Gruzja to kraj kontrastów, w którym majestatyczne widoki gór Kaukazu mieszają się z pysznym jedzeniem, bogatą ofertą win i walecznymi charakterami Gruzinów. Wakacje w tym kraju to niezapomniana przygoda, którą warto ukoronować interesującymi nabytkami. Co można przywieźć z Gruzji samolotem? Które z produktów spożywczych będą najlepiej przypominać klimat tego państwa? Co warto kupić w Gruzji, aby zyskać pamiątkę na lata?
Czurczchele
Pamiątki z Gruzji często kojarzą się z oryginalnymi przysmakami tradycyjnej kuchni kaukaskiej. Do flagowych przykładów produktów, które są przywożone z tego kraju, zalicza się czurczchele. Przekąska ta wytwarzana jest z ususzonego syropu z winogron i orzechów laskowych lub włoskich. W większości gruzińskich miast można spotkać stragany, które są wypełnione tymi słodyczami. Ich smak porównywalny jest do batonów „snickers”, dlatego mimo dość niespotykanego wyglądu, skosztowanie tego specjału to obowiązek podczas wakacji w tym kraju.
Zastanawiając się nad tym, co warto przywieźć z Gruzji, warto rozważyć produkty powszechnie dostępne na miejscu. Czurczchele swoim wyglądem bardziej przypominają dość specyficzny wyrób z mięsa, jednak w ich smaku zakocha się z pewnością niejeden Polak!
Chacha
Co przywieźć z Gruzji, aby móc zachować cząstkę tego kraju po powrocie do Polski? Odpowiedź jest prosta – alkohol! Chacha to tradycyjna wódka gruzińska, która jest produkowana z konkretnej odmiany winogron – Sarapevi. Jej smak można porównać do bimbru, czyli tradycyjnego polskiego wyrobu wysokoprocentowego. Chachę z tym rodzajem alkoholu łączy również wysoka zawartość alkoholu i złocisty kolor. Trudno znaleźć państwo na świecie, które jest bardziej dumne ze swoich tradycyjnych alkoholi, niż Gruzja. Pamiątki z tego kraju bardzo często mają zatem formę małych buteleczek, które z łatwością można przewieźć w bagażu podręcznym. Kupując chachę warto wybrać się na stragan, który obsługuje starsza pani – tak zwana „babuszka”. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że właśnie w tym miejscu można kupić chachę prawdziwej domowej roboty.
Rękodzieła
Wiele osób zadaje sobie pytanie podczas pobytu w miejscach takich jak Gruzja co warto kupić, aby przywieźć do Polski najbardziej wartościową pamiątkę. Gruzja słynie ze sztuki rękodzieła, a przedmiot tego typu zachowa swój charakter nawet wiele lat po powrocie do Polski. Bransolety, wisiorki i kindżały wytwarzane przez regionalnych rzemieślników sprawdzą się również doskonale jako podarunek dla znajomych i członków najbliższej rodziny. W miejscu odległym o zaledwie trzy godziny podróży samolotem można znaleźć wyroby, które są unikalne na skalę europejską. To właśnie tyle, ile trwa lot do Gruzji! Warto jednocześnie wesprzeć gruziński rynek rękodzieła – średnie wynagrodzenie w tym kraju jest stosunkowo niewielkie, dlatego tym małym gestem każdy podróżny może wesprzeć gospodarkę tego pięknego kraju.
Rogi do wina
Jeśli zastanawiasz się, co przywieźć z Gruzji, aby zaskoczyć swoich znajomych, to róg do wina będzie rewelacyjnym wyborem. Dzielny kaukaski naród szczyci się swoim upodobaniem do uczt, które w lokalnej kulturze określane są mianem supry. Podczas tradycyjnych spotkań wznoszone są liczne toasty, które często trwają nawet po kilkanaście minut. Rogi do wina stanowią nieodłączny element gruzińskiego folkloru, który charakteryzuje się upodobaniem do zabawy i spożywania trunków wysokoprocentowych. Warto również wspomnieć, że przedmioty te nie są klasyfikowane jako produkty pochodzenia zwierzęcego – z tego powodu każdy podróżny może przewieźć na teren Unii Europejskiej róg, który będzie dzielnie służył w przyszłości na spotkaniach towarzyskich.
