Plaża Matala Beach - Grecja

Skopiuj link do tej plaży

Plaża Matala to jedna z najpiękniejszych plaż na Krecie. Jest długa i piaszczysta, z występującymi gdzieniegdzie drobnymi kamieniami. Ma łagodne zejście do wody, a przy brzegu jest dosyć płytka, dzięki czemu pozwala na bezpieczne zabawy także najmłodszym. Plaża z dwóch stron jest zamknięta wysokimi wzgórzami, dzięki czemu jest chroniona przed wiatrem. Jest tu wyjątkowo spokojnie i bardzo klimatycznie. Plaża jest chętnie odwiedzana przez turystów nie tylko w sezonie turystycznym, ale również poza nim – to idealne miejsce do spacerów, a także do sesji fotograficznych.

Zobacz oferty już od 1 059 zł za os.
Opis plaży Matala Beach

Wyspa Kreta jest nie tylko największa i jedną z  najpopularniejszych greckich wysp, ale również tą, która ma do zaoferowania całe mnóstwo atrakcyjnych plaż. Jeśli planujesz wypoczynek na wyspach greckich, warto uważnie zapoznać się z informacjami na temat plaż, aby mieć pewność, że spełnią one wszystkie indywidualne oczekiwania. Jedną z plaż, która na pewno będzie odpowiadała różnym turystycznym gustom, jest Matala.

Plaże Grecji są wyjątkowo zróżnicowane, a jednocześnie bardzo charakterystyczne. Większość z nich to rozległe, piaszczyste lub kamieniste przestrzenie otoczone stromymi klifami bądź porośniętymi bujną roślinnością wzgórzami. Nie inaczej jest na Krecie, gdzie plaże są bardzo różnorodne. Na północy znajdziemy głównie skomercjalizowane kurorty i luksusowe hotele, a więc i plaże z rozbudowaną infrastrukturą. Na południu natomiast czekają na nas dziewicze i nieodkryte miasteczka, spokojne rejony i plaże położone z dala od ruchu turystycznego. Plaża Matala wpisuje się gdzieś pomiędzy te dwie skrajności – leży na południu, nie jest jednak aż tak dzika, jak inne plaże znajdujące się w tym rejonie.

Matala Grecja to propozycja dla każdego turysty, który szuka plaży stworzonej do słonecznego wypoczynku. Plaża znajduje się w pobliżu miejscowości o tej samej nazwie w centralnej części południowej Krety. Kilkadziesiąt lat temu była ulubionym miejscem hipisów, dziś natomiast cieszy się popularnością wśród różnych grup turystów. Plaża znajduje się w łagodnej zatoce, której szmaragdowa woda wcina się w ląd tworząc piękny efekt wizualny ze złocistym piaskiem. Matala z obu stron zamknięta jest wzgórzami, dzięki czemu jest miejscem spokojnym, pozbawionym podmuchów wiatru i wysokich fal. Choć plaża w większości jest piaszczysta, trzeba liczyć się z tym, że dosyć często pojawiają się na niej także duże kamienie. Na uwagę zasługują również pobliskie skały, które cieszą się zainteresowaniem nurków lubiących zwiedzanie podwodnego świata. Na Matalę najlepiej jest wybrać się w sezonie wiosenno-letnim – wtedy jest najcieplej, a warunki są idealne do plażowania. Jednak nawet po sezonie na plaży nie brakuje turystów, którzy pełnymi garściami czerpią z naturalnych atrakcji, spacerów, zwiedzania pobliskich skał, a także uprawiają sporty wodne, do których idealna pogoda nie jest potrzebna.

Matala Beach plaża

Matala Beach plaża / shutterstock.com / Georgios Tsichlis

Atrakcje na plaży

Jedną z większych atrakcji plaży, oczywiście oprócz pięknych widoków i doskonałych warunków do plażowania, są znajdujące się nieopodal jaskinie z czasów prehistorycznych, które służyły ówczesnym ludziom jako domy. Nie brakuje też wykopalisk, które mogą być prawdziwą gratką dla wielbicieli historycznych klimatów. Sama plaża jest bardzo dobrze utrzymana, znajdują się tutaj wypożyczalnie parasoli, leżaków, a także prysznice i toalety. Coś dla siebie znajdą również wielbiciele greckiej kuchni – przy plaży działa całkiem sporo restauracji i tawern serwujących lokalne przysmaki. Jeśli ktoś zgłodnieje w trakcie plażowania, nie musi daleko szukać, aby zjeść smaczny, sycący i niedrogi posiłek. Matala to także wypożyczalnie sprzętu wodnego – nie trzeba więc wybierać się na plażowanie z własnym ekwipunkiem, gdyż wszystko można znaleźć na miejscu.

Zobacz oferty już od 1 059 zł za os.
Czy plaża Matala Beach jest odpowiednia dla rodzin z dziećmi?

Greckie wyspy cieszą się ogromną popularnością wśród rodzin z dziećmi, które wybierają ten kierunek przede wszystkim ze względu na pewną, słoneczną pogodę. Jeśli marzy się Tobie rodzinna, śródziemnomorska Grecja, Matala będzie idealną propozycją. Plaża pod każdym względem zapewnia komfortowe warunki do wypoczynku i rekreacji dla całych rodzin. Dużym atutem jest drobny piasek, a nie duże kamienie czy żwir, co zachęca do zabaw w piasku. Morze w tym miejscu jest ciepłe, łagodne i nie ma wielkich spadków dna, co z pewnością będzie kolejnym atutem docenionym przez rodziców. Jeśli wybierasz się na plażę Matala z całą rodziną, dobrze jest wybrać hotel znajdujący się niedaleko plaży. Sprawdzaj jednak nie tylko lokalizację, ale również wszystkie udogodnienia, jakie można zastać na miejscu. Nie wszystkie hotele są bowiem idealne dla rodziców z maluchami, a niesprawdzone miejsce może się okazać głośne lub położone w dosyć dużej odległości od plaży.

Plaża Matala Beach

Plaża Matala Beach / shutterstock.com / Georgios Tsichlis

Nasza ocena plaży Matala Beach

Jeśli szukasz plaży idealnej do greckiego wypoczynku, Matalę możemy polecić bez dwóch zdań i z czystym sumieniem. Plaża zachęca wspaniałymi widokami, doskonałymi warunkami naturalnymi, a także świetną infrastrukturą. Coś dla siebie znajdą tutaj turyści aktywni, lubiący sporty wodne, spacery czy rekreację, jak i osoby, które preferują raczej leniwy wypoczynek. Choć plaża jest bardzo popularna i nieustannie tętni życiem, można na niej znaleźć także miejsca bardziej spokojne i kameralne – z dala od tłumów turystów i w bardziej dzikich warunkach. Jeśli dodamy do tego doskonałą pogodę od wiosny aż do jesieni i pyszną grecką kuchnię, której można spróbować w pobliskich knajpkach, Matala z pewnością przypadnie Tobie do gustu. Plaża nie tylko świetnie się prezentuje w katalogach biur podróży, ale również cieszy się świetnymi opiniami wśród turystów, którzy już mieli okazję na niej przebywać. A to najlepsza rekomendacja dla wszystkich wakacyjnych miejsc.

Zobacz oferty już od 1 059 zł za os.