Czy na Seszelach są rekiny

Seszele – rekiny. Czy na Seszelach są rekiny?

Seszele – rekiny. Co należy wiedzieć?

Wiele osób podróżujących na Seszele zastanawia się czy na Seszelach są rekiny. To wyspa leżąca na Oceanie Indyjskim, dlatego owszem, możemy spotkać tam rekiny, szczególnie podczas nurkowania. 

Rekiny na Seszelach
Rekiny na Seszelach / iStock.com / SimonDannhauer

Seszele są popularne jako świetne miejsce do nurkowania. Turyści specjalnie podróżują na Seszele w celu zaobserwowania życia rekinów wielorybich czy też rekinów rafowych. To świetna atrakcja, a ze względu na małe zagrożenie ze strony rekinów – bardzo rozpowszechniona.

Sprawdź również najlepsze lasty na Seszele oraz wakacje all inclusive Seszele

Rekiny na Seszelach. Czy zdarzają się ataki rekinów na Seszelach?

Na Seszelach zdarzają się ataki rekinów, jednak to bardzo sporadyczne przypadki. W 2011 na plaży Anse Lazio miały miejsce dwa ataki rekina na człowieka. Niestety, nie obyło się bez ofiar. Jednym z nich był 36-letni francuski turysta, a kilkanaście dni później 30-letni nurkujący mężczyzna będący na drugim tygodniu swojej podróży poślubnej. Zginął on na oczach żony w wyniku obrażeń rąk i bioder spowodowanych atakiem rekina. Prawdopodobnie atakowała ta sama ryba. 

od:
4 499 zł
Wakacje na Seszelach!

Sprawdź najlepsze oferty w biurach podróży!

Następna niebezpieczna sytuacja nastąpiła w 2019 roku, kiedy rekin zaatakował francuską turystkę korzystającą z kąpieli w oceanie tuż przed zachodem słońca. Cała sytuacja zakończyła się amputacją ramienia kobiety. Od 2011 roku nie odnotowano żadnych śmiertelnych ataków na ludzi, ale dla bezpieczeństwa umieszczona została w wodzie siatka ochronna, która uniemożliwia przepłynięcie rekinów do brzegu.

Sprawdź również czy w Grecji są rekiny oraz czy w Turcji są rekiny

Czy rekiny na Seszelach są niegroźne dla ludzi?

Rekiny na Seszelach zwykle nie zagrażają ludziom. Na wodach otaczających Seszele można zobaczyć największe na świecie rekiny wielorybie, które są całkowicie niegroźne dla ludzi, ponieważ żywią się wyłącznie planktonem.

Seszele - rekiny
Seszele – rekiny / iStock.com / Diamond Dogs

Innym gatunkiem występujących tam rekinów są rekiny rafowe, równie bezpieczne, bo polują głównie nocą na mniejsze ryby. Rekiny młoty, które także występują na Seszelach są potencjalnie niebezpieczne dla człowieka. Rafa, na której podczas popularnego tam nurkowania można spotkać te rekiny nazywa się Grouper Point. Na Seszelach na płyciznach atolu Aldabra można także zobaczyć rekiny tygrysie. 

Zobacz także kiedy jechać na Seszele, aby była najlepsza pogoda

Jak zachować się w sytuacji, w której zobaczymy rekina?

W sytuacji zobaczenia rekina należy przede wszystkim zachować spokój i nie wykonywać żadnych gwałtownych ruchów. Trzeba cały czas obserwować rekina. Najbezpieczniejszą pozycją w wodzie jest postawa pionowa. Jeśli nie mamy pewności, czy ten gatunek rekina jest bezpieczny dla ludzi, dla pewności można zacząć się spokojnie oddalać.

od:
4 499 zł
Wakacje na Seszelach!

Sprawdź najlepsze oferty w biurach podróży!

Niebezpiecznie zaczyna się robić w momencie, kiedy nadpływający rekin zaczyna zataczać małe koła lub płynie w naszą stronę charakterystycznym szybkim, zygzakowatym ruchem. W tej sytuacji należy znaleźć skałę, za którą można się ukryć.

Przeczytaj także ile trwa lot na Seszele i sprawdź najpiękniejsze plaże na Seszelach

Zapłać za wakacje w wygodnych ratach

Czytaj również:

Aplikacja
Czy na Seszelach możemy spotkać rekina?

Tak, na Seszelach można spotkać rekina. Są to przede wszystkim rekiny wielorybie, rafowe, a także rekiny młoty i tygrysie. 

Rekiny – Seszele. Groźne czy niegroźne dla ludzi?

Archipelag słynie z bardzo spokojnych wód, jednak pływające w nim rekiny bywają niebezpieczne. Są to bardzo rzadkie sytuacje, jak do tej pory w ciągu ostatnich 60 lat odnotowano trzy przypadki ataków na człowieka, w tym dwa śmiertelne.

Ataki rekinów na Seszelach. Czy są możliwe?

W 2011 roku miały miejsce dwa ataki rekinów, śmiertelne w skutkach. W 2019 miał miejsce kolejny atak, jednak na szczęście nie był on śmiertelny. Od tego czasu nie odnotowano żadnego przypadku, a władze Seszeli zadbały o bezpieczeństwo na tamtejszych plażach poprzez umocowanie siatki w wodzie.