Jakie pamiątki z Kostaryki. Co przywieźć z wakacji na Kostaryce

Jakie pamiątki z Kostaryki? Co przywieźć z wakacji na Kostaryce?

Kostaryka to państwo w Ameryce Środkowej, które staje się coraz częściej wybieraną destynacją wakacyjną. Wspaniałe plaże, liczne parki narodowe i tropikalny charakter regionu decydują o dużej atrakcyjności tego kraju dla miłośników podróżowania. Przed powrotem do Polski warto sprawdzić, które pamiątki będą najlepiej przypominały kostarykańską dżunglę, przyjaznych „lokalsów” oraz słoneczny charakter tego równikowego państwa. Co kupić na Kostaryce, aby być zadowolonym ze swojego wyboru po zakończeniu wakacji? Oto najlepsze pamiątki, w jakie można się wyposażyć w tym kraju!

Co przywieźć z Kostaryki
Co przywieźć z Kostaryki / shutterstock.com / olarisys

Fragment skały wulkanicznej

Skała wulkaniczna to znakomita opcja dla osób, które zastanawiają się co przywieźć z Kostaryki, aby zaskoczyć najbliższych. Kraj ten posiada ponad sto szczytów wulkanicznych, spośród których część pozostaje wciąż aktywna sejsmicznie. Popularną atrakcją w wielu kostarykańskich parkach narodowych są trekkingi na szczyty wulkaniczne – niektóre z nich zaliczają się do wymagających wędrówek, z których można wrócić z małym drobiazgiem. Dla podróżnych z krajów europejskich fragment zastygłej lawy to niezwykła pamiątka, którą można z dumą zaprezentować na regale w swoim domu. Niepozorny kawałek skały będzie stanowił przypomnienie wspaniałych chwil spędzonych na wakacjach w Kostaryce.

Kawa

Wiele państw w Ameryce Środkowej i Południowej jest nazywanych Krainami Płynącymi Kawą. Dotyczy to również Kostaryki, gdzie napój ten od tysięcy lat cieszy się niezwykłym statusem. W państwach takich jak Kostaryka pamiątki są najczęściej wyrobami silnie utożsamianymi z danym narodem. Kawa uprawiana jest na licznych plantacjach w okolicach San Jose oraz w regionie Tarrazu. Z możliwością zakupu pamiątki, w postaci opakowania aromatycznej Arabici, można się natomiast spotkać niemalże wszędzie. Jeśli zastanawiasz się, co warto przywieźć z Kostaryki, aby zachować cząstkę tego kraju w swoim domu, to palone ziarna kawy będą rewelacyjną opcją.

od:
6 990 zł
Wakacje na Kostaryce!

Zobacz najlepsze oferty polskich biur podróży.

Cygara

Region Ameryki Łacińskiej uważany jest nie tylko za ojczyznę rumu i kawy, ale też „prawdziwą Mekkę” miłośników cygar. W Kostaryce można spróbować wielu odmian wyrobów tytoniowych, które od początku do końca wytwarzane są na terenie tego kraju. Wybierając miejsce do skorzystania z oferty all inclusive Kostaryka będzie stanowić jedną z najbardziej atrakcyjnych destynacji – również ze względu na dużą dostępność produktów typu premium. 

Wakacje spędzone w nadmorskim kurorcie, okraszone lokalnymi trunkami i kostarykańskimi „puro” to prawdziwa definicja szczęścia. Decydując się na zakup pamiątki warto rozważyć właśnie tę odmianę cygar – są one bowiem wytwarzane z liści, które pochodzą wyłącznie z krajowych plantacji. Cygara to również idealna odpowiedź na pytanie, co można przywieźć z Kostaryki samolotem. Ilość cygar możliwa do przywiezienia z Kostaryki jest regulowana przez prawo Unii Europejskiej – w przypadku lotu samolotem ich liczba na jedną osobę nie może przekroczyć 10 sztuk.

Drewniane rękodzieła

Wiele osób zadaje sobie pytanie podczas pobytu w miejscach takich jak Kostaryka co warto kupić, aby przywieźć do Polski najbardziej wartościową pamiątkę. Najczęściej wskazuje się wówczas na przedmioty, których dostępność na terenie Polski jest znikoma. Zwiedzając kolejne kostarykańskie targi można natknąć się na drewniane rękodzieła, które przedstawiają wozy zaprzężone w osły. 

