Jakie pamiątki z Malty. Co przywieźć z wakacji na Malcie

Jakie pamiątki z Malty? Co przywieźć z wakacji na Malcie?

Każde wakacje to zawsze masa przygód. Niezależnie od tego, czy jedziemy sami, czy z najbliższymi, często staramy się robić wszystko, żeby ten czas był maksymalnie spożytkowany. Wiele osób wybiera zagraniczne kierunki, ponieważ chcą zobaczyć kawałek świata i mieć wspomnienia, których nigdy nie zapomną. Istotnym elementem wojaży poza Polskę jest to, aby przywieźć pamiątki, które będą zdobić nasze meble, a zarazem dowodem, że zobaczyliśmy w życiu parę pięknych miejsc. Tym razem pod lupę wzięliśmy piękny, aczkolwiek niewielki kraj europejski jakim jest Malta. Co warto z niej przywieźć? Tego dowiecie się z naszego tekstu.

Wyroby rzemieślnicze

Jedną z najlepszych pamiątek, którą należy przywieźć z tego kraju są lokalne wyroby rzemieślnicze. Wybierając pamiątki Malta należy pamięć o tym, że praktycznie można je zakupić na każdym targu czy sklepie. Można nawet powiedzieć, że to kraj, który słynie z rzemieślnictwa. Zaznaczamy, zdecydowanie lepiej wybrać targi bądź prywatnych właścicieli (o ile jest taka możliwość) aniżeli zakupy w dużych sklepach. Nie dość, że damy zarobić lokalsom, to w dodatku będziemy mieć pewność, że nie jest to masowa produkcja, która jest przeznaczona tylko i wyłącznie po to, by nabierać naiwniaków.

Co kupić na Malcie
Co kupić na Malcie / shutterstock.com / bellena

Dużym plusem jest to, że można zakupić je w najróżniejszych kształtach – od zwierzątek jak lwy, delfiny aż do różnego rodzaju postaci czy symboli. Co ciekawe, są to rzeczy, które zdobią drzwi maltańskich domów. Jeżeli chcemy jechać na wakacje w sierpniu, to nie będzie żadnego problemu z zakupem tego typu pamiątek. Przeważnie są to stalowe bądź mosiężne wyroby, natomiast inną atrakcją są wyroby dmuchane ze szkła. Maltański jego odpowiednik jest w tak żywych kolorach, że będzie to świetna pamiątka. Cena takich wyrobów również nie odstrasza, więc taki zakup nie będzie siał spustoszenia w naszym portfelu.

Sprawdź również co przywieźć z wakacji w Hiszpanii

Wino

Wino jest jednym z najczęściej przywożonych specjałów z różnych miejsc i nie inaczej jest w przypadku Malty. To trunek, który zawsze możemy podać gościom bądź też skonsumować samemu. Jeżeli chodzi o to, co można przywieźć z Malty samolotem, to wino jest zdecydowanie na szczycie takiej listy. Maltańskie wina nie należą do najdroższych, więc podobnie jak w przypadku poprzedniej naszej propozycji, nie będzie to rzecz, która zrujnuje nasz portfel.

od:
999 zł
Wakacje na Malcie

Zobacz najlepsze oferty wakacyjne na Malcie

Gdybyśmy mieli wam polecić określone trunki, to na pewno byłoby to Ġellewża i Girgentina. Pierwsze z nich jest winem czerwonym, natomiast drugie jest winem białym. Najważniejsze jest to, że są to wina, których nie dostaniemy w żadnym innym zakątku świata, więc szukając najlepszego trunku dla siebie, zdecydowanie warto się skłonić ku tym alkoholom.

Nugat

Jedną z lokalnych pamiątek, które koniecznie trzeba nabyć na Malcie to nugat. To tradycyjny przysmak dostępny w różnych smakach – można go najlepiej kupić na lokalnych festach. Gdybyśmy mieli być okazję na takim wydarzeniu, to koniecznie trzeba się na niego zdecydować. Słodycze zawsze są mile widzianą pamiątką, a możemy w przyszłości poczęstować gości czy też podarować dzieciom. 

Sama historia nugatu jest ciekawa, bo na Malcie zjada się go z okazji Bożego Narodzenia, więc jest to przysmak, który sprawi, że będzie nam się przypominać ten magiczny czas. Pamiątki z Malty niekoniecznie muszą być biżuterią, magnesem na lodówkę czy też winem.

