Kos Wyspa - kiedy jechać na wakacje, urlop, wypoczynek, wycieczka

Wyspa Kos, Grecja – Wczasy i Wakacje na Kos

Wakacje w Grecji są niemal od zawsze jednym z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych wyjazdów. Poza niewątpliwie atrakcyjną częścią kontynentalną, Grecja to także całe mnóstwo wysp, na które przyjeżdżają turyści z całego świata. Wyspa Kos, choć nieco mniej znana od największych greckich wysp, ma do zaoferowania całe mnóstwo atrakcji dla turystów. Jeśli więc szukasz pomysłu na słoneczne wakacje, wycieczka na Kos z pewnością sprawdzi się idealnie i pozostawi przepiękne wspomnienia.

Wyspa Kos
Wyspa Kos

Wyspa Kos bardzo często bywa nazywana Grecją w pigułce. Przebywając w tym niezwykłym miejscu możemy bowiem zobaczyć i poznać niemal wszystko, z czego słynie ten kraj o bogatej historii, kulturze i tradycji. Wakacje na Kos to przede wszystkim gwarancja słońca, wspaniałych widoków, rozległych, piaszczystych plaż i lazurowego morza, które zachęca do kąpieli i sportów wodnych. To także pełne uroku miasteczka, sporo efektownych zabytków, pozostałości po dawnych kulturach, a także stanowisk archeologicznych. Choć wydawałoby się, że archeolodzy w Grecji odkryli już niemal wszystko, okazuje się, że całkiem sporo jest jeszcze do odkrycia.

od:
1 798 zł
Wakacje na Kos!

Sprawdź najlepsze oferty turystyczne na Kos

Jeśli interesuje Cię wyspa Kos, warto zdobyć nieco informacji na temat możliwości wypoczynku, atrakcji turystycznych, a także wielu innych czynników, którymi kierujemy się przy wyborze kierunku wakacyjnych podróży. Wybierając Kos wczasy na pewno będziemy mieć udane. To dobre miejsce dla młodych, aktywnych osób, które stawiają na bardzo dynamiczny wypoczynek, zarówno w postaci wędrówek, jak i nocnych imprez. Wyspa Kos będzie również idealna dla rodzin z dziećmi i osób szukających spokojnego, bardziej kameralnego wypoczynku. Wszystko zależy od tego, na jaką ofertę wyjazdu się zdecydujemy i który kurort wybierzemy. Obok dużych, tłumnie odwiedzanych kurortów, istnieją również mniejsze, pełne uroku pensjonaty, które pozwalają na zwiedzanie wyspy w naszym indywidualnym tempie.

Wczasy Kos
Wczasy Kos

Na Kos wakacje na pewno będą udane, bez względu na to, czy zdecydujemy się na wyjazd z biurem podróży, czy też wybierzemy zwiedzanie na własną rękę. Zaletą zorganizowanego wypoczynku jest przede wszystkim fakt, że nie trzeba się martwić ani o przeloty, ani o noclegi. Z drugiej strony – samodzielne planowanie wakacji daje o wiele więcej możliwości i wolności. To dobry pomysł dla osób, dla których wyspa Kos jest kierunkiem wartym odkrywania i poznawania z dala od utartych szlaków i tłumów.

Zapłać za wakacje w wygodnych ratach

Kos – lokalizacja. Gdzie leży Kos?

Zanim zdecydujesz się na wyprawę do Grecji, warto sprawdzić, gdzie leży Kos. Położenie wyspy ma bowiem spory wpływ na panujący na niej klimat, pogodę, a więc także na warunki do spędzania wakacji. Wyspa Kos leży na Morzu Egejskim w archipelagu Sporadów Południowych u wybrzeży Turcji. Ma około 290 km kwadratowych powierzchni. Jest więc spora, ale daleko jej do największej wśród greckich wysp Krety.

od:
1 798 zł
Wakacje na Kos!

Sprawdź najlepsze oferty turystyczne na Kos

Pod względem ukształtowania terenu, wyspa jest dosyć zróżnicowana – znajdziemy tu zarówno tereny nizinne, jak i górskie. Panują tu doskonałe warunki do uprawy winorośli, oliwek, a także innych roślin, które kojarzą nam się z kuchnią śródziemnomorską. Kos wyspa żyje jednak przede wszystkim z turystyki – co roku przyciąga spragnionych słońca turystów z całego świata. Dla mieszkańców innych regionów Europy, wycieczki Kos to zdecydowanie bliższa i tańsza alternatywa niż wyprawa w bardziej egzotyczne zakątki świata. Nie oznacza to jednak, że na wyspie nie możemy doświadczyć żadnej egzotyki.

Co zobaczyć na Kos?

Zanim ustalimy, co warto zobaczyć na Kos, dobrze jest poznać – choćby jedynie w pigułce – historię tego miejsca. To właśnie tutaj urodził się ojciec medycyny Hipokrates, tu również rozwinął się ośrodek kultu Asklepiosa, który służył jednocześnie jako świątynia i uzdrowisko. Do dzisiaj można oglądać pozostałości tego obiektu, znajdujące się na wzgórzu pośród lasów. Miejsce jest wyjątkowo magiczne i pozwala na kilka chwil cofnąć się w czasie w mocno starożytne klimaty. Świątynię Asklepiosa można podziwiać w stolicy wyspy o tej samej nazwie.