Kostaryka - pamiątki
Kostaryka – pamiątki / shutterstock.com / Chrispictures

Tradycja wytwarzania tych ozdób sięga XIX wieku, kiedy to tak zwane „las carretas” stanowiły główny środek transportu dla ogromnych ilości kawy. Sympatyczne osiołki i ich wózki stały się symbolem całej Kostaryki, dlatego motyw ten dominuje na większości bazarów w kraju. Figurki te są najczęściej bogato zdobione i malowane w ornamenty, które nawiązują do kostarykańskich symboli narodowych. Jeśli zastanawiasz się, co warto kupić na Kostaryce, to „las carretas” będą zdecydowanie najbardziej oryginalnym rodzajem rękodzieła!

Rum

Na wakacje last minute Kostaryka sprawdzi się rewelacyjnie ze względu na bogatą bazę noclegową i dużą ilość atrakcji. Kraj ten jest miejscem docelowym wielu podróży również ze względu na oryginalną kuchnię i rodzaj spożywanych napojów. Woda kokosowa i kawa stanowią podstawę trunków za dnia, jednak w nocy duża część lokalnych mieszkańców uwielbia raczyć się kostarykańskim rumem. Rzemieślniczy sposób wytwarzania tego napoju wysokoprocentowego sprawia, że podróżni często zakochują się w smaku tego alkoholu. Zaopatrując się w pamiątki z Kostaryki, warto zatem rozważyć opcję zakupienia kilku butelek rumu Centenario. Ilość butelek musi być niestety ograniczona – na pokład samolotu można wnieść wyłącznie do jednego litra alkoholu wysokoprocentowego w przeliczeniu na jednego pasażera.

Zobacz także co kupić na Cyprze

Hamaki

Wielu podróżnych zastanawia się, kiedy jechać na Kostarykę, aby doświadczyć najpiękniejszej pogody. Od lutego do kwietnia w kraju tym panują tropikalne upały, dlatego osoby celujące w plażowanie powinny zdecydować się na tego typu terminy. Piaszczyste wybrzeża Kostaryki są bujnie porośnięte palmami kokosowymi, które stanowią z kolei doskonałe miejsce do wakacyjnego odpoczynku. W miejscach takich jak plaża Playa Carillo i Manuel Antonio Beach można znaleźć setki hamaków rozstawionych pomiędzy sąsiadującymi drzewami. Okoliczni sprzedawcy oferują podróżnym zakup wielobarwnych produktów, które z powodzeniem można zabrać do Polski. Hamaki nie zajmują dużo miejsca, dlatego pamiątka tego typu będzie mogła być w przyszłości wykorzystywana w praktyce. Niezależnie od tego, czy najbliższe wakacje spędzisz na Sardynii czy w Hiszpanii – w każde miejsce na kuli ziemskiej możesz zabrać ze sobą hamak zakupiony na Kostaryce.

od:
6 990 zł
Wakacje na Kostaryce!

Zobacz najlepsze oferty polskich biur podróży.

Przyprawy

Poznawanie kultury i tradycji danego państwa to nie tylko zwiedzanie zabytków i rozmowa z lokalnymi mieszkańcami. Często okazuje się, że najważniejsze cechy narodowe są ukryte w potrawach narodowych. Wiele osób zadaje sobie również inne pytanie – podczas pobytu w państwach takich jak Kostaryka co kupić, aby przywieźć do Polski cząstkę tego kraju? Odpowiedź jest banalnie prosta: przyprawy!

 Salsa Lizano może z dumą nosić miano „kostarykańskiego sosu narodowego”. Mieszkańcy tego kraju dodają go bowiem do większości potraw, dlatego smak Kostaryki jest bardzo często utożsamiany z mieszkanką gorczycy, chili i melasy. Dodatkowo na lokalnych targowiskach można z łatwością zaopatrzyć się w mieszanki przypraw na bazie kolendry, czerwonej papryki, selera oraz cebuli. Z pamiątki tego typu będą szczególnie zadowoleni miłośnicy gotowania i odkrywania nowych smaków – uważa się bowiem, że kostarykańskie przyprawy są niemożliwe do pomylenia z żadną inną mieszkanką ziół na świecie.

