Ile trwa lot na Samos. Sprawdź ile leci się na Samos

Ile trwa lot na Samos? Sprawdź ile leci się na Samos

Samos to jedna z najpiękniejszych wysp Grecji, co czyni ją ulubionym miejscem wypoczynku dla turystów z Polski i całego świata. Położona jest ona w archipelagu Cykladów, na Morzu Egejskim, naprzeciw wybrzeża tureckiego. Wyspa jest przy tym oddalona od Aten, a przeloty odbywają się najczęściej lotami czarterowymi, przy czym miejscem lądowania jest lokalne lotnisko. Warto więc przygotowując się do podróży spytać się także, jak wygląda sama podróż na Samos, ile trwa lot i czego można spodziewać się w czasie podróżowania samolotem.

 Ile się leci na Samos z Polski?

Wyspa Samos położona jest około 1500 kilometrów od Polski. Bezpośredni lot na Samos nie trwa więc długo – przeciętny czas przelotu wynosi około 3 godzin. Czas ten jest zbliżony niezależnie od tego, z którego lotniska w Polsce odlatujemy. To, ile trwa lot z Polski na Samos zależy jednak od wielu czynników, które mogą spowodować przedłużenie czasu podróży.

Czas lotu na Samos
Czas lotu na Samos / shutterstock.com / bluecrayola

Prócz lotów bezpośrednich (w tym głównie czarterowych) możliwe są także loty z przesiadką, najczęściej w Atenach – przesiadka może spowodować przedłużenie podróży o wiele godzin. Do czasu podróży doliczyć trzeba także czas odprawy oraz czas przeznaczony na dojazd do lotniska. W czasie burzowej pogody zdarzają się też znaczne opóźnienia samolotów.

Samos
Samos
Średni czas lotu:
3 g. 11 m.
Wakacje na Samos już od 2 381 zł za osobę

W sumie mimo tego, że wyspa położona jest tak blisko, zastanawiając się, ile się leci z Polski na Samos, musimy zarezerwować sobie na podróż nawet kilkanaście godzin.

Sprawdź również jak długo trwa lot do Grecji

 Z jakich miast polecimy na Samos?

Gdy wybieramy lot na Samos, czas przelotu nie zależy zasadniczo od lotniska w Polsce, które wybierzemy. Wśród czynników, które warto wziąć pod uwagę planując lot na Samos, ile trwa odprawa i dojazd do lotniska jest natomiast równie istotne, co sama długość lotu. Bezpośrednie loty na wyspę Samos to przy tym niemal wyłącznie loty czarterowe, często współorganizowane przez biura podróży w ramach wycieczek. Loty czarterowe na Samos dostępne są z Warszawy, Poznania, Gdańska, Krakowa i Katowic, niekiedy także z mniejszych lotnisk takich jak lotnisko w Rzeszowie.

Ile się leci na Samos
Ile się leci na Samos / shutterstock.com / easyshoot

To, ile leci się na Samos może się natomiast wiązać z przesiadką, o ile interesuje nas lot kursowy. Loty takie odbywają się głównie między Warszawą i Atenami, dla turystów z całej Polski konieczny będzie więc dojazd do Warszawy, a następnie przesiadka na lotnisku w Atenach. Warto więc wybrać przede wszystkim lot czarterowy na Samos, all inclusive to przy tym opcja, w której często zawarta jest cena przelotu czarterem za stosunkowo niską cenę.

Z jaką prędkością leci się samolotem na Samos?

Zastanawiając się, ile trwa lot na Samos, nie musimy w zasadzie brać pod uwagę typowej prędkości samolotu. Szybkość, z którą leci samolot, nie zależy tylko od jego możliwości technicznych, ale także od bieżących warunków pogodowych. Wpływa na nią przede wszystkim wiatr panujący na dużych wysokościach – samoloty osiągają przy tym różne prędkości o różnych porach roku. Przeszkodą, z powodu których nasz lot może ulec opóźnieniu są przy tym przede wszystkim silne burze. Standardowe samoloty rejsowe osiągają przeważnie prędkość 800 do 1000 kilometrów na godzinę.

od:
2 381 zł
Wakacje na Samos!

Zobacz najlepsze oferty wyjazdów na Samos

W związku z faktem, że na Samos latają głównie mniejsze samoloty wykonujące loty czarterowe, przeciętna prędkość lotów jest mniejsza. To, ile się leci na Samos, nie zależy jednak w dużym stopniu od prędkości samolotu. Samoloty poruszają się po wyznaczonych korytarzach powietrznych, w których mogą przyspieszać lub zwalniać – wiąże się to jednak przede wszystkim z warunkami pogodowymi.

Samos - czas lotu
Samos – czas lotu / shutterstock.com / Nejdet Duzen

Zobacz także ile leci się na Zanzibar

Na jakiej wysokości leci samolot na Samos?

Przeloty z Polski na Samos odbywają się typowo na wysokości ponad 5000 metrów. W związku z faktem, że bezpośrednio na Samos latają głównie małe samoloty czarterowe, rzadko spotyka się większe wysokości, osiągane głównie przez duże samoloty kursowe. Duże samoloty wzbijają się często na wysokość 10000 metrów lub nawet większą.

Kiedy szukać tanich lotów na Samos?

Ilość połączeń na trasie Polska Samos, ile trwa lot, jak przebiega i to, z jakich lotnisk możemy dostać się na grecką wyspę to nie jedyne problemy, z którymi musi zmierzyć się podróżny. Istotna jest także cena biletów lotniczych. Najtańsze bilety na Samos nabędziemy zimą, poza sezonem turystycznym – Grecja zimą jest jednak krajem deszczowym i pochmurnym, nie możemy więc liczyć wtedy na urlop na plaży. 

Samos - ile trwa lot
Samos – ile trwa lot / shutterstock.com / Nejdet Duzen

Jeśli interesuje nas słoneczna pogoda, a jednocześnie szukamy tanich lotów, warto wybrać początek sezonu (a więc kwiecień, maj i czerwiec) lub jego koniec (okres od końca września do początku listopada). Także wiosną i jesienią pogoda na Samos jest ciepła i przyjemna. W szczycie sezonu warto wybrać last minute, Samos jako ośrodek turystyczny często umożliwia skorzystanie z tego rodzaju oferty.

od:
2 381 zł
Wakacje na Samos!

Zobacz najlepsze oferty wyjazdów na Samos

Czytaj też ile trwa lot na Zakynthos

Samos – ile trwa lot?

Lot bezpośredni na Samos z Polski trwa przeciętnie trzy godziny. Często musimy liczyć się jednak z przesiadką w Atenach, co znacznie przedłuża całościowy czas podróży.

Samos – jak szybko leci samolot?

Prędkość samolotu to około 800 kilometrów na godzinę. W związku z faktem, że loty na Samos to głównie loty czarterowe, stosunkowo rzadko spotyka się największe samoloty, które mogą osiągać większe średnie prędkości.

Samos – jak wysoko leci samolot?

Przeciętnie samolot pokonujący odległość z Polski do wyspy Samos leci na wysokości 5000 metrów. Niekiedy duże samoloty osiągają większe wysokości – 10000 metrów lub nawet więcej.

Czy są bezpośrednie loty na Samos z Polski

Bezpośrednie loty na Samos z Polski to głównie loty czarterowe współorganizowane przez biura podróży. Jeśli interesuje nas lot rejsowy, musimy liczyć się z przesiadką, najczęściej w Atenach.