Jadąc na wakacje samotnie czy z rodziną najważniejszą kwestią jest to, by miejsce wypoczynku było bezpieczne. Dlatego podczas planowania podróży warto dowiedzieć się, jakie są potencjalne zagrożenia w okolicy, którą zamierzamy zwiedzać i jak ewentualnie ich uniknąć. Jeżeli wybierasz się na wakacje i zastanawiasz się, czy w Tunezji są rekiny oraz, czy mogą one stanowić niebezpieczeństwo, przeczytaj poniższy artykuł. Rekiny, Tunezja – bezpiecznie, czy nie? Rozwiejemy Twoje wątpliwości.
Tunezja — rekiny. Co należy wiedzieć?
Tunezja leży nad Morzem Śródziemnym, które łączy się z Oceanem Atlantyckim poprzez Cieśninę Gibraltarską. Mimo iż Morze Śródziemne jest morzem śródlądowym, to zamieszkuje je około 50 różnych gatunków rekinów.

Choć rekiny z natury preferują otwarte wody oceaniczne, to ich obecność w Morzu Śródziemnym jest potwierdzona i niekiedy można je tam spotkać. W Morzu Śródziemnym zanotowano obecność m.in. żarłacza białego, rekinów młotowatych, rekinów czarnopłetwych czy tygrysa piaskowego.
Sprawdź także najlepsze oferty last minute do Tunezji oraz Tunezja all inclusive
Rekiny w Tunezji. Czy zdarzają się ataki rekinów w Tunezji?
Jak podają źródła internetowe zbierające dane na temat ataków rekinów w różnych lokalizacjach na świecie, na terenie Tunezji zanotowano 3 ataki, w tym jeden śmiertelny. Ataki miały miejsce podczas windsurfingu, nurkowania oraz łowienia ryb. Żaden z nich nie dotyczył turystów kąpiących się w morzu, w okolicy plaży.
Zanotowano je w ubiegłym wieku. Atak śmiertelny miał miejsce w 1909 roku. Choć rekiny w Morzu Śródziemnym mieszkają, a w Tunezji nie trudno jest kupić na rynku ich mięso, to jednak brak doniesień o atakach rekinów na ludzi w ostatnich latach.
Zobacz również ile trwa lot do Tunezji
Czy rekiny w Tunezji są niegroźne dla ludzi?
Tunezja – rekiny nie stanowią tu zagrożenia dla ludzi. Tysiące turystów kąpie się co roku na tunezyjskich plażach, spędzając bezpiecznie wakacje. Ryby te trzymają się zwykle z dala od brzegu i unikają płytkich wód. Spotkanie rekina graniczy właściwie z cudem.

Osoby, które najczęściej spotykają rekiny to, wypływający wgłąb morza, rybacy. Rekiny niekiedy celowo, a czasem przypadkowo wpadają w ich sieci. Warto zaznaczyć, że spora część gatunków rekinów znajduje się pod ochroną. Jest to kolejny argument świadczący o tym, że rekinów tych jest niewiele, a spotkanie ich to niezwykła rzadkość.
Czytaj też czy w Meksyku są rekiny oraz czy na Zanzibarze są rekiny
Jak zachować się w sytuacji, w której zobaczymy rekina?
Jeżeli wciąż mimo przedstawionych powyżej informacji obawiamy się spotkania z rekinem, warto wiedzieć jak się zachować w takiej sytuacji. Przede wszystkim, nie oddalać się zbytnio od brzegu, pomostu, mieć blisko jakikolwiek obiekt, który może stać się naszą twierdzą — może to być nawet skała, najlepiej sporych rozmiarów.
Jeżeli spotkamy rekina w Tunezji, zachowajmy spokój. Bez gwałtownych ruchów zacznijmy powoli kierować się w stronę bliskiego nam obiektu, który da schronienie. O ile rekin nie zaczyna zataczać kół wokół nas, stopniowo ich zmniejszając, nie powinniśmy się obawiać. Najprawdopodobniej nawet nie jest nami zainteresowany. Spokój i brak gwałtownych ruchów to klucz.
Zobacz również czy na Cyprze są rekiny oraz czy na Dominikanie są rekiny

Czytaj również:

Tak, w Tunezji potencjalnie możemy spotkać rekina, gdyż występują one na tym obszarze. Zdarza się to jednak niezmiernie rzadko, a rekiny spotykane są zazwyczaj przez rybaków, na głębokich wodach.
Nie, rekiny obecnie nie stanowią zagrożenia dla ludzi. Ostatni odnotowany atak rekina na człowieka miał miejsce w ubiegłym wieku.
Potencjalnie tak. W praktyce zostały odnotowane tylko trzy ataki rekinów na ludzi w ubiegłym wieku. Ofiarami byli: nurek, rybak i windsurfer.