Prawosławne ikony
Trudno znaleźć bardziej religijne państwo, niż Gruzja. Co kupić jako pamiątkę, aby jak najtrafniej oddać charakterystykę jej mieszkańców? Prawosławne ikony to rewelacyjny pomysł na prezent nie tylko dla osób, które odczuwają silne przywiązanie do religii chrześcijańskiej. Tradycyjne gruzińskie malowidła to przede wszystkim prawdziwe dzieła sztuki, które swoją tematyką skupiają się na żywotach najważniejszych gruzińskich świętych. Gruzja all inclusive nie musi wiązać się wyłącznie z pobytem w hotelu i udziałem w zorganizowanych wycieczkach – na targowiskach można na każdym kroku odnaleźć cząstki najwierniejszego oddania kultury tego państwa. Przewiezienie do Polski wizerunku świętej Nino to przykład wspaniałego obcowania z kulturą gruzińską na najwyższym poziomie. Miłośnicy sztuki z pewnością docenią również kunszt, z jakimi zostały wykonane święte ikony.
Wino
Z czym kojarzy się Gruzja? Co warto kupić podczas pobytu w tym państwie? Co jest jednym z najważniejszych produktów eksportowych kaukaskiego narodu? Odpowiedź na te pytania jest banalnie prosta – wino! Gruzja słynie z upraw winogron i win, które wytwarzane są przy użyciu najlepszych szczepów tej rośliny. W trunek ten można zaopatrzyć się właściwie na każdym kroku, niezależnie od regionu aktualnego pobytu. Z win wyjątkowej jakości słynie Kachetia, czyli wschodnia część kraju. Podróżując po Gruzji warto zdecydować się na wycieczkę po jednej z okolicznych winnic. Jedno jest pewne – to właśnie w miejscach tego typu można na własnej skórze poczuć, co oznacza all inclusive „pełną gębą”!
Magnesy na lodówkę
Niektóre pamiątki Gruzja oferuje bez konieczności ponoszenia dużych kosztów. Jeśli zastanawiasz się, co kupić w Gruzji z niewielkim budżetem, to magnesy znakomicie sprawdzą się w takim przypadku. W sklepach z pamiątkami podróżni mogą zaopatrzyć się w drobiazgi na lodówkę w różnych kształtach i kolorystyce. Dokonując zakupu warto jednak sprawdzić konkurencyjną ofertę tego typu pamiątek na sąsiednim stoisku – często okazuje się, że te same produkty różnią się znacznie swoją ceną. Motywy gór, chinkali, chaczapuri i wina dominują na magnetycznych pamiątkach w każdym regionie kraju. Większość z magnesów produkowana jest przez jedną firmę, dlatego istnieje prawdopodobieństwo, że takie same upominki turyści znajdą w Batumi, Kutaisi, Mestii oraz Tbilisi.
Sprawdź również jakie pamiątki Malediwy warto zabrać do Polski
Sos tkemali
Jednym z warunków udanego urlopu jest pogoda. Gruzja jest krajem górzystym, dlatego opady deszczu występują bardzo często w północnych rejonach kraju. Aura w Mestii, Stepancmindzie i Ushguli potrafi zmienić się w przeciągu godziny, jednak nawet deszczowa pogoda nie oznacza totalnej katastrofy. Czas ten najlepiej spożytkować na odkrywanie kolejnych przysmaków gruzińskiej kuchni. Wiele osób zadaje sobie również pytanie – podczas pobytu w państwach takich jak Gruzja co kupić, aby przywieźć do Polski cząstkę tego kraju? Odpowiedź jest banalnie prosta: przyprawy!
Potrawy takie jak chaczapuri, chinkali i adżapsandali to flagowe przysmaki gruzińskie, jednak zdecydowanie mniejszą popularnością cieszy się sos tkemali. Z kolei większość z podróżnych, którzy zdecydowali się na dodatek tego typu, chętnie wybiera śliwkowy sos jako pamiątkę z wyjazdu. Produkt ten jest dostępny do kupienia w praktycznie każdym supermarkecie – jego smak stanowi natomiast połączenie słodkich, kwaśnych i pikantnych aromatów. Sos tkemali jest dodatkowo rzadko spotykany na terenie Unii Europejskiej, dlatego pobyt w Gruzji to wyjątkowa okazja do zaopatrzenia się w ten produkt. Jeśli zastanawiasz się, co kupić w Gruzji, a jednocześnie jesteś miłośnikiem nowych doznań smakowych, to sos ten będzie prawdziwym „strzałem w dziesiątkę”!
