Czy w Tunezji są rekiny

Tunezja — rekiny. Czy w Tunezji są rekiny?

Jadąc na wakacje samotnie czy z rodziną najważniejszą kwestią jest to, by miejsce wypoczynku było bezpieczne. Dlatego podczas planowania podróży warto dowiedzieć się, jakie są potencjalne zagrożenia w okolicy, którą zamierzamy zwiedzać i jak ewentualnie ich uniknąć. Jeżeli wybierasz się na wakacje i zastanawiasz się, czy w Tunezji są rekiny oraz, czy mogą one stanowić niebezpieczeństwo, przeczytaj poniższy artykuł. Rekiny, Tunezja – bezpiecznie, czy nie? Rozwiejemy Twoje wątpliwości. 

Tunezja — rekiny. Co należy wiedzieć?

Tunezja leży nad Morzem Śródziemnym, które łączy się z Oceanem Atlantyckim poprzez Cieśninę Gibraltarską. Mimo iż Morze Śródziemne jest morzem śródlądowym, to zamieszkuje je około 50 różnych gatunków rekinów. 

Rekiny - Tunezja
Rekiny – Tunezja / iStock.com / EnginKorkmaz

Choć rekiny z natury preferują otwarte wody oceaniczne, to ich obecność w Morzu Śródziemnym jest potwierdzona i niekiedy można je tam spotkać. W Morzu Śródziemnym zanotowano obecność m.in. żarłacza białego, rekinów młotowatych, rekinów czarnopłetwych czy tygrysa piaskowego.

Sprawdź także najlepsze oferty last minute do Tunezji oraz Tunezja all inclusive

Rekiny w Tunezji. Czy zdarzają się ataki rekinów w Tunezji?  

Jak podają źródła internetowe zbierające dane na temat ataków rekinów w różnych lokalizacjach na świecie, na terenie Tunezji zanotowano 3 ataki, w tym jeden śmiertelny. Ataki miały miejsce podczas windsurfingu, nurkowania oraz łowienia ryb. Żaden z nich nie dotyczył turystów kąpiących się w morzu, w okolicy plaży.

od:
1 598 zł
Wakacje w Tunezji

Zobacz najlepsze oferty na wakacje w Tunezji!

Zanotowano je w ubiegłym wieku. Atak śmiertelny miał miejsce w 1909 roku. Choć rekiny w Morzu Śródziemnym mieszkają, a w Tunezji nie trudno jest kupić na rynku ich mięso, to jednak brak doniesień o atakach rekinów na ludzi w ostatnich latach.

Zobacz również ile trwa lot do Tunezji

Czy rekiny w Tunezji są niegroźne dla ludzi?  

Tunezja – rekiny nie stanowią tu zagrożenia dla ludzi. Tysiące turystów kąpie się co roku na tunezyjskich plażach, spędzając bezpiecznie wakacje. Ryby te trzymają się zwykle z dala od brzegu i unikają płytkich wód. Spotkanie rekina graniczy właściwie z cudem.

Rekiny w Tunezji
Rekiny w Tunezji / iStock.com / Gelia

Osoby, które najczęściej spotykają rekiny to, wypływający wgłąb morza, rybacy. Rekiny niekiedy celowo, a czasem przypadkowo wpadają w ich sieci. Warto zaznaczyć, że spora część gatunków rekinów znajduje się pod ochroną. Jest to kolejny argument świadczący o tym, że rekinów tych jest niewiele, a spotkanie ich to niezwykła rzadkość.

Czytaj też czy w Meksyku są rekiny oraz czy na Zanzibarze są rekiny

Jak zachować się w sytuacji, w której zobaczymy rekina?    

Jeżeli wciąż mimo przedstawionych powyżej informacji obawiamy się spotkania z rekinem, warto wiedzieć jak się zachować w takiej sytuacji. Przede wszystkim, nie oddalać się zbytnio od brzegu, pomostu, mieć blisko jakikolwiek obiekt, który może stać się naszą twierdzą — może to być nawet skała, najlepiej sporych rozmiarów.

od:
1 598 zł
Wakacje w Tunezji

Zobacz najlepsze oferty na wakacje w Tunezji!

Jeżeli spotkamy rekina w Tunezji, zachowajmy spokój. Bez gwałtownych ruchów zacznijmy powoli kierować się w stronę bliskiego nam obiektu, który da schronienie. O ile rekin nie zaczyna zataczać kół wokół nas, stopniowo ich zmniejszając, nie powinniśmy się obawiać. Najprawdopodobniej nawet nie jest nami zainteresowany. Spokój i brak gwałtownych ruchów to klucz. 

Zobacz również czy na Cyprze są rekiny oraz czy na Dominikanie są rekiny

Zapłać za wakacje w wygodnych ratach

Czytaj również:

Aplikacja
Czy w Tunezji możemy spotkać rekina?

Tak, w Tunezji potencjalnie możemy spotkać rekina, gdyż występują one na tym obszarze. Zdarza się to jednak niezmiernie rzadko, a rekiny spotykane są zazwyczaj przez rybaków, na głębokich wodach.

Rekiny — Tunezja. Groźne czy niegroźne dla ludzi?

Nie, rekiny obecnie nie stanowią zagrożenia dla ludzi. Ostatni odnotowany atak rekina na człowieka miał miejsce w ubiegłym wieku.

Ataki rekinów w Tunezji. Czy są możliwe?

Potencjalnie tak. W praktyce zostały odnotowane tylko trzy ataki rekinów na ludzi w ubiegłym wieku. Ofiarami byli: nurek, rybak i windsurfer.