Plaża Sarakiniko Beach - Grecja

Skopiuj link do tej plaży

Plaża Sarakiniko na wyspie Milos to coś dla turystów, którzy szukają bardziej niecodziennych wrażeń i zwykła, piaszczysta plaża im nie wystarczy. Sarakiniko już na pierwszy rzut oka zachwyca nietypowym wyglądem – to plaża, na której nie ma ani piasku, ani żwiru, ani drobnych kamieni. Powstała na skale, która przez tysiące lat oblewana była wodą, przez co stała się gładka i przyjemna w dotyku. Opalanie na skale to propozycja dla osób, które bez problemu znoszą wysokie temperatury – nie ma tu miejsc zacienionych ani żadnej roślinności. nie ma również infrastruktury – jeśli ktoś chce wypoczywać w komfortowych warunkach, cały ekwipunek musi zabrać ze sobą.

Zobacz oferty już od 1 059 zł za os.
Opis plaży Sarakiniko Beach

O tym, że plaża wcale nie musi być rozległa i piaszczysta, ale i tak będzie oblegana przez żądnych atrakcji turystów, przekonać się możemy odwiedzając plażę Sarakiniko. To miejsce, które robi kolosalne wrażenie już na pierwszy rzut oka. Aby zwiedzić tę plażę, warto wybrać się na jedną z mniej znanych greckich wysp, czyli Milos.

Greckie plaże zwykle kojarzą nam się z ciągnącymi się po horyzont piaszczystymi lub kamienistymi terenami otoczonymi zielonymi wzgórzami. Okazuje się jednak, że jak Grecja ma wiele twarzy, tak i plaże mogą tutaj być zupełnie inne niż w naszych wyobrażeniach. Grecja wyspa Milos z pewnością pokaże nam plaże w zupełnie innym wydaniu. Warto wybrać się tu szczególnie w sezonie wiosenno-letni, gdy śródziemnomorski klimat jest najbardziej przyjazny i zapewnia idealne warunki do plażowania i kąpieli w ciepłym, krystalicznie czystym morzu.

Plaża Sarakiniko położona jest na północnym wschodzie wyspy Milos w odległości 5 kilometrów od znanego kurortu Adamas. Cała plaża ukształtowana została przez wapienne skały, które nadały jej iście księżycowy, zdumiewający charakter. Na plaży nie ma ani piasku, ani drobnego żwiru, ani nawet większych kamieni. Jest to po prostu biała skała, która przez tysiące lat była obmywana przez morską wodę, dzięki czemu stała się idealnie gładka i całkiem wygodna do plażowania. Niewielkie ilości piaszczystych terenów znajdują się w niektórych miejscach przy zejściu do wody. Warstwa piasku jest jednak na tyle znikoma, że nie da się tutaj rozłożyć z ręcznikiem czy innymi akcesoriami do plażowania. Woda przy plaży jest dosyć głęboka – zejście do wody jest bezproblemowe i wygodne, jednak osoby, które nie czują się pewnie w wodzie, powinny odpuścić sobie kąpiel.

Plaża znajdująca się na gołej skale jest w oczywisty sposób pozbawiona roślinności – nie ma więc tutaj zacienionych miejsc, a słońce obecne jest przez cały dzień. Turyści, którzy planują spędzenie na Sarakiniko całego dnia powinni pamiętać o zabraniu ze sobą parasola lub innych form ochrony przeciwsłonecznej. Sarakiniko Grecja to miejsce, które jednych turystów zachwyci, a innych może zniechęcić. Warto więc dobrze rozważyć, czy na pewno chcemy opalać się na skale, a nie na piaszczystej plaży w innym rejonie wyspy. 

Sarakiniko Beach plaża

Sarakiniko Beach plaża / shutterstock.com / Sven Hansche

Atrakcje na plaży

Jeśli marzy się Tobie pełna atrakcji plażowych Grecja, Sarakiniko może nie do końca spełnić te oczekiwania. Plaża jest, co prawda, mocno uczęszczana i raczej nie zdarzają się dni, gdy nie ma tu nikogo, jednak próżno jest oczekiwać rozbudowanej plażowej infrastruktury. W niedalekiej odległości znajduje się kilka znanych hoteli, na samej plaży natomiast nie ma ani leżaków, ani parasoli. Brakuje również miejsc, gdzie można coś zjeść. Do najbliższej restauracji czy knajpki trzeba jechać kilka kilometrów. Zdarzają się jedynie miejscowi, którzy wędrując po plaży sprzedają napoje czy kanapki, na pełen posiłek nie ma jednak co liczyć. Podobnie będzie w przypadku osób, które preferują aktywny wypoczynek i sporty wodne. Sarakiniko jest miejscem, które jest idealne do nurkowania i eksplorowania podwodnych jaskiń. Trzeba jednak wybrać się tutaj z własnym sprzętem.

Zobacz oferty już od 1 059 zł za os.
Czy plaża Sarakiniko Beach jest odpowiednia dla rodzin z dziećmi?

Plaże dla rodzin z dziećmi powinny być przede wszystkim czyste, bezpieczne, piaszczyste, z łagodnym zejściem do wody, czystym i płytkim dnem. Plaża Sarakiniko raczej nie jest więc miejscem stworzonym do rodzinnego wypoczynku. Nie ma tu piaszczystych terenów, a jedynie goła skała – maluchy nie mają więc możliwości korzystania z zabaw z piasku czy biegania po ciepłym, przyjemnym podłożu. Woda w morzu, choć czysta, bywa dosyć niespokojna. Dno jest muliste, nie ma miejsc, które byłyby bezpieczne do kąpieli dla najmłodszych. Plażę Sarakiniko można więc potraktować jako ciekawostkę turystyczną, gdy podróżujemy ze starszymi pociechami. Jeśli jednak szukamy miejsca idealnego na wypoczynek z najmłodszymi, zdecydowanie lepiej będzie poszukać bardziej przyjaznej, dostępnej i lepiej wyposażonej plaży.

Plaża Sarakiniko Beach

Plaża Sarakiniko Beach / shutterstock.com / Oriol Puig

Nasza ocena plaży Sarakiniko Beach

W naszej ocenie plaża Sarakiniko z pewnością jest obowiązkowym punktem zwiedzania dla każdego, kto wypoczywa na wyspie Milos. Jest to bowiem miejsce inne niż wszystkie, wyłamujące się ze schematów, urzekające niezwykłym pięknem, a także mówiące o potędze natury. Wszystko, co znajduje się na plaży, w szczególności wyjątkowe formacje skalne są bowiem dziełem sił przyrody – nic nie zostało tutaj wyrzeźbione ręką człowieka. Plaża będzie atrakcją dla turystów, którzy lubią zwiedzanie i poznawanie nowych miejsc, podczas wakacji preferują aktywny wypoczynek, nie są nastawieni na całodniowe leżenie na plaży. Warto tu przyjechać dla samych widoków i zdjęć z wakacji, które pozostaną pamiątką na długo. Jeśli ktoś się nastawia jednak na samo plażowanie, rozbudowaną infrastrukturę, dobre jedzenie i mnóstwo plażowego sprzętu do wynajęcia, plaża Sarakiniko nie będzie dobrym pomysłem. Decyzja, czy warto się tu wybrać, powinna więc być indywidualną sprawą każdego turysty.

Zobacz oferty już od 1 059 zł za os.