Regionalne nakrycia głowy
Wycieczka last minute do Gruzji jest świetną okazją do odbycia trekkingu w wspaniałych okolicznościach przyrody. Pod względem aspektów takich jak pogoda Gruzja jest jednak krajem bardzo zmiennym. Podczas pobytu w Mestii lub Ushgulii warto zatem zaopatrzyć się w regionalne nakrycia głowy. Czapki swaneckie wykonywane są ze specjalnej odmiany filcu i można je spotkać na stoiskach z tradycyjnymi produktami gruzińskimi. Nakrycie głowy tego typu jest wciąż chętnie wybierane przez starszych Gruzinów, co można zaobserwować szczególnie północnych regionach kraju.
Swaneci są uważani za najdzielniejszych i najszlachetniejszych mieszkańców Gruzji, dlatego zakup tradycyjnego nakrycia głowy to świetny sposób na uhonorowanie zasług tamtejszych górali. To właśnie ich dziełem są samotne baszty, które można znaleźć na wielu pocztówkach i magnesach z tego regionu Kaukazu. Sposób ubioru i styl życia Swanetów jest rewelacyjnym podsumowaniem charakteru całego narodu gruzińskiego – dla mieszkańców tego kraju najważniejszymi wartościami w życiu są bowiem tradycja i przywiązanie do rodzinnych wartości.
Przyprawy
Gdzie na wakacje w październiku? Który kierunek obrać, aby móc cieszyć się piękną pogodą jesienią? Gruzja to rewelacyjna opcja dla osób, które cenią sobie zarówno wspaniałe widoki gór, jak i nadmorski klimat kurortów. Nawet w miesiącach charakteryzujących się znacznymi opadami deszczu można znaleźć w Gruzji miejsca, gdzie każda cząsteczka powietrza przepełniona jest niezwykłym kaukaskim klimatem. Główną zasługą tego jest przepyszna kuchnia gruzińska, której kawałek można przewieźć do Polski. Jak to możliwe? Wielu turystów decyduje się za zakup pamiątek w postaci mieszanek przypraw, które są najchętniej wykorzystywane do przygotowania lokalnych dań.
Sól swanecka i chmeli suneli to najważniejsze z nich. Kozieradka, szafran, ostra papryka, cząber i mięta pozwalają uzyskać aromat kaukaskiej kuchni nawet po powrocie do domu. Pamiątka tego typu sprawdzi się rewelacyjnie w przypadku prezentu dla miłośników gotowania. Mieszanki tych przypraw są bowiem rzadko spotykane w Polsce, dlatego upominek tego typu będzie z pewnością dla danej osoby prawdziwym rarytasem.
Pamiątki w Gruzji można kupić najczęściej na głównym placu targowym oraz w większości sklepów w centrum. Przy dokonywaniu zakupów na małych stoiskach warto zapytać o możliwość zakupu alkoholu domowej roboty. W państwach takich jak Gruzja pamiątki tego typu są bowiem sprzedawane niemalże na każdym kroku.
Przepisy celne zabraniają przewożenia z Gruzji do Polski produktów pochodzenia zwierzęcego. Z tego powodu pamiątki w postaci tradycyjnych gruzińskich serów są konfiskowane na granicy, a ich właściciel naraża się na poniesienie kary finansowej.
Chacha i wina stanowią podstawę gruzińskiego alkoholu. Warto zatem przewieźć do Polski tradycyjnie produkowaną wódkę oraz kilka rodzajów lokalnych win.
Pamiątki w Gruzji są stosunkowo tanie. Za większość magnesów trzeba zapłacić około 5 lari, butelka wina ze sklepu kosztuje najczęściej do 15-20 lari, a litrowa „chacha” zakupiona na targu to wydatek rzędu 15-17 lari.