Wiklinowe kosze

Wielu z nas kocha wiklinę, bo przecież korzystamy z niej na co dzień. Koszyki z wikliny służą nam jako przedmiot, na którym położone są owoce czy warzywa. Dodatkowo takie kosze służą nam do przechowania balonów z winem, aczkolwiek ich zastosowanie może być naprawdę wszelakie. Nie zmienia to jednak faktu, że coraz rzadziej można je spotkać, a na Malcie jest to jeden z najbardziej pożądanych towarów

Co przywieźć z Malty
Co przywieźć z Malty / shutterstock.com / Vlad Zymovin

Takie kosze bez problemu można znaleźć na maltańskich targach i sklepach. Rękodzielnictwo jest stale popularne w tej części Europy, więc szukając tego, co warto kupić na Malcie, należy zdecydować się na wiklinowe kosze. Oczywiście, dostępne są również inne ozdoby wiklinowe, które będziemy mogli wykorzystać w kuchni czy do innych celów.

Zobacz także jakie pamiątki z Dominikany zabrać do Polski

Koszulki 

Częstą pamiątką, którą warto kupić na Malcie są koszulki. Krajem, jakim jest Malta pamiątki oferuje naprawdę na poziomie. Decyzja o zakupie koszulki z różnego rodzaju aplikacjami nie jest oryginalnym wyborem, ale jednak nie każdy może chcieć decydować się na inne pamiątki, bo mogą być dla niego niepotrzebne. T-shirt ma to do siebie, że możemy każdego dnia włożyć go na siebie i tym samym pokazać innym, że byliśmy w takim, a nie innym miejscu.

od:
999 zł
Wakacje na Malcie

Zobacz najlepsze oferty wakacyjne na Malcie

Trzeba jednak zaznaczyć, że t-shirt ma też swoje wady, ponieważ ma on swój termin użytkowania. Koszulki „lubią” się rwać już po jednym sezonie, a zawsze aplikacja na koszulce może się sprać, więc dokładnie należy przemyśleć to, czy chce się ją przywieźć, aczkolwiek ich ceny nie są zbyt duże. Mogą być to najróżniejsze koszulki, a zatem nawet podstawowe zwroty związane z kulturą maltańską, co będzie produktem, którego nigdzie indziej nie zakupimy.

Karobowe produkty

Jednym ze znaków rozpoznawczych na Malcie jest karob. To owoc, który rośnie w tym już, a w Polsce nie jest zbyt znany. Sam smak jest dość przyjemny, ponieważ można go porównać z karmelem, który jest słodki. Drzewa karobowe można spotkać w cieplejszych krajach od naszego jak Egipt czy Turcja. Jeżeli pojawia się pytanie, kiedy jechać na Maltę, odpowiadamy – zawsze! Produkty karobowe czekają na nas przez cały rok, więc jak najbardziej trzeba je przywieźć do Polski.

Szukając tego, Malta co kupić zdecydowanie polecamy karob w proszku, który może zastąpić kakao, czekoladę czy syrop i możemy pić go przez cały rok. Jest to rzecz, która w Polsce jest trudno dostępna, więc będąc na Malcie, koniecznie trzeba się w niego zaopatrzyć.

Magnesy na lodówkę

Wiele osób kocha zbierać magnesy na lodówkę, gdyż są dowodem tego, że byli w danym miejscu. Do wyboru są najróżniejsze widoki z tego pięknego kraju ze stolicą w Valettcie. Jako że jest to kraj leżący nad morzem, nie może zabraknąć widoków z tego terytorium. Gdyby pojawiały są wątpliwości dotyczące tego, czy na Malcie są rekiny, to odpowiadamy, że mogą się pojawić, ale raczej jest to niemożliwe, ponieważ w całej historii było raptem kilka ataków, więc niebezpieczeństwo jest niewielkie. Wracając jednak do tematu jakim jest Malta co kupić, to magnesy możemy też podarować najbliższym i za każdym razem, gdy będziemy otwierać lodówkę, to będziemy mieć z tyłu głowy, że tam byliśmy.

Malta - pamiątki
Malta – pamiątki / shutterstock.com / paul prescott

Plusem magnesów na lodówkę jest ich niewielka cena. Nie zajmują one wiele miejsca w bagażu, więc tak naprawdę możemy przywieźć ich ogromną ilość i nie będą obciążać mocno naszych toreb. 

