Dubaj – rekiny. Co należy wiedzieć?
Dubaj to swoisty raj dla podróżujących. Ten egzotyczne miejsce dostarcza wspaniałych wrażeń osobom szukającym egzotyki, pięknych widoków i mocnych wrażeń. Świat podwodny Dubaju ma wiele do zaoferowania. Czy w Dubaju są rekiny?
Należy wspomnieć, że w Zatoce Perskiej żyje koło 300 gatunków ryb, głównie ryby tropikalne, ale i drapieżne. Pływają tam tuńczyki, makrele i właśnie rekiny. Znane dubajskie atrakcje, gdzie można zobaczyć rekiny w bezpieczny sposób, to akwarium The Dubai Mall, zresztą największy tego rodzaju zbiornik na świecie. Znajduje się tam około 300 sztuk rekinów i płaszczek.
Z pewnością są osoby, które szukają w sieci haseł takich jak: Dubaj rekiny czy rekiny Dubaj. Bez obawy, nie taki rekin straszny jak go malują.
Sprawdź również najlepsze oferty last minute Emiraty Arabskie
Rekiny w Dubaju. Czy zdarzają się ataki rekinów w Dubaju?
Ataki rekinów w Dubaju są niezmiernie rzadkie. Są jednak pewne gatunki rekinów pływające w Dubaju, które mogą nie być tak przyjazne dla człowieka jak reszta.
Do gatunków mniej bezpiecznych należą następujące rekiny, z czego dwa pierwsze wyróżniają się negatywnie na tej liście:
- Tiger Shark – 5,5 metrowy olbrzym o tygrysich wzorach, żywi się min. delfinami i żółwiami i lepiej go unikać
- Hammerhead – czasem atakuje, ale tylko jeśli zostanie sprowokowany
- Lemon Shark – może zachowywać się agresywnie, ale tylko gdy zostanie sprowokowany
- Bull Shark – agresywna natura, są odpowiedzialne za większość krytycznych sytuacji
Zobacz też kiedy jechać do Dubaju, aby była piękna pogoda
Rekiny w Dubaju. Czy zdarzają się ataki rekinów w Dubaju?
Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że nie każdy rekin to drapieżnik, a niektóre gatunki po prostu zjadają plankton. W rzeczywistości jednym z groźniejszych gatunków w ogóle jest żarłacz biały. Rozmiar nie idzie w parze z zagrożeniem, bo zdarzają się i małe, groźne gatunki.
Rekinów w teorii niebezpiecznych dla ludzi jest tylko kilka, w tym właśnie wspomniany żarłacz biały.
Tylko dwa ataki rekinów zostały opisane w Dubaju w obecnych czasach. Parę lat temu pojawiła się wzmianka o ataku rekina na rybaka, ale po fakcie okazało się, że za atak był odpowiedzialny tzn. wolf-Shark, gatunek rekina mało agresywny i taki, który pojawił się w tych wodach gościnnie. Wspomniano, że rekiny nie atakują ludzi, którzy znajdują się na powierzchni wody czy na łodzi, a jeśli tak się zdarzy, to z pewnością ktoś musiał je sprowokować lub w pobliżu znajdowała się krew.
Czytaj także czy w Meksyku są rekiny oraz czy w Bułgarii są rekiny
Czy rekiny w Dubaju są niegroźne?
W zdecydowanej większości tak. Jednak istnieje kilka gatunków, w tym dwa wspomniane wcześniej, które mogą być groźne. Mówimy tutaj jednak o sytuacji, gdzie człowiek przyczynia się do ataku rekina lub nie zostały zachowane środki ostrożności lub coś przyciągnęło uwagę rekinów.
Dubaj słynie z wodnych i podwodnych atrakcji, zatem gdyby tamtejsze rekiny były groźne, byłoby dużo przypadków ataków, a nie tylko dwa i to takich, gdzie do końca nie wyjaśniono okoliczności zdarzenia. Rekiny w Dubaju to normalne zjawisko i nie ma potrzeby się nimi martwić.
Zobacz także czy na Dominikanie są rekiny oraz czy w Egipcie są rekiny
Jak zachować się w sytuacji, w której zobaczymy rekina?
Jak zawsze w sytuacji zagrożenia wskazana jest stanowczość, ale i spokój. Dlatego gdy zobaczymy rekina, wychodzimy z wody szybko, ale spokojnie.
Lepiej jednak nie dopuszczać do takich sytuacji i stosować kilka zasad. Najlepiej dowiedzieć się czegoś wcześniej o miejscu gdzie zamierzamy się kąpać i tutaj polecanym źródłem są miejscowi. Nikt tak dobrze jak oni, nie będzie znał miejscowych wód. Oczywiście unikamy samotnego pływania i odpływania daleko od brzegu oraz wody o świcie, zmierzchu i nocą, bo to momenty kiedy rekiny lubią żerować.
Czytaj również:
Jak najbardziej. Żyje tam około 30 różnych gatunków rekinów.
Rekiny w Dubaju są w zdecydowanej większości niegroźne. Gatunki uznawane za groźne, rzadko atakują ludzi i tylko pod pewnymi warunkami.
W teorii atak jest możliwy, ale w praktyce dochodzi do niego bardzo rzadko. W obecnych czasach odnotowano tylko dwa incydenty z rekinami.