Można go zakupić na targach, a jego cena jest niska, bo około 2 euro za butelkę.

Biżuteria

Jedną z najczęściej kupowanych pamiątek z wakacji są różnego rodzaju ozdoby w formie naszyjników, opasek czy wisiorków. Jadąc do tak pięknych miejsc jak plaża Sveti Stefan koniecznie musicie kupić taką biżuterię. Co prawda nie trzeba w niej chodzić, ale jednak może służyć jako ozdoba. Czarnogóra co warto kupić, to zawsze musi być to lokalna biżuteria. 

Taką biżuterię kupicie praktycznie wszędzie i jej koszt to 2-3 euro, chociaż oczywiście zdarzają się droższe produkty, jednak trzeba uważać na rzeczy oferowane przez sprzedawców na targach. Możecie się naciąć na coś, co tylko ładnie wygląda, a w rzeczywistości jest tandetą. 

Żywica

Z pewnością sporo osób z was nie będzie wiedziało czym jest tamjan, natomiast nic nie szkodzi – wyjaśnimy wam. Jest to rzecz, która może mieć dla niektórych znaczenie religijne. Gdybyście mieli wątpliwości dotyczące tego, co można przywieźć z Czarnogóry samolotem, to będzie to właśnie tamjan, który jest żywicą do okadzenia domów oraz cerkwi. Należy pamiętać, że w Czarnogórze większość osób jest wyznania prawosławnego i jest to dla nich rzecz naturalna. Pakuje się go w torebki papierowe i umieszcza w ozdobnych pudełkach.

Pamiątki z Czarnogóry
Pamiątki z Czarnogóry / shutterstock.com / lindasky76

Co ciekawe, w Czarnogórze znajdziecie wiele cerkwi, a w nich sklepy z produktami, które możemy traktować jak najbardziej jako pamiątki. Mogą być to płyty ze śpiewem, ale również te o znaczeniu religijnym jak:

 • krzyże
 • ikony
 • modlitewny, wełniany sznur (brojanica)

To, co warto kupić w Czarnogórze w takich sklepach jest uzależnione od nas, a dokładniej od funduszy. Osoby religijne zdecydowanie lepiej się odnajdą w tym miejscu, chociaż odwiedzenie ich przez inne osoby będzie również ciekawym doświadczeniem.

Piwo

Wspomnieliśmy już wyżej o innych alkoholach, natomiast nie mówiliśmy nic o produkcie uwielbianym przez wiele osób, czyli o piwie. Gdybyście zastanowić się na Czarnogóra co kupić, a dokładniej jakie wybrać piwo, to polecamy wam Nikšićko Pivo. To najstarszy browar w tym kraju, którego historia sięga 1896 roku i oferuje 4 rodzaje piwa: jasne, ciemne, premium i IPA.

Powinniście wiedzieć, że w Czarnogórze raczej pije się wino i inne alkohole, aczkolwiek zwiedzając najpiękniejsze plaże w Czarnogórze nie zabraknie osób, które ochoczo będą popijać ten złocisty trunek. 

Album ze zdjęciami

Zdjęcia są czymś pięknym, a w dodatku ilustracje nad nimi są wspaniałą pamiątką po waszym pobycie w Czarnogórze. Nie jest to tania rzecz, natomiast zostanie ona z wami na lata. Dużym minusem jest to, że księgarnie nie są najbardziej popularne, a jeżeli już są, to niekoniecznie są dobrze zaopatrzone. Przeważnie takie albumy są w językach serbskim i rosyjskim, ale jednak taka rzecz jest warta zakupu.

od:
1 499 zł
Czarnogóra – oferty wakacyjne!

Sprawdź najlepsze oferty na wakacje w Czarnogórze.

Najlepszym miejscem do zakupu będzie Podgorica, a być może w drodze powrotnej znajdziecie taki album po stronie serbskiej. Znajdują się w nim najpiękniejsze miejsca jak Budva, Mogren Beach, Durmitor, Zatokę Kotorską czy Jezioro Szkoderskie. To. co można przywieźć z Czarnogóry to nie zawsze muszą być rzeczy w postaci naszyjników czy innych namacalnych rzeczy. Taki ilustrowany album będzie pamiątką pobudzającą wasze wspomnienia nawet po latach, które pokażecie swoim bliskim.

Sprawdź także jakie pamiątki z Zanzibaru warto kupić

Sok z granatów

Ktoś może być zaskoczony tym, że polecamy wam zakup soku z granatów, natomiast gwarantujemy, że to świetny ruch, którego nie będziecie żałować. Czarnogóra co kupić, to ten sok, który w Polsce jest praktycznie niedostępny. Jego ogromną zaletą jest przepyszny smak, aczkolwiek nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o kwestie smakowe. Zawiera on sporą ilość przeciwutleniaczy, co oznacza, że usuwają z organizmu wolne rodniki powodujące nowotwory.

Dużym plusem zakupu soku z granatów jest to, że można go nabyć od okolicznych właścicieli domów, którzy powinni nam go sprzedać za niewielką cenę. Może się nawet okazać, że nawiążemy bliższe relacje, a otwartość i życzliwość to cechy, z których Czarnogórcy są znani.

Aplikacja
Gdzie można kupić pamiątki w Czarnogórze?

Pamiątki w Czarnogórze można kupować tak naprawdę wszędzie. Bardzo popularne są targowiska, na których można kupić produkty za niewielkie ceny, stosunkowo niższe niż w sklepach.

Jakich pamiątek z Czarnogóry nie można zabrać do samolotu?

Z Czarnogóry na pokład samolotu nie wolno wnieść produktów mięsnych i wyrobów pochodzenia mięsnego, półproduktów mięsnych itp. (nawet próżniowo pakowanych) ryb i owoców morza, produktów mlecznych (nawet oryginalnie pakowanych)

Jaki alkohol przywieźć z Czarnogóry?

Przede wszystkim trzeba przywieźć rakiję, którą można kupić w sklepie oraz u prywatnych osób. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w czerwone wytrawne wino Vranac albo piwo Nikšićko Pivo

Czy pamiątki w Czarnogórze są drogie?

Zdecydowana większość pamiątek jest bardzo tania. Za rakiję zapłacimy około 10 euro, natomiast za wino około 2-3 euro. Oczywiście, inne lokalne pamiątki jak buty pasterskie zwane opanci są droższe, ale jednak podróżując do tego kraju, jak najbardziej warto się skusić.