Czy na Wyspach Kanaryjskich są rekiny

Wyspy Kanaryjskie – rekiny. Czy na Wyspach Kanaryjskich są rekiny?

Wyspy Kanaryjskie – rekiny. Co należy wiedzieć?

Turyści, którzy chcą cieszyć się urokami Wysp Kanaryjskich, zadają sobie pytanie – czy na Wyspach Kanaryjskich są rekiny?

Rekiny na Wyspach Kanaryjskich
Rekiny na Wyspach Kanaryjskich / iStock.com / Bareta

W pobliżu Gran Canarii są spotykane tzw. bull sharki czyli żarłacze tępogłowe, mało sharki (ostronosy atlantyckie) oraz rekiny młoty.

od:
2 699 zł
Wakacje na Wyspach Kanaryjskich

Sprawdź najlepsze oferty!

Wiadomo też, że na Wyspy Kanaryjskie powrócił morski anioł tzw. Angels Shark czyli rekin o spłaszczonym ciele i płetwach jak płaszczka. O jego obecności w tamtych okolicach informowali płetwonurkowie, a zbadali to i potwierdzili naukowcy z okolicznego uniwersytetu. Jest to gatunek niegroźny, który mieszka w piaszczystym dnie i poluje w nocy. Jego pożywienie to skorupiaki. Warto dodać, że temu gatunkowi grozi wymarcie, a na całym świecie pozostało około 5000 osobników tego rodzaju, w tym właśnie Wyspy Kanaryjskie są jednym z ostatnich miejsc, gdzie można je spotkać.

Sprawdź także lasty na Wyspy Kanaryjskie oraz all inclusive Wyspy Kanaryjskie

Rekiny na Wyspach Kanaryjskich. Czy zdarzają się ataki rekinów na Wyspach Kanaryjskich?

Z pewnością niejeden przyszły turysta czy płetwonurek, szukał w sieci po hasłach „Wyspy Kanaryjskie rekiny” czy też „rekiny Wyspy Kanaryjskie”. Jednak bez obaw, bo został opisany zaledwie jeden przypadek ataku rekina na człowieka w tym rejonie.

Zapłać za wakacje w wygodnych ratach

Na Gran Canarii, przy plaży Arinaga Beach, doszło do incydentu z udziałem rekina i jednocześnie był to pierwszy opisany atak rekina na człowieka na Wyspach Kanaryjskich. Cristina Ojeda-Thies została zaatakowana w wodzie podczas kąpieli. Był to jednorazowy przypadek i przewodniczący stowarzyszenia Shark Alliance na Wyspach Kanaryjskich Fernando Frias, skomentował wydarzenie w ten sposób, że możliwość kolejnego ataku w ciągu najbliższych 50 lat jest niewielka, a ludzie nie mają się czego obawiać.

Wyspy Kanaryjskie - rekiny
Wyspy Kanaryjskie – rekiny / iStock.com / Frank Günther

Rekiny na Wyspach Kanaryjskich, jak zresztą większość rekinów w innych rejonach świata, nie interesują się ludźmi, tylko sprowokowane mogą zaatakować.

Czytaj także jaka jest pogoda na Wyspach Kanaryjskich przez cały rok

Czy rekiny na Wyspach Kanaryjskich są niegroźne dla ludzi?

Zdecydowana większość rekinów żyje na głębokościach od 50 do 1000m, zatem przy zwykłym nurkowaniu nie ma szans ich spotkać. Wyjątkiem jest opisany wcześniej Angel Shark, który przebywa w dość płytkiej wodzie, zakopując się w piasku na okres godowy. Nie jest on groźny dla człowieka, ale jeśli płetwonurkowie go sprowokują, może być agresywny.

Sprawdź także czy w Grecji są rekiny oraz czy w Dubaju są rekiny

Jak zachować się w sytuacji, w której zobaczymy rekina?

Zaleca się zachować bezwzględny spokój, nie panikować, tylko powoli oddalić się z tego miejsca lub odpłynąć. Nie należy wcześniej prowokować ani wabić rekinów czy też próbować usilnie zrobić im zdjęcia. Te wszystkie zachowania mogą doprowadzić do potencjalnego ataku.

od:
2 699 zł
Wakacje na Wyspach Kanaryjskich

Sprawdź najlepsze oferty!

W normalnych warunkach, rekiny raczej nie są zainteresowane ludźmi i nie atakują bez powodu. Natomiast są to bardzo medialne stworzenia, często niesłusznie przedstawiane jako krwiożercze bestie.  Rekiny w większości to gatunki zagrożone wymarciem, więc warto spojrzeć na problem z drugiej strony i nie utrudniać im życia oraz nie wabić ich w niedozwolony sposób dla własnej przyjemności. 

Czytaj również:

Zapłać za wakacje w wygodnych ratach
Czy na Wyspach Kanaryjskich możemy spotkać rekina?

Może się tak zdarzyć. Jednak z reguły nie interesują się one ludźmi.

Rekiny – Wyspy Kanaryjskie. Groźne czy niegroźne dla ludzi?

Raczej są to gatunki niegroźne dla ludzi. Te nieco bardziej drapieżne występują na dużych głębokościach i nie wdają się w konflikty z ludźmi.

Ataki rekinów na Wyspach Kanaryjskich. Czy są możliwe?

Był opisany jeden atak rekina przez turystkę. Oprócz tego nic nie wiadomo o innych przypadkach. Mimo wszystko, warto zachować czujność i nie prowokować rekinów.