Kos wakacje
Kos wakacje

Oprócz niej, Kos ma w ofercie dla turystów szereg innych zabytków, świątyń, pałaców, a także urokliwych uliczek z doskonałymi lokalami, kawiarniami czy restauracjami. Jeśli planujemy wyjazd na Kos, wyspa oferuje jednak sporo więcej. Ciekawym kierunkiem podróży jest miejscowość Mamari znajdująca się na wzgórzu, z którego można oglądać sąsiadującą z wyspą Turcję, a także Kardamenę – niewielką wioskę rybacką, która zachęca spokojnym, kameralnym klimatem. Jeśli planujesz wyjazd na Kos, co warto zobaczyć dobrze jest ustalić wcześniej. Dzięki temu można ograniczyć czas spędzany na podróżowaniu czy wracaniu do atrakcji, w pobliżu których już wcześniej byliśmy.

Co zobaczyć na Kos
Co zobaczyć na Kos

Mówiąc o tym, co zobaczyć na Kos, trzeba również pamiętać o termach Embros, a także wielu imprezach kulturalnych czy muzycznych, które odbywają się o różnych porach roku. Wśród nich warto wymienić między innymi festiwal Hipokratesa oraz Festiwal Miodu. Kos co zobaczyć to hasło, które warto wpisać w Internecie, jeśli ktoś decyduje się na samodzielne podróżowanie i zwiedzanie wyspy. Osoby, które korzystają ze zorganizowanych wyjazdów, najczęściej jadąc na Kos wycieczki mają w pakiecie i mogą mieć pewność, że zobaczą wszystkie te obiekty, z których wyspa słynie na całym świecie.

Kos – wakacje. Kiedy najlepsza pogoda na podróż?

Planując wakacje, warto sprawdzić także, jaka pogoda panuje na Kos. Wyspa leży w obszarze klimatu śródziemnomorskiego z dużym wpływem klimatu kontynentalnego. Dla osób, które planują tu wypoczynek jest to informacja, że pogoda będzie piękna niemal o każdej porze roku.

Grecja Kos
Grecja Kos

Podobnie jak cała Grecja, Kos jest niezwykle słoneczna. Typowo wakacyjne temperatury zaczynają się tu już na przełomie marca i kwietnia, gdy słupki rtęci utrzymują się na poziomie 20 stopni Celsjusza. W maju i czerwcu temperatury sięgają 29 stopni, a lipiec i sierpień to już prawdziwe upały. Temperatury przekraczają nawet 32 stopnie w ciągu dnia, w nocy nie jest dużo chłodniej. Dla niektórych osób wyprawa na Kos w szczycie sezonu może więc okazać się nawet zbyt gorąca. Nieco niższe temperatury pojawiają się we wrześniu, a w październiku nadal jest ciepło – do 23 stopni. Praktycznie od marca do października można mieć pewność, że wyprawa na Kos dostarczy nam słonecznych wrażeń i pozwoli wrócić z efektowną opalenizną.

Kos Grecja
Kos Grecja

Jeśli chodzi o opady deszczu, w sezonie letnim nie ma ich wcale. Jeśli więc planujesz wczasy Kos, nie musisz obawiać się kiepskiej pogody, deszczu i siedzenia długimi godzinami w hotelu czy pensjonacie. Kos Grecja to także idealne miejsce na morskie kąpiele – bez obaw można kąpać się w morzu od maja do października. Szczególnie w sezonie letnim kąpiele będą super ochłodą w słońcu.

 • Temperatura w styczniu:  ☀️ od 13 °C do 14 °C | opady:  ☔ małe
 • Temperatura w lutym:  ☀️ od 14 °C do 16 °C | opady:  ☔ małe
 • Temperatura w marcu:  ☀️ od 15 °C do 16 °C | opady:  ☔ małe
 • Temperatura w kwietniu:  ☀️ od 17 °C do 18 °C | opady:  ☔ małe
 • Temperatura w maju:  ☀️ od 20 °C do 21 °C | opady:  ☔ małe
 • Temperatura w czerwcu:  ☀️ od 24 °C do 26 °C | opady:  ☔ małe
 • Temperatura w lipcu:  ☀️ od 26 °C do 28 °C | opady:  ☔ małe
 • Temperatura w sierpniu:  ☀️ od 26 °C do 28 °C | opady:  ☔ małe
 • Temperatura we wrześniu:  ☀️ od 25 °C do 26 °C | opady: ☔  małe
 • Temperatura w październiku:  ☀️ od 21 °C do 22 °C | opady:  ☔  małe
 • Temperatura w listopadzie:  ☀️ od 18 °C do 19 °C | opady: ☔  małe
 • Temperatura w grudniu:  ☀️ od 15 °C do 16 °C | opady: ☔  małe

Czytaj również kiedy warto lecieć do Grecji na wakacje

Czy wyspa Kos to dobry pomysł na urlop?