Ręczne tkaniny

Szukając tego, co kupić na Malcie, nie sposób nie wspomnieć o kolejnych lokalnych wyrobach. Są to tym razem ręcznie wyrabiane tkaniny. Wybierając najlepsze oferty last minute na Maltę z pewnością warto znaleźć trochę miejsca w bagażach na takie tkaniny. Miejscami, które najbardziej z tego słyną są Marsaxlokk oraz wyspa Gozo. Jeżeli już tam mamy zamiar spędzić swoje wakacje bądź planujemy się udać na parę godzin, to czekają na nas takie produkty jak:

  • koronkowe obrusy
  • chusteczki
  • serwetki
  • parasole

Są to produkty, które przecież były częścią polskiej kultury, ponieważ nasze babcie zajmowały się dzierganiem na drutach, natomiast na Malcie jest to nadal popularne, więc dajmy szansę zarobić tym, którzy wkładają w to całe serce.

Krzyż maltański

Świetną pamiątką nie tylko dla osób religijnych będzie krzyż maltański. Często wśród kwestii dotyczących tego, co warto przywieźć z Malty pojawiają się rzeczy, o których wyżej już powiedzieliśmy jak wino, koszulki czy magnesy na lodówkę. Ten rodzaj krzyża jest oznaką cnót rycerskich, a co ciekawe, znajduje się on w herbach wielu polskich miast jak oraz zakonów: Elbląg czy Wejherowo.

od:
999 zł
Wakacje na Malcie

Zobacz najlepsze oferty wakacyjne na Malcie

Będąc na Malcie, ten rodzaj krzyża dostępny jest w różnych formach. Przykładem tego jest wisiorek, kolczyki czy broszka. Dodatkowo jest on pięknie zdobiony, dzięki czemu można go nosić na co dzień i na różne okazje. Taka pamiątka może wiązać się z większym wydatkiem, aczkolwiek jest to uzależnione od jego rodzaju, bo złoty krzyż maltański będzie droższy od srebrnego, co jest dość oczywiste.

Czytaj też co kupić w Emiratach Arabskich

Ubrania

Być może ktoś jest zdziwiony, że jadąc na Maltę ma kupować ubrania. Nie jest to jednak żaden żart, ponieważ każdy kraj ma swoje charakterystyczne ubrania, które jak najbardziej można nabyć. Co przywieźć z Malty, jeżeli chodzi o ubrania? Na pewno wełniane sweterki służące nam na chłodniejsze dni, których akurat na Malcie nie doświadczymy, bo przeważnie jest tam naprawdę ciepło. 

Pamiątki z Malty
Pamiątki z Malty / shutterstock.com / slava296

Jeżeli już decydujemy się na wakacje all inclusive Malta, niekoniecznie musimy zwiedzać tylko plaże i bary. Można dawać szansę sprzedawcom na targach, którzy wkładają całe swoje serce w to, aby sprzedawać jak najlepsze produkty, chociaż nie brakuje drobnych naciągaczy. Takie sweterki z wełny nie należą do najdroższych, więc chcąc mieć idealną rzecz na srogą zimę, nie pozostaje nic innego jak tylko ją zakupić.

Aplikacja
Gdzie można kupić pamiątki na Malcie?

Pamiątki na Malcie można zakupić wszędzie, jednak z racji tego, że jest to kraj położony nad morzem, to nie brakuje kultury targów, w których dominują lokalne produkty. Owszem, nie brakuje też wielu sklepów, natomiast w zależności od prezentu, który chcemy kupić, wydaje się, że lepszą opcją są drobne bazarki.

Jakich pamiątek z Malty nie można zabrać do samolotu?

Malta jest krajem unijnym, więc przepisy unijne są zdecydowanie bardziej liberalne. Możemy zatem wywieźć z Malty wyroby mięsne bądź mleczne, o ile są przeznaczone dla naszego użytku. Nie ma raczej rzeczy, których nie moglibyśmy przewieźć, bo podróżować w UE mogą z nami nawet zwierzęta z mikroczipami i posiadają aktualne badania oraz szczepienia. Należy jednak pamiętać o tym, że istnieją limity rzeczy, które można ze sobą zabrać do Polski.

Jaki alkohol przywieźć z Malty?

Najlepszym trunkiem, który można przywieźć z Malty są wina. Ġellewża i Girgentina to wino czerwone i białe, które nie są dostępne w innych krajach, więc będąc na Malcie, koniecznie należy ich spróbować i przywieźć do Polski.

Czy pamiątki na Malcie są drogie?

Pomimo tego, że waluta jaką jest euro kojarzy nam się z dużymi cenami, to jednak Malta jest stosunkowo tanim krajem. Lokalne pamiątki są wytwarzane na miejscu, dzięki czemu można je kupić za niewielką cenę. Jako że spora część z nich jest kupowana na targach, to dodatkowo można negocjować ceny.