Plaża Azure Window - Malta

Skopiuj link do tej plaży

Plaża Azure Window to kolejne miejsce na Malcie, które cieszy się dużą popularnością wśród turystów. Choć czasy największej świetności ma już za sobą. Plaża znana była z formacji skalnej Azure Window, wyjątkowego mostu skalnego, pod którym przepływała woda morska. Niestety, kilka lat temu most się zawalił i największa atrakcja tego miejsca zniknęła pod wodą. Nie brakuje jednak turystów chętnych do zobaczenia pozostałości – to bardzo dobre miejsce szczególnie do nurkowania.

Zobacz oferty już od 1 059 zł za os.
Opis plaży Azure Window

Wakacje na Malcie to doskonała propozycja dla osób, którym marzą się słoneczne klimaty, piękne plaże oraz mnóstwo miejsc do aktywnego zwiedzania. Jeśli szukasz kultowego miejsca, które znane jest z przewodników i stron podróżniczych, warto wybrać się na Azure Window. Plaża zachwyca wyglądem, choć jej najważniejszy element kilka lat temu zniknął pod powierzchnią wody.

Malta jest krajem wyjątkowo atrakcyjnym turystycznie, nic więc dziwnego, że większość ludności miejscowej utrzymuje się właśnie z turystyki. Kraj znajduje się na Morzu Śródziemnym niedaleko Włoch. Republika Malty to w rzeczywistości nie jedna wyspa, a cały archipelag pod tą samą nazwą. Największą wyspą jest oczywiście sama Malta, ale nie brakuje mniejszych wysp, które również przyciągają ciekawymi miejscami czy niezapomnianymi plażami. Plaża Azure Window to jedna z lokalizacji, które leżą nie na głównej wyspie, a na jednej z mniejszych, które otaczają Maltę. Jeśli wybierasz się na maltańskie wakacje, możesz mieć gwarancję nie tylko mnóstwa wrażeń, ale również dobrej pogody przez większość roku. Malta znajduje się w strefie klimatu śródziemnomorskiego, w którym jest gorące lato, ciepła wiosna i jesień, a także zima, w czasie której na słupkach rtęci jest kilkanaście stopni. Nie ma więc typowo zimowych chłodów. Nawet w środku zimy można wybrać się na wakacje, choć pogoda zdecydowanie bardziej stabilna jest w sezonie letnim. Nie bez powodu Malta uważana jest za jeden z najbardziej słonecznych krajów w całej Europie. Słonecznie jest tu przez ponad 300 dni w roku, niemal zawsze jest więc tu gwarancja doskonałej pogody.

Azure Window Malta to miejsce, które wiele osób zna, choć nigdy na Malcie nie było. Znajdował się bowiem w tym miejscu charakterystyczny most skalny Azure Window, czyli Lazurowe Okno. Była to spora formacja skalna z prześwitem, w którym płynęła lazurowa woda. Plaża Azure Window znajduje się na wyspie Gozo, drugiej co do wielkości w archipelagu Wysp Maltańskich. Leży ona bardzo blisko, bo w odległości około 2 kilometrów na północny zachód od Malty. Cala wyspa jest dosyć skalista, także i plaża jest pełna skał i raczej nie sprzyja plażowaniu. Nie ma też wygodnego, łagodnego zejścia do wody, a kąpiel w tym miejscu, ze względu na obecność podwodnych skał może być niebezpieczna nie tylko dla amatorów, ale nawet dla doświadczonych pływaków. Można natomiast tutaj podziwiać niezwykłe widoki, robić zdjęcia i kręcić filmy, które będą doskonałą pamiątką z pobytu w tym miejscu.

Azure Window plaża

Azure Window plaża / shutterstock.com / Mikhail Starodubov

Atrakcje na plaży

Największą atrakcją na Azure Window z pewnością jest formacja skalna, której już nie ma. Zawaliła się całkowicie w 2017 roku, przez co jedna z największych atrakcji tego miejsca przestała istnieć. Co nie oznacza, że przestała przyciągać turystów. Wiele osób i tak przybywa w to miejsce, by oglądać pozostałości Azure Window. Pozostałości skalnego mostu, które znalazły się w morzu, utworzyły ciekawe elementy, które zaczęto nazywać rajem dla nurków. Przez długi czas trwały rozważania, co zrobić z miejscem, które tak mocno zaznaczyło się w historii i kulturze. Pojawiały się opinie, że formację skalną należy odbudować, inne projekty zakładały stworzenie w tym miejscu ciekawych instalacji. Póki co jednak miejsce pozostało dzikie i dzięki temu nadal przyciąga turystów. Na samej plaży nie ma praktycznie żadnych atrakcji, jednak w pobliskich miasteczkach można liczyć na dobrą infrastrukturę turystyczną, zapewniającą komfortową obsługę przyjezdnych.

Zobacz oferty już od 1 059 zł za os.
Czy plaża Azure Window jest odpowiednia dla rodzin z dziećmi?

Plaża Azure Window to skaliste i dosyć dzikie miejsce, dlatego trudno jest nazwać je odpowiednim na rodzinny wypoczynek. Przyciąga raczej zapalonych podróżników. Jeśli celem Twojej rodzinnej wakacyjnej wyprawy jest Malta, Azure Window może być ciekawym miejscem do zobaczenia podczas jednodniowego wypadu. Natomiast na plażowanie warto udać się na bardziej piaszczyste i przyjazne plaże, których na Malcie nie brakuje. Bez względu na to, którą plaże wybierzesz, zadbaj nie tylko o dobry wybór lokalizacji, ale również miejsca noclegowego. Warto wybierać te hotele, które są znane, sprawdzone i polecane przez turystów. Szczególnie na wypoczynek z całą rodziną najlepiej wybrać się tam, gdzie inni już byli i są w stu procentach zadowoleni z konkretnego miejsca.

Plaża Azure Window

Plaża Azure Window / shutterstock.com / Littleaom

Nasza ocena plaży Azure Window

Plaża Azure Window na Malcie to wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju. Bardzo różni się od typowych maltańskich plaż, które są piaszczyste, rozległe i oblegane przez turystów. Na Azure Window jest raczej pusto, co również ma swój urok. Plaża raczej nie sprawdzi się jako miejsce na wielodniowy wypoczynek, warto jednak zaplanować jeden dzień na wizytę w tym miejscu.

Zobacz oferty już od 1 059 zł za os.