Kos Grecja to kierunek, który z pewnością spełni oczekiwania zarówno doświadczonych turystów, jak i osób, które do tej pory nie miały okazji zbyt często przebywać za granicą. Wyspa ma praktycznie wszystko, co jest potrzebne do idealnych wakacji – doskonałą temperaturę, piaszczyste, ciągnące się aż po horyzont plaże, ciepłe morze, piękną roślinność i wiele miejsc do zwiedzania.

Kos wczasy
Kos wczasy

Coś dla siebie znajdą więc zarówno miłośnicy leniwego odpoczywania, jak i bardziej aktywni turyści. Na Kos funkcjonuje również sporo ośrodków sportów wodnych – można więc wybrać się na surfing czy nurkowanie i poznawać tę niezwykłą wyspę także od strony morskich atrakcji.

Wakacje na Kos z dzieckiem – co warto wiedzieć przed podróżą?

Wyjazd na Kos to dobry pomysł na wakacje nie tylko we dwoje, ale również z całą rodziną. Wyspa oferuje wiele atrakcji dla najmłodszych – poczynając od piaszczystych plaż, a na parkach wodnej rozrywki kończąc. Zanim zaplanujemy wakacje z dziećmi, dobrze jest upewnić się, w jakiej okolicy znajduje się hotel, w którym będziemy mieszkać – czy jest to spokojne, kameralne miejsce, czy może większy, dosyć imprezowy kurort.

od:
1 798 zł
Wakacje na Kos!

Sprawdź najlepsze oferty turystyczne na Kos

Planując wakacje z najmłodszymi dobrze jest szukać noclegów w niewielkich miejscowościach. Najlepszym rozwiązaniem będzie wyjazd na własną rękę, a nie z biurem podróży, dzięki czemu będziemy mogli samodzielnie zaplanować sobie każdy dzień naszych wymarzonych wakacji.

Wakacje Kos – ile kosztują?

Wakacje na Kos są dosyć tanie, jeśli porównamy je do cen w innych turystycznych regionach świata. Za tydzień na wyspie w dobrym hotelu trzeba zapłacić około 2 – 2,5 tys. złotych, jednak przy odrobinie szczęścia można znaleźć także bardziej atrakcyjne cenowo oferty.

Kos wycieczki
Kos wycieczki

Dobrym pomysłem może być Kos last minute, czyli polowanie na okazje, które regularnie pojawiają się w ofertach biur podróży. Można dzięki temu spędzić słoneczne wakacje w cenie nawet o kilkadziesiąt procent niższej niż standardowa. Ciekawe ofert znajdziemy także na naszej liście Kos all inclusive.

Sprawdź szczegółowe opisy innych wysp Greckich:

Tanie loty na Kos. Gdzie znaleźć?

Jeśli planujemy wyjazd na wyspę z biurem podróży, loty na Kos są dokładnie zaplanowane, zarezerwowane i wliczone w ceny naszych wycieczek. Jednak Kos loty są również możliwe na własną rękę – warto szukać niedrogich, atrakcyjnych ofert, które można znaleźć na esky.pl.

To sprawdzona i funkcjonalna wyszukiwarka lotów, dzięki której w ciągu kilku chwil znajdziesz tanie loty na Kos i będziesz mógł zająć się innymi aspektami planowanych wakacji. Być może warto również sprawdzić wycieczki last minute – Grecja, aby spróbować znaleźć atrakcyjne cenowo oferty wyjazdów.

Aplikacja

Czytaj również:

🌴 Jakie są miasta turystyczne na Kos?

Wśród miast, które warto zobaczyć, na uwagę zasługują Kos, Mamari, Kardamene. Jednak praktycznie każde miasteczko na wyspie ma swój urok i może być doskonałym kierunkiem wakacyjnych podróży.

👶 Czy warto lecieć na Kos z dzieckiem?

Wakacje na Kos cieszą się dużą popularnością wśród rodzin z dziećmi. Wyspa oferuje wspaniałe widoki, piaszczyste plaże, ciepłą i spokojną wodę, a także hotele, które pod wieloma względami są wyposażone pod rodziny z dziećmi.

✈️ Kiedy najlepiej lecieć na Kos na wakacje?

Wakacje na Kos warto planować w zależności od tego, jaką pogodę preferujemy. W szczycie sezonu, czyli w lipcu i sierpniu jest bardzo gorąco, co niektórym osobom może nie odpowiadać. Dobrym i optymalnym czasem będzie wyjazd wiosną w kwietniu lub maju oraz jesienią we wrześniu i w październiku. Wtedy na pewno będzie ciepło, ale ekstremalne upały nam nie grożą.

🤑 Ile kosztują wakacje na Kos?

Ceny wakacji na Kos bywają różne w zależności od klasy hotelu, oferty czy biura podróży. Średnio już za 2 tys. zł od osoby za tydzień można spędzić na Kos naprawdę dobre i pełne atrakcji wakacje.