Nakrycia głowy z liści palmowych

Niektóre pamiątki Kostaryka oferuje bez konieczności ponoszenia dużych kosztów. Do tego rodzaju drobiazgów zalicza się kapelusze palmowe, które można kupić w pobliżu każdej kostarykańskiej plaży. W miejscach tych swoje stoiska rozkładają lokalni mieszkańcy, którzy za drobną opłatą oferują możliwość wykonania tego typu nakrycia głowy.

Pamiątki z Kostaryki
Pamiątki z Kostaryki / shutterstock.com / Solarisys

Każdy turysta może wówczas udzielić dokładnych wskazówek na temat wyglądu tej „ekologicznej” czapki. Warto wspomnieć o tym, że kapelusze te są wyjątkowo wytrzymałe, dlatego mimo swojej liściastej budowy są w stanie przetrwać wiele podróży. Komplet nakryć głowy tego typu sprawdzi się szczególnie w przypadku chęci obdarowania upominkiem zapalonego podróżnika – praktyczne prezenty są przecież zdecydowanie najlepsze!

Ręcznie zdobiony chorreador

Dla podróżnych uwielbiających plaże Kostaryka będzie prawdziwym rajem na ziemi. Takiego samego określenia mogą użyć kawosze, ponieważ rytuał związany ze spożywaniem tego napoju zyskał w Kostaryce niezwykłą rangę. Chorreador to proste drewniane urządzenie, które jest wykorzystywane do zaparzania ziaren kawowca. Zbudowane jest z prostego drewnianego stojaka i filtra, przez który stopniowo przesącza się aromatyczny napój. Lokalni rzemieślnicy chętnie przyozdabiają chorreadory lokalnymi ornamentami i kostarykańskimi symbolami. Trudno znaleźć przedmiot, który lepiej oddaje charakterystykę tego kraju niż chorreador. Z tego powodu zakup tego produktu jako pamiątka będzie „strzałem w dziesiątkę”!

od:
6 990 zł
Wakacje na Kostaryce!

Zobacz najlepsze oferty polskich biur podróży.

Magnesy

Nie masz pomysłu co można kupić na Kostaryce, aby wybrać najbardziej wartościową pamiątkę? Magnesy to uniwersalny drobiazg, który sprawdzi się niemalże w przypadku każdej okazji. Niezależnie od tego, czy ozdoba ta będzie stanowiła upominek dla znajomych, czy też zostanie umieszczona na honorowym miejscu w domu – magnes zawsze będzie doskonale spełniał swoją funkcję. Przedmiot ten ma być przypomnieniem minionej przygody, dlatego estetyczna grafika na jego powierzchni z pewnością będzie stanowiła pamiątkę na wiele lat. Wybierz magnes o najciekawszej formie i zabierz go z Kostaryki do Polski!

Aplikacja
Gdzie można kupić pamiątki na Kostaryce?

Pamiątki w Kostaryce najlepiej kupić na lokalnym bazarze. Nawet najmniejsze miejscowości posiadają plac, który jest dedykowany handlowi. W miejscach tego typu kawa, magnesy oraz rękodzieła są możliwe do kupienia po najniższych cenach. Dodatkowo wybierając mniejszych przedsiębiorców można w łatwy sposób wesprzeć ich pod względem finansowym.

Jakich pamiątek z Kostaryki nie można zabrać do samolotu?

Pamiątki z Kostaryki to najczęściej produkty spożywcze, wyroby palmowe oraz przyprawy. Istnieje jednak kilka grup drobiazgów, których przewóz do Polski jest zabroniony. Przy próbie wejścia na pokład z fragmentami raf koralowych, muszlami oraz skorupami żółwi bagaż podróżnego może zostać zarekwirowany, a jego właściciel zobowiązany do opłacenia kary finansowej.

Jaki alkohol przywieźć z Kostaryki?

Kostaryka kojarzy się z Morzem Karaibskim i pięknymi plażami. Z tego powodu warto zdecydować się na zakup pamiątki w postaci rumu. Trunek ten jest zdecydowanie najpopularniejszym napojem wysokoprocentowym w Kostaryce.

Czy pamiątki na Kostaryce są drogie?

Pamiątki w Kostaryce są stosunkowo drogie z punktu widzenia podróżnych z Polski. Za większe produkty, takie jak kawa lub rękodzieła trzeba zapłacić do 10 dolarów, natomiast magnesy można zakupić już za kwotę poniżej 5 dolarów.